Thaiföld: Thaksin rendet vág

  • - kovácsy -
  • 2003. december 11.

Külpol

Nem bonyolítja túl a dolgokat: ígér, cselekszik, aggályokra, bírálatokra csak az udvarias tudomásulvétel szintjéig vet ügyet. Sokan már a délkelet-ázsiai térség meghatározó politikusát látják Thaksin Shinawatra thai kormányfőben, aki az ellenfeleivel elnémításukon túl nem sokat vacakoló erőpolitikus, Mahathir Mohamad nyomdokaiba léphet, ráadásul nem szidja a nyugati világot, és nem is zsidózik, mint a leköszönt malajziai miniszterelnök.

Nem bonyolítja túl a dolgokat: ígér, cselekszik, aggályokra, bírálatokra csak az udvarias tudomásulvétel szintjéig vet ügyet. Sokan már a délkelet-ázsiai térség meghatározó politikusát látják Thaksin Shinawatra thai kormányfőben, aki az ellenfeleivel elnémításukon túl nem sokat vacakoló erőpolitikus, Mahathir Mohamad nyomdokaiba léphet, ráadásul nem szidja a nyugati világot, és nem is zsidózik, mint a leköszönt malajziai miniszterelnök.Thai Rak Thai - Thai Thait Szeret, vagy mondjuk Thai, Thai Két Jó Barát -, ez a párt neve, amelynek élén választást nyert 2001 elején, és a nép azóta is lelkesedik érte. Nagy dolgokat ígért és valósított meg eddig is: olcsóbb lett az egészségügyi ellátás, befagyasztották a falusi gazdálkodók adósságait, ráadásul jelentős hitelekkel felpörgették a mezőgazdasági vállalkozásokat - és mindez a gazdaság egészét sem vágta haza, sőt: amióta az 1997-es pénzügyi válságban bedőlt az egész térség gazdasága, Thaiföld tavaly a GDP legnagyobb arányú növekedését produkálta. Már most azt tippelik, hogy ő lesz az első, demokratikusan választott thai kormányfő, aki kitölti hivatali idejét, sőt még egy körre futja a népszerűségéből, ha nem üt be valami nagyobb botrány, katasztrófa.

Ha botrány, annak azért jelentősnek kell lennie. Már a kampánya idején felmerült, hogy némileg felszínes volt a jelölést megelőző vagyonbevallása. A kábítószer-ellenes kampánya kapcsán felmerült kérdések is válasz nélkül maradtak.

Pedig a kérdéseket okkal tették fel - a drogháború esetében főleg a kül- és belföldi emberjogi szervezetek. Ez a kampány már februárban elkezdődött - kissé sajátos módszerrel. Március közepén arról lehetett hallani, hogy máris legalább 1500 áldozata van a rendőrségi akciónak - főként az ország északi-északkeleti vidékén. Április végére pedig már jóval 2000 fölé emelkedett ez a szám. Ez a híres Aranyháromszög, Thaiföld, Burma és Laosz határvidéke, a világ herointermelésének egyik gócpontja. De Bangkokot nem a nemzetközi heroinkereskedelem aggasztja elsősorban, hanem az, hogy Thaiföld néhány év leforgása alatt a világ legdühödtebb metamfetamin-fogyasztója lett: a hatvanmilliós ország lakosságának 5 százalékát pörgeti rendszeresen a szer, az annyi, mint hárommillió - főleg fiatal - ember. Összeállítottak tehát egy területi szintre lebontott, többezres feketelistát, Thaksin 25 százalékos feldolgozottsági szintet írt elő február végéig - a rendőrség pedig tette a dolgát. Újra és újra elhangzik, hogy a gyanús eseteket kivizsgálják, a rossz rendőrök megbűnhödnek, de ehhez idő kell, meg ki kell hámozni az ügyeket az elfogultságok szövedékéből. A rendőrség pedig azt állítja, hogy az áldozatok túlnyomó többsége a szorongatottságukban nekibőszült csempészek bandaháborúiban esett el. Higgyük el, hogy van ilyen is - de mit kezdjünk a kínzással kicsikart vallomásokról, koholt bizonyítékokról szóló hírekkel?

Mindezek mellett tény, hogy Thaiföldön a hivatalosság képviselőinek érinthetetlensége mindeddig a politikai élet elemi ténye volt, a helyzet tehát nem lett rosszabb, ami természetesen nem menti az 1997-ben életbe lépett és minden demokratikus elvárást kielégítő új alkotmány szellemének (és betűjének) ennyire szabados értelmezését.

Mindamellett a drogháború nem ért véget, még az év első felében elindult viszont egy kampány a korrupció letörésére. Ezt egy maszszázsszalonbáró júliusi coming outja relativizálta. Azt állította (pontos összegek megjelölésével), hogy vagy ezer rendőrtisztet, köztük tíz tábornokot fizetett le rendszeresen. Cserében zavartalanul működhettek a szalonok, amelyekben a korábbi hivatalos vádak szerint nem ellenőrizték túl szigorúan a szolgáltató hölgyek életkorát. Mindeddig nincs hír arról, hogy a korrupt rendőrök ügyét komolyan kivizsgálták volna, Thaksin népszerűsége viszont őszre már 70 százalékon állt, így aztán nincsenek komoly politikai ellenfelei. Októberben ismét újabb, immár többirányú kampányt indított a drogfüggőség, a szervezett bűnözés, az illegális fegyverkereskedelem és a szegénység felszámolására. További ígéretekben sincs hiány. Az ország teljes kábítószer-mentesítésének határidejéig már fél év sincs hátra, négy év múlva nem sújtja több aszály a mezőgazdaságot, hat esztendő elteltével pedig eltűnik a szegénység az országból - sorolhatnánk.

Néhány hete aztán megkezdődött a párt ráncba szedése is. Thaksin, aki a helyi szokásoktól eltérően gyakran jelenik meg a nyilvánosság előtt felesége és gyermekei körében, azt szeretné, ha a párttagok nem tartanának "mia noinak", "alfeleségnek" nevezett szeretőt - sőt a képviselői helyre pályázók szakítanának a bordélylátogatás hagyományával is. Nagy lett a felbolydulás, az ötlet ellenzői főleg személyiségi jogaikra hivatkoznak, de megjegyzik azt is, hogy ha a szigorítás életbe lép, a jelenleg közel háromszáz fős parlamenti frakcióval rendelkező kormánypárt még harminc képviselőjelöltet sem tud állítani - és ezt azért Thaksin sem akarhatja.

- kovácsy -

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.