Húsz éve az Európai Unióban

Mit adtak nekünk a rómaiak?

Külpol

Hová jutott Magyarország húsz évvel az uniós csatlakozás után? És ahová jutott, azért kié az érdem: Brüsszelé vagy Budapesté? Vagy ki tehető érte felelőssé?

Húsz évvel ezelőtt a Hősök terén hallgattam a koncerteket, ünnepeltem az ország uniós csatlakozását. Fiatal voltam, és azt gondoltam, sokkal jobb életem lesz, mint bármelyik felmenőmnek volt. Hittem a bécsi cukrászdában, az egyenes uborkában és abban, hogy az uniós csatlakozással csak olyan történhet az országomban és Kelet-Európában, ami jó. Igazam lett?

Vannak egyértelmű előnyök. Egyetlen személyi igazolvánnyal beutazhatom a kontinenst Reykjavíktól Szófiáig, Portótól Vilniusig. A futócipőmet megrendelhetem Lengyelországból vagy Romániából is, ha épp’ ott adják akciósan, és a csomag majdnem ugyanolyan gyorsan és vámmentesen megérkezik, mintha a Népfürdő utcából kértem volna házhoz. A kontinens szinte bármelyik országában ugyanannyiért netezhetek és telefonálhatok, mint itthon. Dolgozhatok és nyaralhatok is, rajtam múlik, csak fel kell ülni a buszra, re­pülőre vagy vonatra, ráadásul ez a legtöbb esetben már nem is jelentős tétel. Fel is ülünk a repülőre, hiszen a Covid előtt majdnem 17 millió légi utas érkezett vagy indult Budapestről – húsz éve ez a szám 6,5 millió volt. A pandémia megborította a növekedést, de már beértük a 2019-es számokat.

Ellentétes folyamatok

A világ szó szerint kinyílt, ezzel együtt nem árasztották el a külföldiek Magyarországot: húsz éve 130 ezer külföldi élt hazánkban, tavaly 226 ezer, a többségük itt dolgozik vagy tanul. A világ kinyílt, de honfitársaink nagy részének ez a nyitás nem sokat jelent, hiszen a magyarok jelentős aránya nem beszél idegen nyelvet. A legfrissebb statisztika 2016-os, akkor a lakosság 58 százaléka semmilyen nyelvet nem ismert a sajátján kívül – az unióban ez az arány 36 százalék volt. Ez az 58 százalék ugyanakkor már sokkal jobb, mint a 2007-es adat, amikor a lakosság 75 százaléka nem tudta magát megértetni más nyelven. 2016 óta biztosan javult a helyzet, legalábbis a fiatalok körében. Friss, önbevallásos felmérések szerint a fiatalok majd’ 80 százaléka ismer legalább egy idegen nyelvet.

Aki diplomát szerez, jó eséllyel nyelvvizsgával is rendelkezik – ez a Covid alatti és más amnesztiák miatt nem egyértelmű –, vagyis azt gondolhatnánk, hogy a tudásalapú társadalom kitermeli a nyelvtudást is. Talán így is van, Magyarországon azonban folyamatosan csökken a felsőoktatásban tanulók száma. 2005-ben még 424 ezer volt, 2022-ben már csak 290 ezer. Persze, ahogy fogy a népesség, úgy lesz egyre kevesebb gyerek is, ám ha a középiskolások számának csökkenését ide is vesszük, akkor is szomorú a kép. 2005-ben a középiskolák nappali tagozatán tanulók száma alig volt több, mint az egyetemistáké, főiskolásoké, ehhez képest 2022-ben a gimnazisták számának már csak kevesebb, mint 70 százalékát tették ki a felsőoktatásban tanulók. Vagyis a csökkenés sokkal nagyobb volt a hallgatók körében. Ez ráadásul mintha csak Budapesten kívül zajlott volna le: húsz éve a hallgatók 38 százaléka tanult a fővárosban, 2022-ben pedig már az 53 százaléka. A felsőoktatás koncentrációja megállíthatatlannak látszik, senki sem akar kihelyezett tagozaton tanulni, Budapest mellett csak Debrecen, Miskolc, Pécs és Szeged számít.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.