Egy nemzetközi konfliktus miatt betiltották a Barbie-filmet Vietnamban

  • narancs.hu
  • 2023. július 8.

Mikrofilm

De a Fülöp-szigeteken is ezt fontolgatják, mert a stúdiók inkább Kína érdekeire vannak tekintettel. 

Még be sem mutatták az év egyik legjobban várt filmjét – amely a nyári szezon legizgalmasabb csatájaként egy napon érkezik a mozikba Christopher Nolan Oppenheimerével –, Greta Gerwig Barbie-ját, van, ahol máris betiltották: Vietnámnak nem tetszett ugyanis, hogy a filmben feltűnik egy térkép, amelyen a Dél-kínai tengeren szerepel az úgynevezett "kilencszakaszos vonal" (nine-dash line). Utóbbi jelzés ugyanis a térképeken a Kína által saját magának tulajdonított területeket jelzi a Dél-kínai-tengeren, köztük a főleg zátonyokból álló Paracel- és Spratly-szigetekkel. Mindez a vietnámi vezetés szerint sérti országuk területi szuveneritását.

Vi Kien Thanh, a Kulturális, Sport és Turisztikai Minisztérium alá tartozó Vietnámi Mozi Osztály főigazgatója megerősítette, hogy a Barbie-t tilos lesz kereskedelmileg vetíteni az országban az Országos Filmértékelő Tanács döntése értelmében.

Kína gátlástalan terjeszkedése a Dél-kínai tengeren egy ideje hatalmas indulatokat szül a térségben: Peking jobbára nem létező történelmi jogaira hivatkozva, s minden vonatkozó nemzetközi egyezményre fittyet hányva igyekszik bekebelezni a Dél-kínai-tenger majd’ teljes egészét, miközben a megkárosított parti országok nemzetközi segítségért kiáltva védekeznek, ahogy tudnak.

Kína felfogása szerint ugyanis az általa kijelölt ún. kilencszakaszos vonalon belüli hatalmas terület – mely nem kevesebb, mint a szóban forgó tenger teljes felületének 90 százaléka – a kínai népet illeti. A követelésük sérti a Dél-kínai-tengert körülvevő összes többi ország, nevezetesen a Fülöp-szigetek, Malajzia, Brunei, Indonézia, Vietnam és Tajvan EEZ-területeit (EEZ: exclusive economic zone, azaz „kizárólagos gazdasági övezet”; az ENSZ által elfogadott nemzetközi tengerjog szerint a tengermelléki országok a part vonalától számított 12 mérföldes sávban a tengert mintegy a sajátjukénak tekinthetik, egy 200 tengeri mérföldes sávpedig az adott ország EEZ területe, ahol a tengerfenék kínálta természeti kincsekre és gazdasági javakra csak ők formálhatnak jogot).

A Dél-kínai-tengernél kialakult konfliktusról itt írtunk részletesen: 

Nem ez az első alkalom, amikor valamit a kilencszakaszos térkép miatt tiltanak be Vietnámban: így járt az Uncharted és a Jetikölyök című film, valamint Az elnök emberei, a Pine Gap és a Put Your Head On My Shoulder című sorozatok is. Mivel a kínai piac a világ egyik legnagyobbjának számít, a stúdiók az ottani bevételek reményében álltalában inkább Pekingre, és nem Hanoira, vagy a többi érintettre vannak tekintettel erről a Jetikölyök kapcsán ebben a cikkünkben írtunk.

Könnyen lehet, hogy Vietnám döntését a Dél-kínai-tenger többi érintett országa is követi majd: a Fülöp-szigeteken szintén azon gondolkodnak a hatóságok, hogy betiltsák a filmet. „Ha az érvénytelenített kilencszakaszos vonal valóban megjelenik a Barbie-ban, akkor a Film- és Televíziós Felülvizsgáló és Osztályozó Testület feladata, hogy betiltsa azt, mivel az a Fülöp-szigetek szvuveneritását csorbítja” – fogalmazott Francis Tolentino szenátor.

Persze Kínában is hamar lecsap a cenzorok pecsétje, ha egy őket érzékenyen érintő témáról van szó: két éve a Monster Hunter – Szörnybirodalom című agyatlan akciómozit egy rossz szóvicc miatt tiltották be, míg a kifejezetten a kínai piacra gyártott Mulant már az előzetese alapján gyalázni kezdték, mert abban nem korhű házak szerepeltek.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.