Kulturális hírek

  • 2004. december 16.

Külpol

EURÓPAI FILMDÍJ Fatih Akin Fallal szemben címû alkotása nyerte az Európai Filmakadémia tagjai által az év európai filmjének megszavazott díjat. A legjobb alakítások és a legjobb rendezõ díját azonban nem az egyik képünkön látható, török származású német filmes, illetve színészei vehették át a barcelonai gálaesten, hanem a brit Imelda Staunton, a Mike Leigh által rendezett Vera Drake fõszereplõje és a spanyol Javier Bardem, a legjobb rendezõ díjával kitüntetett Alejandro Amenabar Mar dentro címû alkotásának fõszereplõje.
Másik képünkön a 29 éves, chilei születésû Amenabar - vele egy kategóriában szerepelt a jelöltek között Antal Nimród, a Kontroll rendezõje is. A legjobb forgatókönyv díját a francia Agnes Jaoui és Jean-Pierre Bacri kapta (Comme une image), a legjobb zeneszerzõ díját Bruno Colais (Les Choristes), a legjobb operatõr Eduardo Serra lett (Girl With A Pearl Earring - maga mögé utasítva a Csodálatos Júliát fényképezõ Koltai Lajost, többek között). Életmûvéért érdemelt ki díjat a spanyol Carlos Saura és a norvég Liv Ullmann. Az év felfedezettjének járó díjat az olasz Andrea és Antonio Frazzi kapta (Certi Bambini), a legjobb dokumentumfilm Hubert Sauper francia-osztrák-belga munkája, a Darwin's Nightmare, a legjobb rövidfilm pedig a francia Philippe Orreindy mûve, a J'attendrai le suivant lett. A legjobb nem európai film: Wong Kar-Wai: 2046. Szavazott a közönség is, nála Fatih Akin a legjobb rendezõ, a legjobb alakításokat pedig Daniel Brühl (Was Nützt Die Liebe In Gedanken) és Penelope Cruz (Non Ti Muovere) nyújtotta.

VILÁGZENE, DECEMBER Íme a European Broadcasting Union legfrissebb világzenei listájának élcsoportja:

1. Mercan Dede: Su

(Törökország/Kanada)

2. Rachid Taha: Tekitoi

(Algéria/Franciaország)

3. Mahala Rai Banda: Mahala

Rai Banda (Románia)

4. Mory Kante: Sabou

(Guinea)

5. Epifani Barbers: Marannui

(Olaszország)

6. Issa Bagayogo:

Tassoumakan (Mali)

7. Válogatás: The Diaspora Of

Rembetico (Görögország)

8. Polo Montanez: Memoria

(Kuba)

9. Ska Cubano: Ska Cubano (Kuba)

10. Marta Gomez: Cantos de

Agua Dulce (Kolumbia)

BRUEGHEL 3,7 millió fontért cserélt gazdát a Sotheby's londoni árverésén ifj. Pieter Brueghel jellegzetesen mozgalmas, falusi ünnepet ábrázoló festménye: a mûvész halála elõtt tíz évvel, 1628-ban készült The Kermesse of St. George 1930 óta egy belga család tulajdonában volt, s 1935 óta nem szerepelt nyilvános bemutatón. Kérdés, mikor fog legközelebb, mert új tulajdonosa is egy inkognitóját õrzõ magángyûjtõ. A régi mesterek mûveinek aukcióján ez a kép érte el a legmagasabb árat, igaz, valamivel elmaradt Brueghel 2001-es árverési rekordjától. Adrian van Ostade 3,14 és Jacob van Ruisdael 2,47 millió fonttal viszont új aukciós csúcsot ért el.

HALÁLOS KONCERTEK "Te oszlattad fel a Panterát!" - e szavakkal ugrott az Ohio állambeli Columbusban rendezett Damageplan-koncert színpadára a 25 éves Nathan Gale, és közelrõl agyonlõtte a heavy metal zenekar 38 éves gitárosát, Darrell Abbottot, majd lövöldözni kezdett a zenekar és a közönség irányába. Mire õt magát is leterítette egy rendõrgolyó, négy embert megölt, és kettõt megsebesített. Amikor a halálos lövés érte, menekülni készült, de a túsznak, akit maga mellé rántott, nem esett bántódása. Darrell és testvére, a dobos Vinnie (Paul) Abbott az 1980-as években alapította a Panterát: a 90-es évek közepén értek népszerûségük csúcsára, utolsó albumuk 2000-ben jelent meg, ezt követte a korántsem békés válás. Abbotték új bandája, a Damageplan elsõ albuma idén jelent meg: New Found Power. Phil Anselmo, a Pantera egykori és a Superjoint Ritual jelenlegi énekese a legfrissebb Metal Hammer címlapinterjújában azt mondta a Pantera feloszlásával kapcsolatban, hogy Abbott alapos verést érdemelne miatta - a brit magazinnak nincs amerikai kiadása, nem valószínû, hogy a gyilkos innen merített ihletet.

Srí Lanka fõvárosában, Colombóban Shahrukh Khan bollywodi sztár egyperces gyászszünettel kezdte koncertjét az egy évvel ezelõtt elhunyt buddhista szerzetes, Gangodawila Soma emlékére, így próbálván megbékíteni a hangverseny idõzítése ellen tiltakozókat, ám ennek ellenére valaki felrobbantott egy kézigránátot: ketten életüket vesztették, a sebesültek száma tizennyolc. A fellépõk sértetlenül megúszták a merényletet.

TURNER-DÍJ Jeremy Deller nyerte a 25 ezer fonttal dotált idei Turner-díjat. A 38 éves londoni mûvész és a díjra jelölt konkurensei, Kutlug Ataman, a Langlands-Bell páros és Yinka Shonibare alkotásai - mindannyian videókkal pályáztak - december 23-ig láthatók a londoni Tate Galleryben. Deller egyik videója, a Memory Bucket a Bush család szûkebb pátriáját mutatja be, legismertebb mûve, a The Battle of Orgreave az 1984-85-ös bányászsztrájk egyik ütközetét játszatja újra az eredeti összecsapásban részt vett bányászokkal és rendõrökkel.

MORZE

EL GRECO KRÉTÁN Kréta városa a Christie's londoni aukcióján 790 ezer fontért megvásárolta El Greco kisméretû, hordozható oltárképét: a fára festett, korábban ismeretlen, 1567-70 között készült Krisztus megkeresztelését egy borítékban találta meg elõzõ tulajdonosa, Spanyolországban.

ÁRVERÉSEK ITTHON Munkácsy Mihály Testvérek (Az elsõ könnyek; Ne sírj!) címû festményét és Nemes-Lampérth József Híd a Szajnán címû, papíralapon tussal készült mûvét egyaránt 22 millió Ft-on ütötték le a Kieselbach Galéria téli árverésén, s kerek 20 milliónál csapott le a kalapács Czigány Dezsõ önarcképénél. A Mû-Terem Galéria árverésén 30 millióért kelt el a Tanterem (Colpachi iskola) címû Munkácsy, 44 millióért Rippl-Rónai mûve, az Anella és Lazarine virágok között, míg 5 millió Ft-os kikiáltási árát több mint meghétszerezve, 37 millióért talált vevõ-re Galimberti Sándor 1911 körüli csendélete, az Almák.

ESSZÉK A NETEN Torzmagyar címmel gyûjtötte kötetbe három évtized esszétermésének javát Szávai Géza. A Pont Kiadó által megjelentetett könyv interneten is elérhetõ: www.szavaigeza.hu. A Romániából áttelepült szerzõ önmagát nevezi torzmagyarnak: kisebbségi sorban született egy torz és az embert is eltorzító világba, s mint írja, élete javát azzal töltötte, hogy megpróbálta leküzdeni önnön torzulásait.

"ÚJ" TENNESSEE WILLIAMS Öt, eddig ismeretlen Tennessee Williams-egyfelvonásost mutattak be New Yorkban: a Five by Ten címmel futó elõadás témái között szerepel a homoszexualitás is, ami az 1950-es, 60-as években még tabunak számított. Az elõadást Michael Kahn rendezte, aki 1974-ben együtt dolgozott a szerzõvel. A darabokat a Williams életmûvét kutató David Roessel és Nicholas Moschovakis fedezte fel: az 1983-ban, 71 éves korában elhunyt író tizenöt "új" vagy kevéssé ismert színmûvét jövõre publikálják.

GYÁSZ 71 éves korában, szívroham következtében elhunyt Jose Libertella: az Olaszországban született, élete nagy részét Argentínában leélt bandoneon- (harmonika-) játékost Párizsban érte a halál, ahol a Tango Passion címû elõadást próbálta.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.