Színház

Az élet értelme

Ferdinand von Schirach: Isten

Kritika

Ferdinand von Schirach izgalmas szerző: jogászból lett író, ami a hazánkban is játszott két színdarabján meg is látszik. A Terrort a Katona József Színház mutatta be 2016-ban, az Istent most láthatjuk először. Mindkettő zárt tárgyalás formáját ölti, a Terror a tárgyalóteremben játszódik, s bár az Istenben elhangzik az intelem, hogy „ügyvédnő, nem a bíróságon vagyunk”, és látszólag egy nyílt pódiumbeszélgetésen veszünk részt, valójában teljesen nyilvánvaló, hogy de, most is a bíróságon vagyunk. Ahol mi, nézők vagyunk bírók, és a felsorakoztatott számtalan érvből kell levonnunk a végső következtetést, majd szavaznunk kell arról, hogy támogatjuk-e Kertész Tibort abban, hogy orvosi segítséggel vessen véget az életének.

Kicsoda Kertész Tibor? Gálffi László alakításában egy türelmetlen férfi, aki meg akar halni. Nincs semmiféle betegsége, nincsenek fájdalmai, a tudata tökéletesen tiszta, de úgy érzi, az életének nincs értelme. Döntését a társadalom nem hajlandó elfogadni. Kertész Tibor méltó körülmények között szeretne meghalni, nem akar leplaccsanni egy háztetőről, nem akarja magát felkötni egy tetőgerendára, gyógy­szerekkel sem kívánja teletömni magát. De „ma Magyarországon bárki, bárhogy megölheti magát, csak orvosi segítséggel nem”, hangzik el Máthé Zsolt moderátor figurájától. A pódiumbeszélgetés, amelynek a fikció szerint is az Örkény Színház adja a teret, Kertész esetét tárgyalja az ő és a témában jártas szakértők részvételével. Vannak itt orvosok, jogászok, még egy pap is. A vita két kérdés körül forog: az egyik, hogy van-e joga eldönteni valakinek az élete bármely pontján, hogy a saját életének már nincs és nem is lesz semmi értelme, a másik pedig, hogy milyen felelősség terheli így azt az orvost, aki segédkezik egy emberi élet kioltásában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.