KISJÁTSZÓTÉR gyerek + könyv

Játékba hoz

Lőrincz Andrea – Nagy Ádám: Égi megbízás

Kritika

Az Ian Livingstone – Steve Jackson brit író és játéktervező páros nevéhez fűződő lapozgatós könyvek itthon a kilencvenes évek elején váltak népszerűvé a Kaland, Játék, Kockázat, később Fantázia Harcos címen megjelent sorozattal – az ötvenkilenc kötetből magyarul harminc olvasható.

Az egyszemélyes szerepjáték e formája néhány év alatt jócskán veszített népszerűségéből, de a műfaj újraélesztésére tett kísérletek időről időre megjelennek a gyermek- és ifjúsági irodalom berkein belül is. Az Égi megbízás egy tematikus sorozat első kötetének készült. A korábbiakban kidolgozott koncepció él tovább itt is, azaz a néhány bekezdésből álló számozott szakaszok végén az olvasónak döntenie kell, hogyan alakuljon a cselekmény, melyik oldalon folytatódjék a történet. Ám a műfaj hagyományaitól eltérően itt nem egy fantasy világ félelmetes teremtményeivel kell felvennünk a harcot, hanem a Paradicsomból ki­űzetett Ádám szerepében kellene végigjárnunk az emberiség történetének fontos korszakait, miközben döntéseinkkel a társadalom jövőjének alakulását is befolyásoljuk. A szerzők tehát a lapozgatós zsánert a magyar irodalom egyik meghatározó művével, Az ember tragédiájával hozták párbeszédbe. Ez, bár valóban roppant izgalmasan hangzik, megannyi buktatót rejt magában.

Nagy Ádám ifjúság- és neveléskutató, valamint Lőrincz Andrea magyar- és etikatanár azonban pedagógiai kiegészítő anyagokat is ígérnek a kötethez, amelyekre szükség is lenne, már csak azért is, mert az alapmű cselekményét alaposan átszervezték a szerzők, bizonyos színeket elhagytak, újak jöttek helyettük, és új történeti elemek is kerültek a szövegbe. De sajnos egyelőre nem egyértelmű, milyen segédlet állna a tanulók rendelkezésére, ugyanis a fülszövegben megadott címen nem érhetők el ilyen kiegészítések. Igaz, a könyv címe és a megadott link sem egyezik egymással. Remélhetőleg ezt a problémát orvosolni tudják majd.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”