Nők problémás alkoholfogyasztása

Félig üres, félig teli

Lélek

Egyre többet isznak a nők, de a legnagyobb probléma mégsem a mérték, hanem az ivás motivációja. A hatvanas évek nyugtatókultusza után most anyukáknak marketingelt borokkal kontrollálnák és „kezelnék” a nőket, miközben a túlzott alkoholfogyasztás pusztítóbb lehet a nők testére, mint a férfiakéra.

Amikor Ann Dowsett Johnston egy átlagos munkanapon hazaért az irodából, tudva, hogy a kimerítő munkaidő után még többórányi munka – főzés, takarítás és a gyerekek körüli gondoskodás – vár rá, általában azzal gyűjtött erőt a következő műszakhoz, hogy töltött magának egy pohár bort. Egyik este aztán a férje megjegyezte, hogy a borosüveget előbb vette elő, mint hogy levette volna a kabátját. Amikor realizálta, hogy problémái vannak az alkoholfogyasztással, Dowsett Johnston nem csak a saját életét változtatta meg: 2013-ban megírta a Drink: The Intimate Relationship Between ­Women and Alcohol című könyvet, és átképezte magát pszichoterapeutává, hogy hasonló problémákkal küzdő más nőknek is segíthessen. Ahogyan a kötetben rámutat, a legtöbb magasan képzett, jó osztályhelyzetű nő számára, aki rengeteg különböző társadalmi elvárás között őrlődik, az alkohol menekülési útvonal – egy lehetőség, hogy könnyen és gyorsan csökkentse a mindennapos szorongásokat.

Dowsett Johnston megállapítását évekkel később tudományos kísérletek is alátámasztották. Julie Patock-Peckham 2022-es kutatása (lásd keretes anyagunkat) is megerősítette, hogy míg a férfiak főleg pozitív érzéseik fokozásának céljából isznak, a nők inkább a negatív érzéseiket és a szorongásaikat próbálják tompítani az alkohollal.

Az elmúlt években drasztikusan emelkedett a nők alkoholfogyasztásának mértéke. Sok kutatás szerint zárul a nemek közötti olló az alkoholhoz köthető kórházi felvételek és halálozás terén. Egy friss vizsgálat szerint 1999 és 2017 között 85 százalékkal emelkedett a nők körében az alkoholhoz köthető halálesetek száma, és míg az 1900-as évek elején született férfiak még háromszor nagyobb valószínűséggel váltak problémás alkoholfogyasztóvá, mint a nők, napjainkra ez a különbség szinte teljesen elmosódott.

Egy pohár megküzdés

Bár az aktuálisan használt diagnosztikai kritériumrendszer (DSM-5) ugyanazt a tünetszámalapú módszert használja a nők és a férfiak alkoholbetegségének vizsgálatára, a tünetek jellegében és eloszlásában is vannak nemi eltérések. Kapitány-Fövény Máté szenvedélybetegekre specializálódott klinikai szakpszichológus kiemeli, hogy bizonyos kutatási eredmények szerint például a nők kisebb valószínűséggel mutatnak megvonási tüneteket, illetve kevésbé jellemző rájuk a kontrollvesztés. Az alkoholhasználati zavarhoz társuló egyéb mentális zavarok mintázata is eltér: a női páciensek körében tipikusabb például az obszesszív-kompulzív zavar és a borderline személyiségzavar.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.