Harry Pottert is utolérte a sorozatláz

  • narancs.hu
  • 2021. január 28.

Mikrofilm

Nem tudni, mikor, hogyan és kinek a vezetésével, de Potterék is a tévébe költöznek majd.

Emlékeznek még azokra az időkre, amikor egy széles körben szeretett franchise úgy fejeződött be, hogy a rajongók könnyeiket törölgetve azt hihették, tényleg itt a vége? Mi sem, pedig alig tizenpár éve történt: Anakin Skywalker jelentős ízlésficamok után végre egy tisztességes epizódban Darth Vaderré alakult (és már ez is egy második trilógiában történt!); Frodó három, szenvedéssel teli rész után megpihent; Harry Potter legyűrte Voldemortot és évtizedekkel később saját gyerekeit ültette fel a mágikus vonatra.

Azóta a Star Wars újabb trilógiával bővült, a The Mandalorian után pedig nincs az az Erő, ami megállítja a további sorozatokatA Gyűrűk Ura három résznyi Hobbit után minden idők legdrágább tévéshowjával folytatódik – a Harry Potter-világ pedig ugyan eleddig csak előzményfilmekkel és Broadway-sikerrel forgott tovább, mindezek tükrében senki sem csodálkozik a legfrissebb híreken, miszerint Potterékből is sorozat lesz.

A projektről azon kívül, hogy létezik, és nagyon korai fázisában jár, gyakorlatilag még semmit nem tudni: nincsenek írók vagy kijelölt irány, nem tudni, hogy pre- vagy poszt-Potter korban játszódik-e majd; előveszik-e J. K. Rowling szakácskönyvét vagy jegyzeteit, hogy azt adaptálják, vagy önálló forgatókönyv készül. A Warner Bros. egyelőre kifejezetten tagadta az értesülést, a Variety azonban azt állítja, a show a stúdióhoz tartozó HBO Maxra érkezik majd.

A Harry Potter-sorozat hét könyvéből több mint 500 millió darabot adtak el világszerte, a nyolc részen át tartó adaptációk pedig összesen több mint 8 milliárd dollár bevételt fialtak. A gyerekfilmként induló, majd sötét thriller-drámává érő mozik minden szempontból a csúcson hagyták abba: a Halál ereklyéi második része a maga 1,3 milliárd dolláros eredményével nemcsak a legsikeresebb epizód volt, de a kritikusok is egyként éltették – erőteljes Oscar-kampány is indult érte, de végül ugyanúgy elismerés nélkül maradt, mint az összes többi rész.

A Potter-világ öt évvel később tért vissza a mozikba: a Warner Bros. úgy döntött, ötrészes (!) sorozatot készít az írónő Legendás állatok és megfigyelésük című vékonyka, alig 150 oldalas füzetecskéjéből, melyet karitatív célból, Göthe Salmander álnéven írt a sorozathoz. A filmek forgatókönyvét maga Rowling jegyezte, aki igyekezett kitágítani a varázsuniverzum legendáriumát. Az első epizód világszinten több mint 800 millió dollárt hozott, a második azonban már csak 650-et.

A harmadik felvonást eredetileg 2022-re tervezték, ám a koronavírus miatti mozibezárások mellett egyéb dolgok is sújtják a varázsvilágot: nemcsak a Legendás állatok-sorozatban fontos szerepet kapott Johnny Depp került botrányba exfeleségével való kapcsolata miatt, de néhány tweetje miatt J. K. Rowling is közellenséggé vált LMBTQ+-körökben. Erről ebben a cikkünkben számoltunk be.

Egy másik színtéren azonban kiválóan sikerült a Potter-világ folytatása: 2016-ban jelent meg a Harry Potter és az elátkozott gyermek című dráma, melyet előbb Londonban, majd az Egyesült Államokban is bemutattak. A Lyric Theatre-ben színpadra állított darab minden idők egyik leglátványosabb Broadway-előadása, mely 6 Tonyt, köztük a legjobb előadás díját is elnyerte. Sokan talán arra számítottak, hogy ez fog először a moziba, vagy épp a tévéképernyőkre költözni, ám úgy tűnik, valami teljesen más történettel bővül majd a Potter-univerzum.

Az HBO Maxnak mindenesetre szüksége van előfizetőkre, ha a Netflix és társai nyomába szeretne eredni – azzal, hogy az idén moziba szánt filmeket az alkotók megkérdezése nélkül pakolják fel a netre, egyelőre inkább ellendrukkereket szereztek.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."