Izraeli csapatok Gázában

A nyugalom nem elég

  • Shiri Zsuzsanna
  • 2009. január 8.

Külpol

December 18-án a Hamász felmondta a júniusban kötött fegyverszünetet, és több tucat rakétát lőtt ki Izraelre. Válaszul Izrael - több mint egy héten át - tömeges légicsapások sorát mérte a Hamász állásaira, majd szombaton megindította a szárazföldi hadműveleteit. A Gázai övezetben háború van.

Nem egyszerű feladat a háború pergőtüzében megítélni a harcolók valódi céljait és helyzetét, kihámozni a propagandisztikus és gyakran az ellenség befolyásolását célzó megnyilatkozásokból a valós helyzetet. Már az sem világos, hogy miért éppen ezekben a napokban döntött az izraeli vezetés az "Öntött ólom" hadművelet megindítása mellett. Rakéták Gázából a környező izraeli területekre már nyolc éve zúdulnak, és a leszámolásra számos alkalom kínálkozhatott volna. Nyilván szerepe volt a döntésben az amerikai hatalmi vákuumnak, miként az izraeli belpolitikai helyzetnek is: a kormány kulcspozícióban lévő vezetői jó pontokat akartak gyűjteni választóiknál a február 10-én esedékes választások előtt, s ezért fogtak bele egy népszerű, az övezet szomszédságában élő civileket védő háborúba. Persze vállalták ezzel a hadi kudarc kockázatát is - de sok veszítenivalójuk nem volt, hiszen a közvélemény-kutatások egyértelműen az ellenzéki Likud győzelmét ígérték az offenzíva előtt.

Az eseményeket figyelve egyre több a hasonlóság a második libanoni háborúval, bár a döntéshozó biztonsági kabinet - Ehud Olmert ügyvezető miniszterelnök, Cipi Livni külügyminiszter és Ehud Barak honvédelmi miniszter - mindent elkövet, hogy egy esetleges jövendő vizsgálóbizottság ne tudja őket felelősségre vonni. Hisz a mondott háború kudarcába kis híján belebukott az akkori kormány, a hibákat feltáró Vinograd-jelentés után megkezdődött Olmert politikai agóniája, Amir Perec egykori honvédelmi miniszter és Dan Haluc vezérkari főnök pedig elvesztette hivatalát.

Ezúttal persze nincsenek grandiózus célok, nem ígérik sem Gilád Salit, a 2006 nyara óta a Hamász fogságában levő tizedes kiszabadítását, sem az ellenség látványos legyőzését. Még a Hamász hatalmának megingatásáról is óvatosan szólnak a valóban felelős pozícióban levő politikusok. Helyette rébuszokban fogalmazzák meg a célt: a déli vidékeken élők biztonságának jelentős javítását. Az elmúlt háborút elsősorban az emberáldozatok és a hetekig az ország északi vidékére zúduló Hezbollah-rakéták miatt élték meg kudarcnak az izraeliek. Az ország vezetői most nem titkolják, hogy a hadjárat áldozatokkal fog járni, és hogy a fél ország ismét hosszú időre óvóhelyekbe kényszerül.

Az izraeli sajtó szerint a kormány nem halogathatta tovább a leszámolást a Hamásszal: előbb-utóbb újra kellett játszani a 2006-os libanoni háborút az Izraelt támadó másik fundamentalista szervezettel is. A Hamász az elmúlt években olyan arzenált gyűjtött össze, ami időben is, térben is elviselhetetlen mértékben veszélyeztette Izrael biztonságát. És az idő csak a Hamásznak dolgozott: egyre erősebbek lettek. Ennélfogva minél hamarabb le kellett csapni rájuk. A Hamász Damaszkuszban élő vezetője, Kaled Masal bejelentette, hogy nem akarják megújítani a tűzszünetet, és decembertől újult erővel lőtték rakétáikkal Izraelt. Válaszul a kormány hibátlan hadműveletet ígért: tapasztalt hadvezér kezébe került a honvédelmi tárca, a hadsereg levonta a tanulságokat, és alaposan felkészült Izrael elrettentő erejének visszaszerzésére, demonstrálására. A Hamász csak az erőből ért - írták lépten-nyomon -, s csak akkor nyerhetik vissza biztonságukat a Gáza melletti települések lakói, ha a militáns iszlamisták döntő vereséget szenvednek. A politikusok hasonló sorsszerűségként állították be a szárazföldi erők bevetésének szükségességét is, bár elemzők egész sora óvott a gyalogoscsapatok ráeresztésétől a gerillaharcmodort vívó Hamászra: az utóbbiak nemcsak a terepet ismerik jobban, de évek óta a gyűlölt ellenséggel vívandó közelharcra készülnek.

A féléves tűzszünet idején a Hamász a Hezbollah és Irán segítségével háborítatlanul több ezer rakétát halmozott fel. A szállítmányok Egyiptomon keresztül, az egyiptomi határ alatt, az ún. Filadelfi-tengely csempészalagútjain érkeztek az övezetbe. Az alagutak több helyi nagycsalád, klán megélhetését biztosították, kiásásuk és működtetésük a bojkott idején az egyik legfontosabb ipari-kereskedelmi tevékenység lett Gázában. Meghatározott százalékért engedték át rajta a kereskedők által megrendelt árukat Egyiptomból - a cipőfűzőtől a tevéig minden belefért. A háború előtt soha nem látott módon virágzott a csempészet, olyannyira, hogy valóságos infláció lett Gázában fűtőolajból - hiába zárta el a rakétaesőket követően Izrael a csapokat, az övezetben a háztartási fogyasztók olcsóbban jutottak csempészett olajhoz, mintha a zsidó államtól származó forrásból vették volna. Hasonlóképpen a kezdeti cigarettahiány után Gáza lakói olcsóbban kaptak egyiptomi cigarettát, mintha a megszokott izraeli márkákat vásárolták volna. A Hamász háborítatlanul növelte fegyverzetét, gond nélkül jutott például több tucat kínai gyártmányú katyusához is, melyek akár 40 km-re is elhordanak.

A fegyvereket aztán lakóövezetekben, házak alatt ásott pincerendszerekben, közintézményekben, sőt mecsetekben raktározta. A katonai hírszerzők szerint több ezer, különböző hatótávolságú rakétát szereztek be az Izrael elleni harcokhoz, s kiképzőtáboraikban Iránból jött és helyi szakértők vezetésével gyakorolták a közelharcot.

A háború első, légicsapásokból álló hetében Izrael mindent szétlőtt, ami a Hamászé lehetett: a szervezet fennhatósága alá került rendőrségtől a minisztériumi épületekig, az Iszlám Egyetemtől a vezetők lakóhelyéig, az ismert fegyverraktáraktól a katonai bázisokon át a gondos statikai számításokkal megásott alagútrendszerekig. Az akcióban több mint 500 palesztin halt meg, s bár a civilek pontos számáról ellentmondásosak az információk, legalább száznak nem volt köze a Hamászhoz. Az övezet építményei, infrastruktúrája és lakói súlyos károkat szenvedtek. Ám maga a Hamász viszonylag olcsón megúszta: katonai szervezete, az Izz ad-Din al-Kasszám Brigádok nagyjából sértetlen és harcra kész. Izrael nem érte el célját, a szervezet megtörését, elrettentését, és egy új, a térség nyugalmát biztosító tűzszünet aláírását. S bár tovább zúdultak a hamászos rakéták a környező izraeli területekre, a hátországi óvóhelyeken további harcra buzdítottak a polgárok.

Ki a mocsárból

Ekkor elvileg megnyílt a háború lezárásának útja. Az izraeli kormány újabb emberáldozatok nélkül beszüntethette volna a légicsapásokat, ha elfogadja a franciák 48 órás humanitárius tűzszüneti javaslatát - ezután pedig, valószínűleg egyiptomi közvetítéssel, tető alá hozhatták volna a hosszabb távú kompromisszumos megállapodást.

A Hamász azonban hallani sem akart az Izrael diktálta feltételekről, vagyis az iszlamisták fegyverkezésének megfékezéséről és ennek nemzetközi ellenőrzéséről, s a nyugalomért cserébe továbbra is az átkelők megnyitását követelte. Izraelben meg háború idején a "ha nem megy erővel, akkor megy majd még több erővel" logikája működik. A kormány úgy ítélte meg, hogy a gyalogsági offenzíva csak javítja a kilátásokat, s tovább pörgették a háborús gépezetet.

A Hamász sem könnyítette meg Olmertéknek a kiszállást. Túlélése érdekében saját népe előtt - legalább részben - győztesnek kell látszania; ezért vezetői úgy vélték, a légicsapások után nem írhatják alá a megalázó izraeli tűzszünetet, amely mindössze nyugalmat ígért a nyugalomért. A meccs számukra még nincs lejátszva, a hazai pálya előnyeit kihasználva közelharcban akarták megfutamítani a túlerőben lévő ellenséget, hogy a nyugalomért cserébe a gazdasági bojkott legalább részleges feloldását is elérjék. A Hamász katonai szárnyának alkalmasint csak a gyalogság megindulásával kezdődött a harc.

Izrael ismét két rossz közül választhatott: ha nem vonulnak be, akkor hiába volt a számtalan légicsapás, csak olyan megállapodást köthetnek a Hamásszal, ami feloldja a bojkottot - ilyet harcok nélkül is elérhettek volna. Így megmarad a Hamász önmaga legyőzhetetlenségébe vetett hite, megerősödik viszont az izraeli agresszivitás imázsa a nagyvilágban; s mindezt csak azért, hogy az egyezmény lejártakor ismét rakéták hulljanak Szderotra.

Ha viszont bevonulnak, az idő Izrael ellen dolgozik. A palesztin civil és az izraeli katonai áldozatok számának óhatatlan növekedése miatt fokozódik a nemzetközi és belső nyomás a kormányra, hogy írja alá ugyanazt az előnytelen tűzszünetet. Ráadásul a Hamásznak is sikerülhet valóra váltania fenyegetését: újabb katonákat rabolhat, tovább rontva Izrael alkupozícióit. Az e napokban, hetekben kiteljesedő katonai szárazföldi offenzíva sikere döntheti el, hogy Izrael a hadjárattal fokozta, vagy a 2006-os libanoni háborúhoz hasonlóan gyöngítette elrettentő erejét.

Izraelben nem véletlenül tartottak évek óta a Hamász elleni hadművelettől, a gázai mocsártól. A Közel-Keleten casus belli minden bokorban akad: mi sem könnyebb, mint háborút kezdeni. Annál nehezebb viszont jól kijönni belőle; előnyös tűzszünetet, békét kötni, politikai előnyre váltani a katonait. Izrael számára paradox módon már többször visszafelé sült el az erőfölénye. A nagyhatalmak az erőviszonyok kiegyenlítése érdekében a tárgyalóasztalnál a civilek szenvedéseit látva, a hazai közvélemény nyomásának engedve az ellenfelet támogatták. Az Israeli Defence Force, az IDF katonái néhány óra alatt behatoltak Gázába, s Izraelnek hiába nem érdeke és nem célja az övezet megszállása, ma nem világos, mikor lehet elfogadható módon, megállapodással kihozni őket onnan.

Úgy tűnik, a jeruzsálemi vezetés egyáltalán nem szándékozik hivatalos tűzszünetet kötni a Hamásszal. Inkább ismét nyugalmat ígérő rövidebb tahadijét vagy hosszabb lejáratú hudnát, vagyis fegyvernyugvásról szóló informális megállapodást szeretnének valamely arab állam közvetítésével. Az átkelők megnyitásáért, a bojkott részleges feloldásáért cserébe pedig nemzetközi megfigyelők igyekeznek majd megakadályozni az iszlamista szervezetek fegyverhez jutását. Ily módon Izrael keze nem lesz megkötve, s elvileg ismét lecsaphat, ha az iszlamisták rakétákat lőnek területére. A lehetséges megállapodás gyakorlatilag már a harcok kezdete előtt körvonalazódott, de sok vérnek kell lefolynia a Jordánon, mire észreveszik a köztük levő tárgyalóasztalt. És ne legyenek illúzióink: a Hamász, s mögötte Irán csak az erőviszonyok változására vár - ebben az informális megállapodásban is kódolva lesz már a következő háború.

A gázai övezet

A világ egyik legsűrűbben lakott területe; 42 km hosszú, 6-12 km széles, 360 négyzetkilométerén másfél millióan élnek. Gázában már több generáció óta demográfiai robbanás zajlik, több mint öt gyermek jut minden nőre. 1948-ban a palesztinok főként a környező déli városokból, falvakból menekültek Gázába, a mintegy 190 ezer hontalant táborokban helyezték el; jelenleg is nyolc menekülttábor működik itt. Ezek betonépületekből állnak, szűk sikátorokból, elhanyagolt csatornázási és higiénés viszonyok jellemzik őket. Az 1949-es egyiptomi-izraeli tűzszünetben az övezet egyiptomi fennhatóság alá került. Kairó katonai kormányzót nevezett ki a terület élére, egyiptomi állampolgárságot, útlevelet nem kaptak a lakók. 1967-ben izraeli csapatok foglalták el a vidéket. Az izraeli katonai megszállás 1994-ig tartott, akkor az oslói egyezmény értelmében a Palesztin Hatóság területe lett, bár határait továbbra is Izrael ellenőrzi. 2000-ben, a második intifáda kirobbanása után a fallal-kerítéssel körülvett gázai militánsok házilagos rakétákat kezdtek lőni a környező izraeli településekre, s a tűzszünetek rövidebb-hoszszabb periódusain kívül folytonosan fenyegetik a Dél-Izraelben élő civileket. Izrael 2005-ben egyoldalú lépéssel, egyezmények nélkül feladta addig rendszeresen rakétákkal és gránátvetőkkel lőtt gázai településeit, és rendőri-karhatalmi eszközökkel kihozta a telepeseket, akiknek hatalmas összegeket fizettek kártérítésként. 2006 januárjában a Hamász nyerte meg a palesztin választásokat, a korruptnak tekintett fatahosok súlyos vereséget szenvedtek a korrupciómentes államot és iszlám értékeket hirdető militáns szervezettől. A Hamász vezetése nem fogadta el a nemzetközi közösség két alapfeltételét a kormányalakításra: Izrael elismerését és a terror feladását. 2007 júniusában a Hamász véres puccsal elűzte a Fatah embereit az övezetből, és átvette az uralmat. A puccs után Izrael és a nagyhatalmak gazdasági bojkott alá vették Gázát. 2008 júniusában egyiptomi közvetítéssel féléves tűzszünetet kötöttek Izraellel, amely december 19-én lejárt: a szomszédos izraeli települések ekkortól ismét rakétatűz alá kerültek.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.