Színház

Kicsi a világ

Sárszeg – Világmegnemváltás

  • Kiss Annamária
  • 2024. szeptember 11.

Kritika

A játszók melegítenek az öltöző és tornaterem kombinációjából kialakított díszletben. Térdhajlításokat végeznek, szökdécselnek, aztán beállnak a starthoz, eldördül a pisztoly, kezdődik az előadás.

Ugyanilyen dörrenés hallható Kosztolányi Dezső Aranysárkány című regényében is, amelyből Antal Bálint rendező és Törley-Havas Sára dramaturg írta a darabot. Az egyik szálon egy tanár (Rajkai Zoltán) és a bukott diák (Pásztor Dániel) konfliktusa, a másikon a tanár lánya (Kanyó Kata) és az egyik osztálytársa (Béres Bence) közötti szerelmi kapcsolat rajzolódik ki. A sztorit bonyolítja, hogy az apa a lány osztályát is tanítja. Míg az eredeti szövegben a lány barátja grófi családból való, itt egy átlagos család sarja, viszont a bukott diák apja a helyi nagykutya.

A korrupción, urambátyám-összekacsintáson nyugvó rendszer kritikája mellett terítékre kerül a közoktatás jelenlegi helyzete is: az iskolák túlzott központosítása, az igazságtalan leváltások és elbocsátások, a pedagógusok alulfizetettsége, az adathalmokra épülő, elavult oktatási követelmények. Nyomon követjük, hogyan készül az osztály az érettségire, látjuk a vizsgát és a bankettet, miközben sorjáznak a poénok és a helyzetkomikumból adódó vicces epizódok, egészen addig, amíg nem fordulunk rá a tragikus végjátékra, amely viszont leteper.

Izgalmas Rajkai szerepe (Novák), akire a darab nagyobb részében a Holt költők társaságának irodalomtanárához hasonló figurát osztottak, aki John Keating módjára igyekszik megtanítani a fiataloknak, hogyan szívják ki az „élet velejét” a költészet (meg persze a tudományok) segítségével. Világmegváltó nézeteivel óhatatlanul is beleütközik az intézményes keretekbe, még az újonnan kinevezett igazgatóval is nyíltan konfrontálódik. Rajkai kifogástalanul hozza a jó fej tanárt, aki a legjobbkor lelkesít, időben dorgál, és támogató, amikor csak lehetősége van rá. Hitelességét fokozza, hogy a boomer vagy Y generációs és Z generációs különbözőségek nála rendre kijönnek: például a buliban maradian táncol. A többieknek egyébként is erősségük a laza, táncos mozgás, több jelenetben lehetőségük van megmutatni, milyen behatóan ismerik a divatos mozdulatokat. A zene (Lelkes Botond) mintha egy divatbemutató lüktető kísérője lenne, elég csak kicsit belehallgatni, hogy révületbe ejtsen. Hőseink is egy nagy rave bulinak fogják fel a középiskolás éveket.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szemrevaló: Jakob lova

  • SzSz

„A tehetséged olyan, mint a szalonna. Nem elég fellógatni a kéménynél. Először jól be kell dörzsölni sóval, majd mindennap ellenőrizni kell!” – tanácsolják Elsie-nek, akinek a szalonnához illő tehetsége konkrétan az éneklés.