Egy hónapja megjelent, de még mindig készítik a Stranger Things új részeinek effektusait

  • narancs.hu
  • 2022. július 29.

Mikrofilm

A vágók is folyamatosan dolgoznak.

Habár az elmúlt időszakban sokasodnak a viharfelhők a Netflix feje fölött, egyik legsikeresebb sorozatára még mindig számíthat: a Stranger Things immár a negyedik évadát tapossa, de a nézők továbbra is imádják, amit bizonyít rekordokat döntögető nézettsége is. A cég is érezte, hogy egy ekkora értékét kár elvesztegetni, így saját korábbi filozófiájának is búcsút intett, és a legújabb felvonást immár nem egyben, hanem két részletben tette elérhetővé. A negyedik évad első fele május 27-én, míg az utolsó két rész július 1-jén érkezett. A sorozat már eddig is a legdrágább tévéműsorok közé tartozott, most azonban sikerült még egy lapáttal rátenni az eddigi látványvilágra. Többek között erről, na meg a munka nehézségeiről számolt be egy panelbeszélgetésen Dean Zimmerman és vágótársai.

Mint elmondta, a negyedik évad lezárása több, számítógépes trükkel megalkotott jelenetet tartalmaz, mint a teljes harmadik évad összesen. Nemcsak a Tótágas kísérteties világát, vagy a földöntúli szörnyek megalkotását kellett így megoldaniuk, de a forgatás néhány nem várt nehézségét is ezzel a módszerrel tudták kiküszöbölni. A Billy nevű karakter ugyan visszatért az új epizódokban, hogy álmában kísértse mostohatestvérét, Maxet, ám az őt alakító Dacre Montgomery nem tudott ott lenni a 2020-ban zajló forgatásokon. Épp ezért animált képekkel és vágási trükkökkel csempészték őt vissza a képernyőre: az egyesült államokbeli Atlantában felvették Max részét, a felvételeket elküldték Ausztráliába, ahol egy rögtönzött díszletben rögzítették Billy epizódjait, majd számítógépen illesztették össze a képeket.

A pandémia miatt a forgatással nyolc hetet csúsztak, a premier időpontja azonban változatlan maradt, így a késést a vágóknak kellett behozniuk az utómunka során. A csúszás nemcsak a vágókat, de a vizuális effekteken dolgozó szakembereket is elképesztő munkára és rengeteg túlórára kényszerítette – voltak, akiknek le kellett mondaniuk más munkájukat, hogy minden idejüket a Stranger Thingsre szenteljék. A negyedik évad utolsó részei július eleje óta kint vannak, ám az utómunka még így sem fejeződött be: Zimmerman szerint a vágók jelenleg is folyamatosan töltik fel a számítógépes effektekkel megalkotott jeleneteket, hogy a javított változattal frissítsék a Netflixen elérhető epizódokat. A sorozat mögött álló Duffer testvérek ugyanis azt szeretnék, hogy a sorozat olyan tökéletes legyen, amennyire csak lehetséges. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.