Kulturális hírek

  • 2004. december 2.

Külpol

MEGHALT ARTHUR HAILEY 84 éves korában, bahamai otthonában elhunyt Arthur Hailey. A világ egyik legolvasottabb írójának mûvei 40 országban mintegy 170 millió példányban keltek el, több könyvébõl népszerû filmet is forgattak.
A második világháborúban a brit királyi légierõnél szolgált - élményei nyilván hozzájárultak ahhoz, hogy oly hitelesen tudta papírra vetni a számára világsikert hozó thriller, a Repülõtér világát (1970-ben Burt Lancaster, Dean Martin és Jean Seberg fõszereplésével George Seaton vitte filmre). Hasonló alapossággal dolgozta fel a szállodák, a bankok vagy a nyomozók világát is (Hotel; Bankemberek; Detektívek) - és egyáltalán bármit, amiben izgalmas hátteret látott ahhoz, hogy hétköznapi hõseit kiélezett szituációkba helyezhesse. Magyarul olvasható még tõle Az Orion-terv; Felsõ körökben; Hírhajsza; Túlterhelés.

AZ EREDETI PLATH Ariel: The Restored Edition címmel a New York-i HarperCollins kiadó megjelentette Sylvia Plath költeményeit, pontosan úgy, olyan válogatásban és sorrendben, ahogy az 1963-ban öngyilkosságot elkövetõ szerzõ tervezte. A kézirat és a gépirat facsimiléjét is tartalmazó kötet a központozásig bezárólag mindent visszaállít Sylvia Plath eredetijébõl, amit az eddigi kiadások megváltoztattak. A legnagyobb változtatásokat férje, Ted Hughes hajtotta végre, amikor Sylvia halála után két évvel megjelentette az Arielt, de az asszony íróasztalán hagyott kézirathoz képest több mint tíz verset másokkal helyettesített. A mostani kiadás elõszavát író Frieda Hughes, Sylvia és Ted lánya szerint apját egyrészt az a szándék vezette, hogy a lehetõ legjobb kötetet állítsa össze, másrészt nem akarta, hogy a család egyes tagjaira nézve kellemetlen versek nyilvánosságra kerüljenek. Sylvia Plath összegyûjtött költeményeinek 1981-es kiadásában Ted Hughes már közzétette az eredeti Ariel-tartalomjegyzéket, a mostani kiadással pedig negyven év elteltével teljesült a szerzõ akarata is.

GYÁSZ 46 éves korában autóbalesetben elhunyt Bubik István Jászai Mari-díjas érdemes mûvész. November eleje óta játszotta Ritka (a) magyar címû önálló estjét az Új Színházban, ahol a mostani szezonban számos szerepet kapott. A fõiskola elvégzése után több mint tíz évig a Nemzeti, majd a Mûvész és a Thália társulatának tagja volt, filmekben szerepelt (a legutóbbi idõkben: Hídember; Az ember, aki nappal aludt), s heves temperamentumának megfelelõen hobbizenészként dobolt is.

71 éves korában, rákban elhunyt Philippe De Broca: a francia rendezõ Chabrol és Truffaut asszisztenseként kezdte pályáját, legsikeresebb filmjeit (Cartouche, 1962, Riói kaland, 1964) Belmondóval forgatta.

62 éves korában meghalt Terry Melcher dalszerzõ és producer: a 60-as években több slágert készített vele a Byrds (Mr. Tambourine Man) és a Beach Boys - társszerzõként a nevéhez fûzõdik utóbbi legnagyobb kései sikere, a Kokomo. 1969-ben a tõle bérelt házban gyilkolták meg Sharon Tate színésznõt és barátait, a tettesek vezére, Charles Manson néhány nappal korábban nála szeretett volna lemezszerzõdést kapni, de kosarat kapott tõle.

500 DAL Zenészek, producerek, lemezkiadói emberek és kritikusok véleményét begyûjtve a Rolling Stone magazin összeállította minden idõk legjobb ötszáz rockdalának listáját. A legtöbb szerzeménnyel, 22-vel a Beatles szerepel, a Rolling Stonesnak 13, Bob Dylannek 12 dala került a listára - viszont õ vezeti. Íme az elsõ 30:

1. Bob Dylan: Like A Rolling Stone (1965)

2. Rolling Stones: (I Can't Get No) Satisfaction

(1965)

3. John Lennon: Imagine (1971)

4. Marvin Gaye: What's Going On (1971)

5. Aretha Franklin: Respect (1967)

6. Beach Boys: Good Vibrations (1966)

7. Chuck Berry: Johnny B. Goode (1958)

8. Beatles: Hey Jude (1968)

9. Nirvana: Smells Like Teen Spirit (1991)

10. Ray Charles: What'd I Say (1959)

11. Who: My Generation (1965)

12. Sam Cooke: A Change Is Gonna Come (1964)

13. Beatles: Yesterday (1965)

14. Bob Dylan: Blowin' In The Wind (1963)

15. Clash: London Calling (1980)

16. Beatles: I Want To Hold Your Hand (1963)

17. Jimi Hendrix: Purple Haze (1967)

18. Chuck Berry: Maybelline (1955)

19. Elvis Presley: Hound Dog (1956)

20. Beatles: Let It Be (1970)

21. Bruce Springsteen: Born To Run (1975)

22. Ronettes: Be My Baby (1963)

23. Beatles: In My Life (1965)

24. Impressions: People Get Ready (1965)

25. Beach Boys: God Only Knows (1966)

26. Beatles: A Day In The Life (1967)

27. Derek & The Dominoes: Layla (1970)

28. Otis Redding: (Sittin' On The) Dock Of The Bay

(1968)

29. Beatles: Help! (1965)

30. Johnny Cash: I Walk The Line (1956)

Egy évvel ezelõtt az albumokról készült hasonló szavazás, akkor a Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band címû lemeze végzett az élen.

MORZE

SVEJK NEW YORKBAN A New York-i színpadon csetlik-botlik Jaroslav Hasek hõse, Svejk: Colin Teevan színpadi adaptációjában, a The Duke nevû színházban Stephen Spinella alakítja a rendíthetetlen katonát. A Village Voice kritikusa szerint Svejk Sancho Panza kései leszármazottja, Joseph Heller Yossarianjának és Kurt Vonnegut Billy Pilgrimjének az elõképe.

LIPCSEI MÚZEUM Lipcsében új képzõmûvészeti múzeum nyílt: a késõi középkortól napjainkig terjedõ gyûjtemény 3500 festményt, ezer szobrot és több mint 60 ezer grafikát tartalmaz, a hatemeletes épületben mintegy 7 ezer nm szolgálja a közönséget. A 74,5 millió eurós beruházással a gyûjtemény 1943-ban lebombázott épületét pótolja a város - ez egyúttal a világháború óta az elsõ új múzeumi épület Németország keleti részén.

MAGYAR FILMEK KÜLFÖLDÖN Tarr Béla tizenegy filmjét tûzte mûsorra egy retrospektív sorozat keretében a tajvani nemzetközi filmfesztivál, New Yorkban pedig, az újonnan megnyitott Museum of Modern Art filmtörténeti sorozatában vetítették rövidfilmjét, a Prológust. A film.hu információja szerint Jancsó Miklóst kérték fel a thesszaloniki filmfesztivál zsûrielnökének, a mûsorban pedig helyet kapott Janisch Attila filmje, a Másnap.

KONCERT SZOMÁLIÁÉRT December 8-án Londonban, a Royal Albert Hallban koncertet rendeznek a darfuri menekültek megsegítésére. Fellép többek között David Gray, Chrissie Hynde, Mick Hucknall és Alison Moyet. Nagy-Britanniában árusítani kezdték a Do They Know It's Christmas? címû jótékony kislemezt is, hasonló célból. Ára 3,99 font, online csak 1,49.

RODDY DOYLE ÉS AMERIKA Legújabb mûvének színterét áthelyezte Amerikába a Booker-díjas ír szerzõ, akinek magyarul is megjelent korábbi regényei (A Commitments, A méregzsák, A mozgóbüfé) Írországba vezetik el az olvasót: Az Oh, Play That Thing egy trilógia középsõ darabja, fõhõse, Henry Smart az IRA-szolgálat elõl Amerikába menekül, s az 1920-as évek Chicagójában bekerül Louis Armstrong zenekarába. A trilógia elsõ kötete, az A Star Called Henry színhelye még a századfordulós Dublin, a harmadik pedig - még Roddy Doyle fejében van.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”