Új parlamentje van Szlovákiának

Pecsét a menlevélen

Külpol

Vasárnap hajnalban, amikor a Smer székházából ­kiharsogó Na Král’ovej Holi büszke és kicsinyt borízű dallama verte fel a környező panelákok álmát, Peter Pellegrini, az előző napi parlamenti választás harmadik helyezett pártjának (Hlas – SD) vezetője azt nyilatkozta a tiszteletére egybegyűlt sajtónak: nem nagyon szülne jó vért, ha két volt miniszterelnök is lenne Szlovákia következő kormányában. Robert Fico (Smer – SD) győzelme ezzel együtt is egyértelmű és magabiztos.

Pellegrini mester vasárnap délelőttre – kényelmesen elfészkelvén a szerepben, melyre oly erősen rákészült (tudniillik a királycsinálóéra) – még tovább cizellálta a hajnali részegség ködén áthasító szavait, körülbelül azzal, hogy a házelnöki pozíció is szépen csillog. És nem tennénk le a nagyesküt, hogy saját magára gondolt volna. Éppenséggel gondolhatott volna, hiszen a korábban deklarált számos ambíciója között az államelnöki poszt is szerepelt, s annak a házelnökség volt már előszobája Szlovákiában. Ugyanakkor az sem istentől elrugaszkodott forgatókönyv, hogy „ha elég sokan fordulnának hozzá” azzal a kéréssel, hogy ugyan nem lenne-e megint (másodszor) Szlovákia miniszterelnöke, irulva-pirulva, de nem hátrálna meg a kihívás elől, hiszen neki első a haza.

Tény, ami tény: a Hlas – sociálna demokracia (Hang – Szociáldemokrácia) 14,7 százalékos választási eredményéért kasszírozandó 27 mandátum nélkül aligha lehet kormányt alakítani Szlovákiában. Pellegrini nyilatkozata ugyanakkor a várható – és mondjuk úgy, természetes – csapásirányt is kirajzolta: várják nagyon Robert Fico hívását. És semmi kétség, az abban a pil­lanatban meg is fog érkezni, amint Zuzana ­Čaputová befejezte hétfőn (október 2-án) esedékes „Kedves Robert, lennél oly bátyám, és alakítanál…” kezdetű mondókáját – mire tehát e sorok megjelennek, Robert Fico mutogat a marsallbottal. Peter Pellegrini viszont még csütörtökön is olvasni fogja tagoltan és jól érthetően a vasárnap már elkezdett kívánságlistáját Robert Ficónak. S a rajta szereplő tételek, jobbnál jobb kívánságok szépen ki is lesznek pipálva egy szálig – erre mondta a híres magyar költő, hogy összenő, ami összetartozik.

Pellegrini három éve szakadt ki a Smerből, szakadás közben magára szabva egy pártot. Ahogy a Smer – Slovenská sociálna demokracia (Irány – Szlovák Szociáldemokrácia) 1999-ben maga is kiszakadás útján keletkezett meg, csak Fico épp a kommunista párt utódszervezetéből, a Demokratikus Baloldal Pártjából disszidált úgy, hogy közben szabott magára egy pártot. A Hlas létrejöttének legfőbb oka sem volt más, mint Fico és Pellegrini hatalmi játszmázása. Nos, ezt melegítik éppen újra gőz­erővel Szlovákiában.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.