"A Fidesz minket követ" (Lányi Zsolt, a Független Kisgazdapárt alelnöke)

  • Seres László
  • 1998. április 9.

Belpol

Nem is olyan régen, úgy két éve még Torgyán volt a király: ő volt az, akit felemeltek a kormányellenes indulatok, ő volt az, aki látszólag megállíthatatlanul masírozott a féregirtástól a kormányfői bársonyszék felé. Aztán a nép megbocsátott Hornéknak, az ellenzéken belül pedig a Fidesz - MPP vette át a kezdeményezést, még földügyben is, ami pedig régi kisgazda terület. Az FKgP visszaeséséről a párt alelnökét kérdeztük.
Nem is olyan régen, úgy két éve még Torgyán volt a király: ő volt az, akit felemeltek a kormányellenes indulatok, ő volt az, aki látszólag megállíthatatlanul masírozott a féregirtástól a kormányfői bársonyszék felé. Aztán a nép megbocsátott Hornéknak, az ellenzéken belül pedig a Fidesz - MPP vette át a kezdeményezést, még földügyben is, ami pedig régi kisgazda terület. Az FKgP visszaeséséről a párt alelnökét kérdeztük.

Magyar Narancs: Hogyan foglalná össze röviden a kisgazdák választási üzenetét? Aki a koalíció ellen akar szavazni, az miért az FKgP-t válassza?

Lányi Zsolt: Mi abból indulunk ki, hogy a Független Kisgazdapárt mindig is elsősorban a kisemberek pártja volt, és helyzetbe akarta hozni a nemzet nagy részét. Hármas jelszavunkból, az Isten, Haza, Családból ma a családot kell kiemelnünk, hiszen a családok helyzete kilátástalan Magyarországon.

MN: Az MDF és a Fidesz is a család fontosságát hangsúlyozza.

LZS: Mindenki a családot hangsúlyozza, de a kisgazdák ezt már jóval a többi ellenzéki párt előtt megtették. A kétkamarás parlament ötlete is most kezd népszerű lenni, pedig amikor három-négy éve először fölvetettük, harsány nevetés volt a válasz. Vagy itt van a reprivatizáció, amelyről most már MSZP-sek is kijelentik, hogy talán jobb lett volna, mint az a kárpótlási mód, amit annak idején kitaláltak.

MN: A reprivatizációról azonban a kisgazdák is lehátráltak.

LZS: Nem hátráltunk le, csak az a helyzet, hogy sokkal nehezebb nyolc évvel később megcsinálni. Pedig a reprivatizáció nemcsak az erkölcsi igazság, hanem gazdasági szempontból is fontos lett volna. Ezért nem mondtunk le róla, továbbra is keressük a módját, hogy a volt kistulajdonosok helyzetbe kerüljenek - legfeljebb nem így nevezzük.

MN: Na de a kárpótlás folyamata már lezajlott.

LZS: Persze, de a kárpótlást arra találták ki, hogy akitől a Rákosi-időszakban elvették a földjét, műhelyét, kisüzemét, az egyszeri alkalommal valamit kapjon helyette. Az nem kárpótlás, hogy a jegyeket valakik felvásárolják. Rengeteg a méltánytalanság. Ugyanakkor hangsúlyoznám, hogy mi nem kívánjuk újra vizsgálni a kárpótlással szerzett alanyi jogú földtulajdonokat.

MN: És a privatizációs szerződéseket megvizsgálnák, ha hatalomra kerülnének?

LZS: Mi csak a stratégiai iparágak privatizációs szerződéseit szeretnénk felülvizsgálni, így például az energiaipart vagy a mezőgazdaság feldolgozóiparát, a cukorgyárakat, olajgyárakat, növényipari vállalatokat érintő szerződéseket, valamint a korrupciógyanús tulajdonszerzéseket.

MN: Ezekbe a szerződésekbe azonban valószínűleg nehéz lesz jogilag belekötni.

LZS: Természetesen. Felelőtlenség lenne azt mondani, hogy mindent a helyére lehet tenni. A filozófiánkba meg a gazdaságpolitikánkba se fér bele az államosítás. Mi a magántulajdont szentnek tartjuk, de vannak olyan területek, leginkább az agrárium, ahol a jogi környezet megváltoztatásával, gazdasági szabályzók működtetésével meg akarjuk akadályozni, hogy a kisemberek, a termelők kiszolgáltatott helyzetbe kerüljenek.

MN: Gazdaságpolitikai téziseik között sok az ígéret meg az állami elosztás. Hogyan lehet egyszerre háromféle adót csökkenteni és közben a családi támogatások rendszerét bővíteni, a lakásépítést fellendíteni?

LZS: Csak úgy léphetünk előre, ha adót csökkentünk. Ma a vállalkozások nyolcvan százaléka adót csal, egyszerűen azért, mert egy forintból 13 fillérük marad, abból nem lehet megélni, nem lehet fenntartani a vállalkozást. Ha tehát az adó kibírható, és még biztosítja a megélhetést, akkor a vállalkozó be fogja fizetni az adóját. Ha az adó megfizethető, az nagyon komolyan meg fogja emelni az adózási morált. Nézze meg, honnan folynak be a legnagyobb összegek: mind az alkalmazottak fizetik. A nagyvállalkozók mit vallanak be? A létminimum környékén jelentik be magukat. Alapvetően ezen kell változtatni. A másik az, hogy le kell végre bontani a szocialista tervgazdaság idejéből fennmaradt hatalmas apparátusokat, bürokráciákat. Ha mindezt végrehajtjuk, lesz pénz a szociális ellátások fenntartására is.

MN: Önök megszüntetnék a tandíjat a felsőoktatásban. Miért?

LZS: Nézze, a tandíjbevételek alig számottevőek a költségvetésben. Később, ha majd javulnak az emberek kereseti lehetőségei, át lehet terhelni bizonyos költségeket a lakosságra, de ma a létminimum környékén él az ország nagy része. Ma minden ilyen teher gyengíti a nemzet előbbrejutását, a tehetséges, de szerény anyagiakkal rendelkező családok gyermekeinek továbbtanulását.

MN: Az EU-integráció szempontjából milyen külpolitikája lenne egy olyan kormánynak, amelyben az FKgP is részt vesz? Gondolok például az európai határok kérdésére, hiszen Trianon a kisgazdák régi traumája.

LZS: Ezzel kapcsolatos véleményünk akkor volt látható, amikor a kisgazdapárt az összes alapszerződés ügyében nemmel szavazott, hiszen ezek a szerződések a határok sérthetetlenségét mondták ki. Mi viszont azt mondtuk, nincs jogunk lemondani olyan lehetőségekről, a békés, tárgyalásos útról, amelyekkel a határon túli magyar területek egy nap visszakerülhetnek az anyaországhoz. Ez egy olyan munkálkodás, amelyről sosem szabad lemondani, de nem szabad erőszakkal sem megoldani. Előadódhat olyan helyzet a jövőben, hogy a nagyhatalmak lehetőséget adnak a békés határmódosításra.

MN: Az európai egyesülési folyamat azonban mintha arról is szólna, hogy már nem a nagyhatalmak döntenek Európáról.

LZS: Igen, de különbséget kell tenni az európai gazdasági integráció és a nemzetállamok közti kapcsolat között. Azt, hogy az európai, ezeréves nemzetállamok veszítenek súlyukból, csak azok gondolják, akik az Európai Unióban ezt sugallják. Félreértés ne essék: én egyáltalán nem ellenzem az európai gazdasági integrációt, de meg kell őrizni a nemzeti sajátosságokat is. Nem kell szégyellni azt, hogy mi magyarok vagyunk, hogy történelmünk és múltunk van.

MN: Hogyan lépnének a határon túli magyarok ügyében?

LZS: Nekünk mindent el kell követnünk, hogy a magyar anyanyelvű, önmagukat magyarnak valló kisebbségiek ugyanolyan állampolgárok legyenek, mint a többségi nemzethez tartozó állampolgárok, a románok vagy a szlovákok. Természetesen minden esetben támogatnunk kell azokat az autonómiatörekvéseket, amelyeket az ott élő magyar pártelit, a magyar vezetőréteg célul tűz ki.

MN: A belpolitikában az elmúlt év egyik jelentős elmozdulása volt, hogy a Fidesz a legtöbb kérdésben átvette a kezdeményezőszerepet a kisgazdáktól, még a külföldiek földszerzése ügyében is. Az EU-csatlakozással kapcsolatban is Orbán Viktor, nem pedig Torgyán József nyilatkozott arról, hogy milyen kivételezést kérünk a mezőgazdaság területén. Miért vesztette el a lendületét a kisgazdapárt?

LZS: Nem a kisgazdapárt vesztette el a lendületét, hanem sajnos a sajtó elhatározta, hogy a Fideszt kell futtatni. A parlamenti jegyzőkönyvekben utána lehet nézni, hogy Torgyán József a föld elidegenítésével és a többi kérdéssel kapcsolatban már évekkel ezelőtt beadott olyan képviselői módosító indítványokat, amelyekkel ma a Fidesz villog. Az első munkahelyhez jutás, az első lakáshoz jutás jogát is először az FKgP fogalmazta meg, jóval a Fidesz rámozdulása előtt. Mi mondtuk ki először a polgárság létrejöttének, a tulajdon biztonságának fontosságát is, amikor 1990-ben javasoltuk, hogy a kormány adjon évente 100 milliárd forintot a mezőgazdaságra. Azt reméltük, hogy a mezőgazdaságon keresztül az egész gazdaságot fejlődő pályára állíthatjuk, a kis- és középvállalkozásokat is, nemcsak a nagybefektetőket - mindezt azonban a média elhallgatja.

MN: Torgyán arra az egyre nem panaszkodhat, hogy nem szerepel eleget a médiában.

LZS: Igen, de csak negatívan közelítenek felé. Ha valaki tényszerűen utánamenne annak, hogy mikor milyen témához nyújtott be önálló képviselői vagy módosító javaslatot, akkor rádöbbennénk, hogy a Fidesz tanúsít követő magatartást. A kisgazdapártot nem szereti a média - most nem személyekről vagy a Magyar Narancsról van szó, de minket állandóan lejáratnak. Valahogy nem vagyunk elfogadottak.

MN: Ha a kisgazdák ezzel a médiahátránnyal indulnak a versenybe, hogyan próbálják ezt kompenzálni? Milyen kampányban gondolkodnak?

LZS: Olcsó kampányra számítunk, mindennap járjuk az országot, és mondjuk a magunkét, mint az őskeresztények. Hetente háromszor-négyszer tartunk előadásokat vidéken, ismertetjük a programunkat. Az elnököm ezen a héten, azt hiszem, hat különböző helyen lép fel.

MN: Elég furcsa, hogy a kisgazdapárt azóta esik vissza, amióta Torgyán mérsékeltebb hangot üt meg, a szélről, ugye, csak ordibálni lehet. Mennyire viselte meg önöket a Maczó-féle kör kiválása, illetve az Új Szövetség vidéki megszerveződése?

LZS: Nemigen vesszük észre Maczó Ágnes hatását vidéken, de nagyon rosszul esett nekünk a kiválás. Nem amiatt, mert esetleg választókat veszíthettünk (ez százalékban alig kifejezhető), hanem mert nem értettük, miért csinálta. Ráadásul választások előtt néhány hónappal új pártot alapítani nem túl okos politikusi húzás, legfeljebb a Csurkáéktól vesz el egy-két százalékot.

MN: A kisgazdabázis azonban valószínűleg még így is radikálisabb, mint Torgyán jelenlegi politikája. A Narancs közölte nemrég a Marketing Centrum felmérését, amely szerint arra az állításra, hogy a rendszerváltás több kárt, mint hasznot okozott az országnak, a kisgazda-támogatók 68 pontot adtak a százfokú skálán. Ezek a voksok nem mennek át az Új Szövetséghez?

LZS: Nem hiszem. Ha Maczó Ágnes erre számított, akkor rosszul gondolkodott. A kisgazdapárt meghatározó része nem szélsőséges, ahogy a magyar társadalom sem az. Ha választani megy, akkor a mérsékeltebb vonalat preferálja. A kisgazdapárt népszerűségéről szóló felméréseket cáfolja a sok telefon és levél, amit kapunk, a kopogtatócédulákat ezerszámra gyűjtik a jelöltjeinknek. A kisgazdapárt nagyon megerősödött mostanában.

MN: Ehhez képest hozzánk még a múlt héten is becsöngetett egy kisgazda bácsi.

LZS: Jó, az más dolog, hogy még mindig járnak az emberek. De Budapesten mind a 32 jelöltnek megvan a szükséges 750 ajánlószelvénye, ami sem ´90-ben, sem ´94-ben nem volt meg.

MN: A stratégiai jelentőségű 1996-os vasszécsényi tanácskozáson Torgyán József azt mondta, "az úgynevezett listás gondolkodásmód helyett az egyéni választókerületi szempontok előtérbe kerülése" a fő csapásirány. Mi ennek a realitása? 1994-ben a huszonötből egy képviselőjük jutott be egyéni körzetből.

LZS: Igen. A jelenlegi képviselőjelöltjeinket egy, az elnökség tagjaiból álló szűkebb csapat rostálta meg, választókerületenként átlagosan öt jelölt közül választottuk ki a legalkalmasabbat. Ezeknek a nagy része felsőfokú végzettségű, nyelveket beszélő, a nemzeti középosztályhoz tartozó ember: állatorvosok, közgazdászok, pedagógusok. Úgy látom, komoly esélyünk van arra, hogy az egyéni választókerületből sokkal több mandátumot szerezzünk, mint négy éve. Még Budapesten is. Nagyon jónak tartom a kisgazdapárt felhozatalát, a kabinetjeinkben is sok a szakértő.

MN: Amikor vidéken az emberek rákérdeznek az FKgP koalíciós elképzeléseire, ön mit mond nekik?

LZS: Én elvetem a negatív kampányt. Mint volt sportember, ellenfélnek, nem pedig ellenségnek tekintem a másik felet, és inkább azt keresem, mik lehetnek azok a közös pontok, amelyek mentén leválthatnánk az MSZP-kormányt. Egy bizonyos: a Független Kisgazdapárt országos választmánya hozott egy olyan egyhangú döntést, hogy az MSZP-vel és az SZDSZ-szel nem lépünk koalícióra a következő választásokon.

MN: Pedig a kisgazdáknál is akad, aki nem zárná ki az MSZP-vel való pragmatikus összefogást.

LZS: Ha van is ilyen, én nem tartozom közéjük. A többi ellenzéki párttal kapcsolatban, amelyek szintén le akarják váltani a kormányzatot, semmi olyan határozat nincs, amely megakadályozná a velük való együttműködést. Az egy dolog, hogy most Torgyán József és Orbán Viktor közelít vagy nem közelít - ha meg akarunk szabadulni az MSZP-kormánytól, a kommunizmus utódpártjától, akkor kénytelenek leszünk koalíciót kötni olyan pártokkal is, amelyek nem a mi filozófiánkat vallják.

MN: A kisgazdák régóta hirdetik a nemzeti pártok összefogását, de nincs rá nagy fogadókészség.

LZS: Mi azt mondjuk, hogy csak a második forduló előtt van értelme együttműködésről beszélni, addigra elválik például, hogy átlépi-e az ötszázalékos küszöböt mindegyik ellenzéki párt. Sokféle megoldás elképzelhető a koalíció leváltására, például a visszalépés egymás javára, egymás jelöltjeinek támogatása.

MN: A KDNP-vel való együttműködés gyakorlatilag kudarctörténet, nem? Vezető KDNP-sektől hallani: attól félnek, hogy az FKgP bedarálja őket.

LZS: Mi tettünk egy ajánlatot a KDNP-nek, ami a pártot megfelelő módon a parlamentbe juttatta volna, a KDNP ezt megtárgyalta, és elvetette, mert úgy érezte, hogy ezzel elveszítené önállóságát. Ez az ő döntésük volt, én ezt nem kívánom vitatni, de azt hiszem, nem a mi hibánk, ha ez a szorosabb együttműködés nem jött össze.

MN: Mindenesetre ellenzéki oldalon a kisgazdapárt már nem önálló pólusképző erő. Már nem hozzá képest, hanem a Fideszhez képest határozzák meg magukat az ellenzéki pártok - így maga a kisgazdapárt is.

LZS: A közvélemény-kutatások ezt mutatják, de azért várjuk meg az első fordulót. Majd eldől. Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy az MDF-Fidesz-összekapcsolódás a Fidesznek előnyös, de az MDF mint párt ezzel teljesen feladta magát. Én azt hiszem, hogy májusban a kisgazdapárt szerepel majd jobban, mint a Fidesz, és mi hívjuk majd őket koalícióba, hogy leváltsuk a Horn-kormányt.

MN: És fordított esetben? A kisgazdák adnának minisztereket egy Fidesz-MDF-kormányba?

LZS: Nincs olyan határozatunk, hogy ezt megtiltsuk. Minden elképzelhető.

Seres László

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?