Alkotója szerint ma már Az elnök emberei sem lenne hihető

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 14.

Mikrofilm

Régen minden jobb volt: Aaron Sorkin szerint a mai republikánusokat már nehéz lenne észszerűnek ábrázolni.

10 éves a film, amire 100 év múlva is emlékezni fogunk – írtuk a Social Network – A közösségi háló jubileumakor, azt elemezve, miért több is az, mint egy Facebook-film, és mennyire számít érvényesnek napjainkban is. A forgatókönyvet jegyző, és azért Oscart is bezsebelő Aaron Sorkin azonban nem minden téren számít ilyen mindent előrelátó orákulumnak: júliusban egy The New York Times-ban megjelent publicisztikájában amellett érvelt, hogy a Trummpal folytatott tévés vitája után meggyengülő Joe Biden helyett a Demokrata Pártnak Mitt Romney-t kellene jelölnie a következő elnöknek – azt a Mitt Romney-t, aki egyébként republikánus, és akit a 2012-es választáson épp a hivatalban lévő demokrata Barack Obama győzött le.

Sorkin felhívására nem sokan figyeltek fel, ugyanis Biden épp aznap vonult vissza – az akkor még nem hivatalos – jelöltségétől, hogy bejelentse, alelnökét, Kamala Harrist támogatja. A döntésre több, Biden miatt a párttól eltávolodó támogató is bejelentette, hogy ismét készek a pártnak adakozni – Sorkin pedig vissza is vonta szavait.

A forgatókönyvíró filmjeiben gyakran foglalkozik politikával: ő jegyezte az 1995-ös Szerelem a Fehér Házban című komédia szkriptjét, de a nevéhez köthető a Charlie Wilson háborúja, amely egy texasi képviselő afganisztáni machinációiról szól, az Elit játszma, amely egy nemzetbiztonsági kockázatot jelentő síelő sztorija, aki elkezd titkos pókerjátszmákat szervezni, illetve A chicagói 7-ek tárgyalása, amely az 1968-os demokrata párti elnökjelölő konvenció előtti tüntetésen elítélt emberek kálváriáját mutatja be – utóbbi kettőt ráadásul ő is rendezte.

Talán ezeknél is jelentősebbek azonban korszakalkotó sorozatai: a 2012–2014 között futó Híradósok, vagy épp az 1999–2006 között sugárzott Az elnök emberei. Mindkettőben közös, hogy a republikánus párt képviselői – ami ma már talán furcsának tűnik – értelmes, hazájukat szerető, azért valóban aggódó, szerethető figurákként jelennek meg. Épp ez az, ami miatt hiába kérdezik Sorkint folyamatosan, ma folytatná-e Az elnök embereit, ő nem sok esélyt lát a dologra.

Mint elmondta, a sorozat azért működött, mert elsősorban egy jó show volt, remek történetekkel, melyeket kiváló színészek adtak alá. „De a nagy képet nézve, a popkultúrában a vezetőinket vagy machiavellistaként ábrázolják vagy bolondként, nem igaz? Vagy Kártyavár, vagy Az alelnök. Az elnök emberei mögött az volt a gondolat, hogy mi lenne, ha olyan elkötelezettek és kompetensek lennének, mint az orvosok és nővérek a kórházi sorozatokban, a nyomozók a rendőrös műsorokban, vagy az ügyvédek a jogi show-kban. És a végeredmény legalább annyira idealizált, mint inspiráló lett” – magyarázta.

Sorkin szerint egy hasonló felfogásban készülő sorozatra a nézők is hasonlóan reagálnának, azonban azóta van, ami megváltozott. „Félek kijelenteni ezt – és lehet, hogy egy-két év múlva meg is változik a helyzet – de

ma nehezen elképzelhető, hogy a szembenálló fél, a Republikánus Párt észszerűként jelenne meg.

Az emberek a műsort nézve nem ismernének rájuk, mert nem ilyen országban élünk. A sorozatban míg a republikánusok jelentették az ellenzéket, de észszerűek voltak, egy értelmes ellenzékkel kellett szembenézni” – fogalmazott.

A valóság ugyanis ma már ettől igencsak távol áll, a Republikánus Párt immár lassan egy évtizede egy üzletemberből lett valóságshowszereplő, Donald Trump csapdájába esett, aki ellen számtalan eljárás folyik jelenleg is, és aki három éve a Capitolium ostromakor még sikertelenül próbálta aláásná a demokratikus rendet, most azonban már sokkal felkészültebben készül ugyanerre. A Donald Trumpról szóló The Apprentice című filmet az idei cannes-i filmfesztiválon mutatták be, természetesen botrányok közepette – erről ebben a cikkünkben írtunk.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.