A Disney 19 éve rejtegeti egyik meséjének zenés dokumentumfilmjét

Mikrofilm

Az Eszeveszett birodalom annak idején nagyot bukott, a promóciós célból készült Sting-dokumentumfilm pedig olyan kínosan valóságosra sikerült, hogy inkább be sem mutatták.

A 2000-es években eléggé rájárt a rúd a Disney-re, amely még távolról sem volt az a mindent felfaló, az egész mozivilágot uraló kisgömböc, ami ma. A reneszánszot hozó 90-es évek (A kis hableány, Az oroszlánkirály, Herkules stb.) után a 2000-es években képtelen volt a stúdió sikert találni – ezt a korszakot a második sötét kornak (az első a 70-es években köszöntött be, ahogy erről ebben a cikkünkben is írtunk), vagy poszt-reneszánsznak is nevezik.

Megpróbáltak ugyan új történetmesélési módokat kipróbálni, más típusú hősöket a középpontba helyezni – a cél az volt, hogy egyszerre nyerjék meg azokat a felnőtteket, akik korábban az ő meséiken nőttek fel, és az ő gyerekeiket is – a legtöbb próbálkozás azonban csúfos kudarcba fulladt. A Fantázia 2000, A kincses sziget, az Atlantisz: az elveszett birodalom sem hozta a várt bevétel. Közben a Pixar stúdió sorra aratta sikereit a CGI-technológiával készült mozijaikkal, így a Disney is belevágott – azonban első ilyen próbálkozásuk, a Dínó ugyanúgy bukás volt, mint később a Csodacsibe, vagy A Robinson család titka. Bár a Lilo & Stich nem teljesített rosszul, az abszolút mélypontot jelentő 2004-es A legelő hősei után a stúdió fél évtizedig le is tett a hagyományos technikával készült animációkról – legközelebb a 2009-es A hercegnő és a békával tértek csak vissza a módszerhez.

A lejtmenetnek több oka is volt: nemcsak maguk a filmek voltak gyengébbek mint a korábbiak, de a cég sem tudott hatékonyan reagálni az új idők új kihívásaira – például arra, hogy többé nemcsak hogy nem egyeduralkodók az animációs téren, de immár olyan darabokkal is harcba kell szállniuk a kasszáknál, mint a Harry Potter-, a Narnia-, vagy épp A gyűrűk ura-sorozat.

Ebben az időszakban, egészen pontosan 2000-ben jött ki az Eszeveszett birodalom című mozijuk, mely talán a legjobban példázza, hogyan próbált a stúdió egyszerre megfelelni a gyerekeknek és szüleiknek is: a film tele van olyan poénokkal, amit egy gyerek egyszerűen nem – vagy nem úgy – ért. A 100 millió dollárból készült film Amerikában még a gyártási költségeit sem hozta vissza, világszinten pedig még a 200 milliós bevételt sem érte el, így egyértelmű bukásnak számított. Az ekkoriban felpörgő DVD-s korszakban azonban megtalálta a közönségét – a felnőttek között, akik a vállukra emelték, így ma már visszafogott rajongás övezi Mard Dindal filmjét.

Talán ezért döntött úgy a Vulture, hogy több mint 20 évvel a bemutatót követően felgöngyölíti az Eszeveszett birodalom elkészítésének körülményeit. A riport egyik legérdekesebb része azonban nem is magáról az animációról, hanem egy mögötte húzódó dokumentumfilmről szól: a The Sweatbox című dokut John-Paul Davidson és Trudie Styler, azaz Sting felesége készítették.

Az Eszeveszett birodalom ugyanis eredetileg The Kingdom of the Sun (A Nap Királysága) címmel készült, melynek egyik betétdalát a tervek szerint Sting énekelte volna. Kétségekkel teli megbeszélések, rosszul elsült elővetítések és még borzalmasabb alkuk után a stúdió végül elvetette a projektet, ám annak néhány ötlete és részlete beépült az Eszeveszett birodalomba – így Sting két dala is. A dokumentumfilm azt mutatja be, hogyan süllyedt el az eredeti ötlet és vált semmissé az abba fektetett rengeteg munka is.

A Vulture írása szerint ahogy a filmötlet változott, úgy alakult folyamatosan a színfalak mögött forgó The Sweatbox is: egy promóciós célból készült vicces, informatív dokuból egy szívfacsaró krónikává változott arról, hogyan is készül a Disney-felvágott. A dokumentumfilmet végül bemutatták néhány fesztiválon, ám az abban látható dolgok annyira kínosan igazak voltak, hogy a Disney végül úgy döntött, nem mutatja be a darabot – néha azonban felbukkan a YouTube-on, vagy különböző torrentoldalakon.

Davidson, a film egyik rendezője szerint a dokut remekül fogadták a Disney-nél dolgozó filmesek és az animátorok is, hiszen az minden vérével és verejtékével együtt mutatja be, mennyi munkával, kínnal és szenvedéssel jár egy szórakoztató mese elkészítése – végül azonban minden döntés a cég kezében van, így simán előfordulhat, hogy minden befektetett energia kárba vész.

Peter Schneider, az akkori animációs részleg vezetője maga is azt mondta: csalódott, hogy a The Sweatbox-szal így elbánt a stúdió; reménykedik viszont, hogy az állandó kontent-éhséggel küszködő Disney+-on egyszer bemutathatják a filmet. Az ötlet nagyszerűnek tűnik, ám csodálkoznánk, ha valóra is válna: Miki egérék streamingplatformja elég ellentmondásosan bánik saját filmes múltjával: számukra kínos mozikat igyekszenek elsüllyeszteni; a társadalmi nyomás hatására pedig egy rakás klasszikus animációjukat figyelmeztető felirattal látták el, vagy épp eltávolították a gyerekeknek ajánlott kategóriákból, ugyanis a Dumbo, a Pán Péter vagy a Macskaarisztokraták ma már rasszistának számítanak.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”