Színház

Szélcsend

Üvöltő szelek

Kritika

Történet a történetben, idősíkváltásokkal, váltogatott szerepekkel, akár jeleneten belül (többször) is.

Figyelmesnek kell lenni, hogy ne veszítsük el a fonalat Emily Brontë romantikus, nyomasztó hangulatú, leírásokban bővelkedő regényének musicaladaptációját nézve. A helyszín azonban állandó: Fácánosmajorban vagy Zúgóbércen vagyunk. A cselekmény követi az eredetit: az első párossal, Nelly Deannel (Tornyi Ildikó) és a major bérlőjével, Lockwooddal (Formán Bálint, ő alakítja még Edgar Lintont és Hareton Earnshaw-t is) kezdünk. Nelly, Fácánosmajor házvezetőnője meséli el Lockwoodnak a főszereplő mostohatestvérpár, Catherine Earnshaw és Heathcliff szerelmének sztoriját. A testvérek felcseperedését egy pantomimjelenetben látjuk, kezdetben gyorsan pereg a történet, később lelassul. Öt színészt látunk a színpadon, négyüket felvonásonként két-két szerepben. Sőt valójában háromban, mert folyamatosan játékba hozzák a színpadon elszórtan heverő hangszereket, így zenészek is egyszerre – magukat kísérik. Ketten profik: a férfi főszerepet játszó Mátyássy Bence (Heathcliff és Linton Heathcliff) rutinosan játszik, de igazán elemében a zenéért felelős Kákonyi Árpád van. Megállás nélkül zongorázik vagy dobol sőt, egy epizódszerep kedvéért ötödikként maga is beszáll a show-ba (Josephet, a szolgát alakítja). Ő nemcsak a zenei vezetője a produkciónak, hanem a zeneszerző is egyben. Nagy érdeme, hogy jól kihasználja a dallamokban rejlő hangulatfestő lehetőségeket, így a szereplők jellemüknek megfelelő hangszerelés mellett énekelhetnek. Izgalmas kísérlet a regény leíró részeit dalokkal helyettesíteni, olykor a párbeszédeket is, de ez a kifejezésmód lelassítja a cselekményt. Zsigmond Emőke és Mátyássy szépen énekelnek, még náluk is tisztábban cseng Tornyi Ildikó hangja (Nelly Dean és Isabella Linton), szívhez szólón adja elő az érzelmes számokat. Legjobb – mert felráz – az egyetlen pörgős, rockos stílusú dal, amikor Cathy Linton apját (Heathcliff), Linton pedig Cathy anyját (Catherine) emlegeti a veszekedésük közben – hőseink végre üvöltenek.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.