Netanjahu hallani sem akar fegyverszünetről a túszok elengedéséig

  • narancs.hu
  • 2023. november 3.

Külpol

Nem teljesül az ENSZ-főtitkár és más emberjogi szervezetek kérése, közben üzent a Hezbollah is.

Hallani sem akar tűzszünetről Benjamin Netanjahu, ameddig a Hamász szabadon nem engedi azt a 242 izraeli és külföldi túszt, akiket október hetedikén raboltak el az ország déli részéből – írja a Reuters.

Netanjahu ez nem is annyira a Hamásznak, hanem az ENSZ-nek és a többi olyan emberi jogi szervezetnek üzente, akik kifejezetten ideiglenes tűzszünetet sürgettek Gázában. António Guterres ENSZ-főtitkár október végi nyilatkozata szerint Gáza bombázása és blokádja „a palesztin nép kollektív büntetése”, és nemzetközi jogot sért. Az izraeli kormány annyira felháborodott a kijelentésen, hogy Guterres lemondását követeli, de kritizálták az ENSZ-en belül is.

A palesztin terrorszervezet október elején hatalmas mészárlást rendezett Dél-Izraelben, erre válaszul rendelt el Izrael teljes körű mozgósítást.

A háborúnak Izrael részéről már legalább 1300 halálos áldozata van, a Hamász 9000 halottról beszél.

Szintén péntek délután szólalt meg először a támadás óta a Hezbollah főtitkára, Haszan Naszr Alláh: az Irán által támogatott, fenntartott libanoni síita szervezet első emberének megszólalását sokan várták mert sokan attól tartottak háborút hirdetnek Izrael ellen. Ez végül nem történt meg, de jelezte, hogy minden lehetőség nyitott.

Az Izraelt ért támadásról és a válaszcsapásokról szóló hírfolyamunk ide kattintva érhető el.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.