KÖNYVMELLÉKLET

Zágoni Balázs: A gömb

  • - cd -
  • 2018. július 7.

Könyv

Egy alternatív jövőben az Európai Unió felbomlik, a tagországokból városállamok lesznek, és vélhetően más néven, de beköszönt az újkori, modern középkor. (Nem, mindehhez egyetlen jelenkori politikusnak sincs köze. Ez egyelőre fantázia csupán.) Újraéled a röghöz kötés és a jobbágyság eszménye, sőt, a hatalom oly módon kötelezi szolgaságra az embereket, hogy öröklődővé teszi az adósságot, így a gyerekek szüleik terhei miatt eleve béklyók közé születnek.

A Barni könyvek szerzője gyerekirodalmi sikerei után az ifjúsági könyveket forgató korosztályt célozza meg filmszerű disztópiájával. Az oly divatos műfaj a sci-fi és a valóság határán kalandregény formájában bár könnyen rabul ejtheti az ilyesmire fogékony közönséget, az egyszerű, kiszámítható történetvezetés és Dragomán György-utánérzést keltő, ám bravúroktól mentes stílus egyhangúvá teszi a történetet. Jól kitalált világ ismerős természeti közegében bögölydrónok vagy épp ügynökök folyamatos szemmel tartása mellett a fordulatokban gazdag kalandokba bonyolódó kiskamasz Vik az egészen más sorsú Ajlával találkozik, meg persze a címadó titokzatos gömbbel kerül közelebbi viszonyba, ami egyértelműen megváltoztatja az életét. Ám, hogy mi a gömb, mi lesz a fiatalokkal, és mit szól a közösség a rejtélyes eltűnéshez, majd visszatéréshez, mind nem derül ki, talán a könyvsorozat következő részéből, mert ez még csak a történeti bevezető, mintegy ízelítő a sztori igazi kibontásához.

Móra Könyvkiadó, 2018, 360 oldal, 2499 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

Hova haza?

A térkép sok mindent megmutat. Támpontot ad és útba igazít, ábrázol és leegyszerűsít, a megismerés lehetőségével kecsegtet. Hasznos szerszám, mégis mindig hazudik.