Könyv

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Emi Yagi: Kihordott hiány

Kritika

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

A 34 éves Sibata tervezetlenül és nagyon hirtelen esik teherbe, pedig nincs férfi az életében. Ám annak, hogy sokadjára is vele – az osztályon dolgozó egyetlen nővel – akarják elmosatni a kávéscsészéket, úgy tűnik, csodálatos megtermékenyítőereje van. A Kihordott hiányban (angol fordításban: Diary of a Void, vagyis Egy üresség naplója) a szeplőtelen fogantatás 21. századi japán változatával találkozunk.

A Tokióban élő szerző ezt az első regényét egy kiadónál végzett napi tizenkét órás munka után, a „szabadidejében” írta meg. A könyv a 2020-as megjelenése után rögtön világsikert aratott, eddig tizenöt nyelvre ültették át.

A karcsú, 172 oldalas regénynek a magány és a főszereplő önmagába gabalyodó belső világának ábrázolása az erőssége. #Metoo-regényként harangozták be, de az explicit szexuális zaklatásnak pusztán annyi szerepe van, hogy Sibata ilyen okból hagyta ott az előző céget és került a jelenlegi munkahelyére. A papírgurigagyárban a nemi alapú diszkrimináció leplezettebb formákat ölt: semmi fogdosás vagy direkt ajánlattétel, pusztán tolakodó kérdések vannak, sunyi megjegyzések. Persze az sincs sehol írásban rögzítve, hogy mindig az egyetlen (és nem erre felvett) női alkalmazottnak kell kiadagolni a kollégáknak az ajándék édességet, kivinni a szemetet vagy kitakarítani a mikrót, a „nevesincs munkák” pusztán ki nem mondott elvárásokként jelennek meg.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."