Aggódnak a demokraták Joe Biden szereplése után

  • narancs.hu
  • 2024. június 28.

Külpol

Biden gyengén kezdett, Trump pedig megtévesztő kijelentéseket tett az őszi elnökválasztás előtti első vitán.

Nem fogott kezet egymással Joe Biden és Donald Trump, amikor besétáltak a stúdióba és elfoglalták a helyüket az első elnökjelölti vitán az őszi amerikai elnökválasztás előtt – írja a vitát szervező CNN összefoglalója alapján a 24.hu.

A 81 éves Joe Biden teljesítményét látva komoly pánik uralkodott el a Demokrata Pártban, híradások szerint a vita után leginkább arról folyik a diskurzus, hogy vissza kellene-e léptetniük a regnáló elnököt.

A Washington Post szintén kiemelte, hogy Biden nagyon rozsdásan kezdte a vitát, rekedtes hangon beszélt, a mondanivalója pedig itt-ott összefüggéstelen volt. Ez néhol kifejezetten látványos volt, főleg azoknál a részeknél, amikor a Covidról (itt ki is futott az időből) vagy a határvédelemről beszélt. A nem sokkal fiatalabb, 78 éves Trump minderre olyan megjegyzésekkel hívta fel a figyelmet, mint például: „Tényleg nem tudom, mi volt a mondat vége, szerintem ő sem tudja, mit mondott.”

 
 
Vita a CNN atlantai stúdiójában...
Fotó: MTI/AP/Gerald Herbert

 
...és a nézői reakciók.
Fotó: MTI/AP/Rogelio V. Solis

Biden teljesítménye idővel javulni kezdett, és egy sor vádat olvasott Trump fejére, leginkább a Capitolium 2021. januári ostromával kapcsolatban, ahol ellenfele felelősségét firtatta. Ezek után a Trumppal szemben folyó megannyi jogi eljárásra utalva kijelentette:

a színpadon állók közül az ellenfele az egyetlen, akit elítélt bűnözőnek lehet nevezni.

A republikánus jelölt arról beszélt, valójában ő nyerte meg a 2020-as választás, csak elcsalták az eredményt, a Capitoliumnál történtekkel kapcsolatban pedig ismét elutasította a felelősségvállalást, és azt mondta, a letartóztatottak közül sokan ártatlanok voltak. Trump hangzatos, ugyanakkor megkérdőjelezhető kijelentésekkel vette vissza a kezdeményezést: abortusztémában kijelentette, hogy a demokraták által vezetett államokban „gyilkolják a csecsemőket”, Biden pedig meg akarja négyszerezni az emberek adóterheit, továbbá a regnáló elnök volt az, aki vádat emelt ellene.

Biden akkor lépett fel a leghatározottabban, amikor Trump szemére vetette, hogy cserben akarja hagyni Ukrajnát Oroszországgal szemben, amire válaszult Trump azt hangoztatta, hogy ha megválasztanák elnökké, a háborút még azelőtt rendezné, hogy hivatalba lép. A vita után Biden alelnöke, Kamala Harris is elismerte, hogy Biden rozsdás volt, lassan lendült bele a vitába, az első elemzések szerint azonban ennél sokkal súlyosabb a helyzet, ami sorsfordító lehet az őszi választás eredményeire nézve.

(Címlapképünk forrása: MTI/AP/Gerald Herbert)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.