Új parlamentje van Szlovákiának

Pecsét a menlevélen

Külpol

Vasárnap hajnalban, amikor a Smer székházából ­kiharsogó Na Král’ovej Holi büszke és kicsinyt borízű dallama verte fel a környező panelákok álmát, Peter Pellegrini, az előző napi parlamenti választás harmadik helyezett pártjának (Hlas – SD) vezetője azt nyilatkozta a tiszteletére egybegyűlt sajtónak: nem nagyon szülne jó vért, ha két volt miniszterelnök is lenne Szlovákia következő kormányában. Robert Fico (Smer – SD) győzelme ezzel együtt is egyértelmű és magabiztos.

Pellegrini mester vasárnap délelőttre – kényelmesen elfészkelvén a szerepben, melyre oly erősen rákészült (tudniillik a királycsinálóéra) – még tovább cizellálta a hajnali részegség ködén áthasító szavait, körülbelül azzal, hogy a házelnöki pozíció is szépen csillog. És nem tennénk le a nagyesküt, hogy saját magára gondolt volna. Éppenséggel gondolhatott volna, hiszen a korábban deklarált számos ambíciója között az államelnöki poszt is szerepelt, s annak a házelnökség volt már előszobája Szlovákiában. Ugyanakkor az sem istentől elrugaszkodott forgatókönyv, hogy „ha elég sokan fordulnának hozzá” azzal a kéréssel, hogy ugyan nem lenne-e megint (másodszor) Szlovákia miniszterelnöke, irulva-pirulva, de nem hátrálna meg a kihívás elől, hiszen neki első a haza.

Tény, ami tény: a Hlas – sociálna demokracia (Hang – Szociáldemokrácia) 14,7 százalékos választási eredményéért kasszírozandó 27 mandátum nélkül aligha lehet kormányt alakítani Szlovákiában. Pellegrini nyilatkozata ugyanakkor a várható – és mondjuk úgy, természetes – csapásirányt is kirajzolta: várják nagyon Robert Fico hívását. És semmi kétség, az abban a pil­lanatban meg is fog érkezni, amint Zuzana ­Čaputová befejezte hétfőn (október 2-án) esedékes „Kedves Robert, lennél oly bátyám, és alakítanál…” kezdetű mondókáját – mire tehát e sorok megjelennek, Robert Fico mutogat a marsallbottal. Peter Pellegrini viszont még csütörtökön is olvasni fogja tagoltan és jól érthetően a vasárnap már elkezdett kívánságlistáját Robert Ficónak. S a rajta szereplő tételek, jobbnál jobb kívánságok szépen ki is lesznek pipálva egy szálig – erre mondta a híres magyar költő, hogy összenő, ami összetartozik.

Pellegrini három éve szakadt ki a Smerből, szakadás közben magára szabva egy pártot. Ahogy a Smer – Slovenská sociálna demokracia (Irány – Szlovák Szociáldemokrácia) 1999-ben maga is kiszakadás útján keletkezett meg, csak Fico épp a kommunista párt utódszervezetéből, a Demokratikus Baloldal Pártjából disszidált úgy, hogy közben szabott magára egy pártot. A Hlas létrejöttének legfőbb oka sem volt más, mint Fico és Pellegrini hatalmi játszmázása. Nos, ezt melegítik éppen újra gőz­erővel Szlovákiában.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.