Mecsetet támadott Izrael, mert alagút van alatta

  • Narancs.hu/MTI
  • 2023. október 22.

Külpol

Kanada szerint is a Hamász rakétája pusztított a gázai kórházban.

Vasárnap hajnalban az izraeli hadsereg lőtte a ciszjordániai Dzsenín menekülttáborában lévő al-Anszar mecsetet.

A CNN beszámolója szerint az Izraeli Védelmi Erők szóvivője közölte, azért támadták a mecsetet, hogy meghiúsítsanak egy újabb terrortámadást, amelyet onnan, az al-Anszar mecsetből nyíló földalatti parancsnoki központból vezéreltek.

Az izraeliek egy korábbi művelet idején fedezték fel, hogy a mecset alatt alagútrendszer húzódik, amit a palesztinok katonai célra használnak.

A palesztin Vörös Félhold szervezet szerint az izraeli támadásban egy ember meghalt és többen megsérültek. 

A kanadai védelmi minisztérium is arra a megállapításra jutott nyílt forrású és titkos jelentéseket elemezve, hogy „nagyfokú bizonyossággal” kijelenthető, nem izraeli támadás pusztított a gázai Al-Ahli kórházban október 17-én. Valószínűbb, hogy egy Gázából kilőtt, tehát a Hamász által indított, de meghibásodott és eltévedt rakéta okozta több száz ember pusztulását a baptisták által fenntartott egészségügyi intézményben.

A Telex emlékeztet, korábban a Hamász az izraeli hadsereget tette felelőssé a történtekért, Izrael állította, hogy nem támadta a kórházat, hanem egy Gázából kilőtt rakéta tévesztett célt. Ezt a verziót támasztotta alá az Egyesült Államok mellett a francia hírszerzés is, most pedig a kanadai.

hvg.hu cikke szerint a délszláv háború idején használt tüzérségi eszközök nyoma alapján könnyen meg lehetett állapítani, honnan jött a lövedék. Később, a rakéták elterjedésével ez nehezebbé vált, de nem lehetetlen.

A gázai esetről készült videókon az látszik, hogy a Gázai övezet fölött egy onnan felemelkedő fényes test villan, aztán irányt változtat, és a talajszinten látni két robbanást. Ez alapján állítják azt, hogy a pályájáról letérő, szétesett rakéta okozott tüzet. A kórház udvarán látott krátert nem robbanás, hanem egy tárgy becsapódása okozta. A Guardian, a CNN és a BBC által megkérdezett szakértők azt valószínűsítik, hogy a lezuhant rakéta üzemanyaga rombolt és okozott tüzet. Erre következtetnek abból is, hogy a kráter közelében lévő autók nem felrobbantak, hanem kiégtek.

A hvg.hu arról számolt be, hogy a szíriai állami hírügynökség szerint vasárnap hajnali fél hatkor az izraeli hadsereg légitámadást hajtott végre a Földközi-tenger felől Damaszkusz és Aleppó repülőterei ellen. A damaszkuszi repülőtér egy dolgozója meghalt, egy pedig megsebesült. A két repülőtér nem működi, a légiforgalmat Latakia városba irányítják át.

A támadás hírét az izraeli hadsereg nem kommentálta.

 

Az október 7-én a Hamász támadásával elkezdődött háború vasárnap reggeli fejleménye a kölcsönös támadásokon túl, hogy az Izraeli Védelmi Erők bejelentettek egy kitelepítési tervet, amely Izraelnek a libanoni határ melletti területein élő közösségekre vonatkozik. Az érintett területek neve: Snir, Dan, Beit Hillel, She'ar Yashuv, Hagoshrim, Liman, Matzuva, Eylon, Goren, Gornot HaGalil, Even Menachem, Sasa, Tziv'on és Ramot Naftali.

Péntekig mintegy 123 ezer civilt telepítettek ki az otthonából Észak- és Dél-Izraelben.

Még szombaton, éjjel egy kisebb bomba robbant Izrael ciprusi, nicosiai nagykövetségének épületénél. A robbanásban senki nem sebesült meg, kár nem keletkezett.

A tűzszerészek a helyszínen lévő kis fémtárgyban kis mennyiségű pirotechnikai anyagra bukkantak.

A ciprusi rendőrség az ügyben négy, szíriai állampolgárságú embert őrizetbe vett. A tájékoztatás szerint a négy, 17 és 21 év közötti gyanúsítottnál – akiket a nyomozás idejére őrizetben tartanak – két kés mellett egy kalapácsot találtak. Ketten a robbanás helyszínétől nem messze sétáltak, másik két társuk pedig a közeli utcában parkoló gépkocsiban ült.

A közösségi médiára felkerült képeken látható, hogy az épületet kordonnal vették körül.

A hatóságok nem közölték, az ügy összefüggésben lehet-e az izraeli–palesztin konfliktussal, melynek nyomán az Európai Unió országaiban fokozott biztonsági intézkedéseket rendeltek el.

 

 

Címlapképünk pénteken készült Askelón izraeli város felett, a Gázai övezettől északra, Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet rakétái látszanak rajta. MTI/AP/Avi Roccah

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.