A Zlatan Ibrahimovichról szóló svéd portréfilm egyik alkotója készít dokumentumfilmet Greta Thunbergről

  • Szabó Ádám
  • 2019. december 22.

Mikrofilm

Reméljük, a forgatás nem jár majd túl sok környezetszennyezéssel.

A frissen az év emberének választott Greta Thunbergről készít dokumentumfilmet a Hulu nevű streamingplatform, tudta meg a The Hollywood Reporter. A globális klímaválság elleni tiltakozás emblematikus figurája tavaly robbant be a közéletbe, de idén vált igazi ikonná:

találkozott a pápával és Emmanuel Macronnal,

személyesen küldte el a világ vezetőit arra a melegebb éghajlatra, amelyért valójában ők felelősek – de arra, hogy valamit tényleg jól csinál, talán az a legjobb bizonyíték, hogy a hazai kormánypropaganda máris Soros-ügynököt lát benne (róla szóló portrénk itt olvasható.

„A nevem Greta Thunberg"

A nemzetközi közéletbe tavaly, 15 évesen berobbant svéd környezetvédő aktivista pár hónap alatt elérte, hogy találkozzon a pápával, kezet fogjon Emmanuel Macronnal, felterjesszék Nobel-békedíjra, személyében sértegesse a német szélsőjobb, támogatásáról biztosítsa Angela Merkel, a magyar kormánypropaganda-sajtóban pedig Soros-ügynöknek kiáltsák ki.

A Greta című doku rendezője Nathan Grossman, aki eddig egy televíziós dokumentumfilmsorozatot rendezett, de részt vett a Zlatan Ibrahimovichról szóló svéd portréfilm elkészítésében is. Már a legelső iskolai sztrájkok óta követi kamerájával Thunberget, s ott volt vele idén ősszel az ENSZ előtt tartott emlékezetes beszédénél is.

A Hulu nagyon belehúzott a dokumentumfilm készítésbe:

a Minding the Gap című egészen egyedi és személyes dokujukat, amely az amerikai rozsdaövezetben élő fiatalok kilátástalanságáról szól, idén Oscarra jelölték; de náluk jött ki a holokauszttúlélő szexterapeutáról szóló Ask Dr. Ruth, a Harvey Weinstein-ügyet bemutató Untouchable, a botrányba fulladt zenei fesztiválról készült Fyre Fraud is. A Hillary Clintonról szóló Hillary című dokusorozat nemsokára a Sundance-en debütál majd –

Greta Thunberg dokumentumfilmje is 2020-ban jelenik meg

a platformon.

A Hulu a Disney világméretű felvásárlásának egyik áldozata, amelynek sorsáért többen aggódtak, hiszen Disney+ néven a stúdió egy önálló streamingplatformot is elindított nemrég. Úgy néz ki azonban, hogy azon inkább a gyerek- és szórakoztató programok, valamint a The Mandalorian szintű szenzációk futnak majd, a Hulu pedig megmarad a komolyabb drámáknak és tartalmasabb dokumentumfilmeknek és sorozatoknak.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.