Magyarország befejezte a svéd NATO-tagság blokkolását

Színjátékkal leplezett hátraarc

Külpol

Az Országgyűlés hétfőn ratifikálta Svédország NATO-tagságát, előtte pedig Ulf Kristersson kisegítette Orbán Viktort az egyre kínosabb másfél éves színjáték lezárásában. A gyorsan aláírt katonai megállapodások jó ideje a fiókban heverhettek, azaz nem új fejlemények, mint azt a propaganda sulykolja.

Katonai megállapodások aláírásával adtak nevet a gyereknek, a kezdeti elutasítás után Ulf Kristersson svéd miniszterelnök mégis hajlandó volt Orbán Viktorhoz látogatni országa NATO-tagsága érdekében. E pár órában a Gripen vadászgépekről és más együttmű­ködésről szóló szerződéseket írtak alá a két ország szakminiszterei. Négy darab új JAS–39-es érkezik hozzánk a meglévő 14 mellé, az utóbbiak 2026-ban lejáró lízingszerződését pedig meghosszabbítják. Továbbá a svédek által nyújtott logisztikai szolgáltatások hosszú távú, tízéves meghosszabbításáról, valamint kiképzési együttműködésről is megállapodtak, miként abban is, hogy „mesterséges intelligencia fókuszú” kiválósági központot nyit a Gripent gyártó svéd Saab és a magyar védelmi innovációs kutatóintézet, ahol együtt fognak kutatás-fejlesztést végezni.

Segítség az arcmentéshez

Ezek a tervek távolról sem újak, az elmúlt évek vonatkozó eseményeinek ismeretében erős a gyanú, hogy e szerződések akár a megelőző másfél évben, a svéd tagság folyamatos blokkolása idején bármikor aláírhatók lettek volna. A svéd miniszterelnök jól nevelt, elegáns úriemberként segédkezett Orbán kétségbeesett arcmentéséhez azzal, hogy mégis hajlandó volt Budapestre jönni és úgy tenni, mintha ezek a megállapodások csak most kerültek volna szóba – ahogyan azt a kormánypárti Index.hu-nak „kiszivárogtatták” (s nyomják azóta is), amikor már tényleg tarthatatlanná vált az orbáni komédia a svédek NATO-tagságának blokkolása körül. Pedig eleinte úgy tűnt, az északiak nem engednek a zsarolásnak, a miniszterelnök nem hajlandó a küszöb alatt Orbán elé kúszni. Arra azért most is ügyelt Kristersson, hogy látogatásának a bejelentése pár órával azután hangozzék el, hogy Magyarországon nyilvánosságra hozták: az Országgyűlés megszavazza a svéd NATO-tagságot.

Már 2022 végén a Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter és Kovács Zoltán államtitkár fellépésével a haderőfejlesztésekről bemutatott videóban egy táblázatban a jelenlegi 14 vadászgép mellett 2024-re kész tényként tüntették fel az újabb négyet. Ami pedig a lízingszerződés meghosszabbítását illeti, az évekkel ezelőtt elintéztetett: 2021 őszén jelentette be Maróth Gáspár akkori védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos, hogy megállapodott a Saabbal arról, Magyarország megvásárolja a Gripenek legújabb szoftvercsomagját. Ezzel lényegében a típus továbbfejlesztett változatát (amelynek típusjele marad a C/D) repülheti a légierő, továbbá – ami a lényeg – a Gripeneket hosszabb ideig lehet használni. Vagyis nemcsak az dőlt el akkor, hogy a 2026-ban lejáró szerződés után nem vásárol az ország más típust (a méregdrága amerikai F–35-ös volt az egyedüli észszerű alternatíva), hanem az is, hogy a Gripeneket újabb évekre birtokolhatja a magyar honvédség. Ugyanekkor írt alá szándéknyilatkozatot is a kormánybiztos a Saabbal hadi- és repülőgépipari, valamint K+F együttműködésről.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.