Kiket töröltetnének Orbánék az EU szankciós listájáról?

Hűséges hátország

Külpol

A magyar kormány kilenc, vízumtilalommal és vagyonbefagyasztással büntetett orosz oligarchát szeretne leszedetni az Európai Unió szankciós jegyzékéről. Az orosz elnök legbelsőbb körének tagjairól van szó, akiknek fontos szerepük van Putyin háborújának finanszírozásában.

Február 24-én lesz egy éve annak, hogy Putyin háborút indított Ukrajna ellen. Uniós diplomaták nyilatkozatai alapján az évfordulót egyfajta határidőnek is tekinti az EU, amikor is újabb gazdasági korlátozásokkal próbálja szűkíteni az agresszor mozgásterét. Ukrajna mellett Lengyelország és Litvánia is sürgeti a tizedik szankciós csomag elfogadását, amely a tervek szerint Fehéroroszországot is szigorúbb büntetőintézkedésekkel sújtaná, és az orosz atomenergetikai szektort sem kímélné. Persze az uniós diplomaták is tisztában vannak azzal, hogy egy ilyen döntés több tagországot is érzékenyen érintene, például Bulgáriát, ahol folyamatos karbantartást igénylő, szovjet építésű atomerőművek működnek. Bár a csomag pontos tartalma egyelőre ismeretlen, a legfrissebb sajtóhírek szerint az orosz nukleáris szektorral való együttműködést várhatóan mégsem korlátozza majd az unió.

A nukleáris energiát érintő szankciók tervére január végén Orbán Viktor is reagált szokásos péntek reggeli rádióinterjújában; mint mondta, a magyar kormány vétózni fog. A miniszterelnök úgy véli, ebben nagy segítségére lesz „a magyarok” – valójában a nemzeti konzultációt kitöltő 1,4 millió ember – egybehangzó véleménye. Azt Orbán nyilatkozatának idején is lehetett tudni, hogy a kormánynak egyéb eszközei is akadnak, ha nem is az EU-s döntések és a közös fellépés ellehetetlenítésére, de legalábbis annak hátráltatására. A Szabad Európa hírportál január 17-én számolt be arról, hogy Magyarország kilenc orosz személy eltávolítását kérte az EU által szankcionáltak listájáról.

Több-kevesebb sikerrel ugyan, de az elmúlt hónapokban időről időre felmerült hasonló igény a magyar külügy részéről, mindig az esedékes uniós szankciós csomag elfogadása előtti hetekre időzítve. Így történt, hogy júniusban, az olajembargó körüli huzavona közepette a magyar vétó miatt mégsem egészült ki a vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal büntetett oroszok névsora Kirill pátriárkával, aki szerint „Oroszország sohasem támadott meg senkit” (az orosz ortodox egyházfő pályaképéről bővebben lásd: Tömjén és dohány, Magyar Narancs, 2022. június 2.). Szeptemberben aztán ismét próbálkozott a magyar kormány három név eltávolítását kérve – helyesebben követelve, különben nem támogatja a magányszemélyek és cégek elleni, fél évig érvényes szankciós lista egyhangú jóváhagyáshoz kötött meghosszabbítását. Erről a kormány végül lemondott; újabb fél év elteltével azonban ismét aktuálissá vált a szankciós lista – az EU részéről legalábbis formaságnak tekintett – felülvizsgálata.

A jelenleg hatályban lévő intézkedés érvényessége március 15-én lejár, és ez újabb alkalmat teremtett a magyar kormány számára, hogy ismételten kísérletet tegyen a közös fellépés akadályozására. Alig néhány héttel a szankciós lista meghosszabbításának határideje előtt, illetve a már érezhetően közelítő tizedik szankciós csomag még nem hivatalos tárgyalásai közepette ezúttal kilenc név eltávolítását kéri a magyar kormány.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.