A legnagyobb filmek jövőre egyszerre érkeznek az internetre és a mozikba

Mikrofilm

Az HBO streamingszolgáltatója a Netflix nyomába ered, és ezzel lehet, hogy ki is üti a nyeregből a filmszínházakat.

 

Hosszú, trollokkal, mozis sértődéssel, Mulannal, és történelmi megegyezéssel kövezett út vezetett odáig, hogy a Warner Bros. nemrég bejelentette, idei egyik legnagyobb sikervárományosát, a Wonder Woman 1984-et egyszerre mutatják majd be a mozikban és az HBO Max nevű streamingszolgáltatón. A hagyományos filmszínházak védelmezői ekkor még reménykedtek benne, hogy elszigetelt esetről van szó – pedig a tapasztalat azt mutatja, hogy ha egyszer kinyílik egy ajtó, azt már nagyon nehéz utána visszazárni.

A Warner Bros. ugyanis úgy döntött, az egész 2021-es felhozatalát olyan formában küldi piacra, ahogy Wonder Woman kalandjait: egyszerre debütálnak majd a moziban, valamint az HBO Maxon. Ez 17 filmet jelent, közte olyan sikervárományosokat, mint a Mátrix 4, a Dűne remake-je, a Tom és Jerry élőszereplős adaptációja vagy a Maffiózók előzményfilmje. Ezzel könnyen lehet, hogy az utolsó csapást is beviszik a járvány miatt haldokló moziknak, amelyek abban reménykednek, hogy a vakcina érkezésével jövőre helyreállhat az élet, az emberek pedig nem győznek majd moziba járni, hiszen minden jelentősebb idei filmet 2021-re halasztottak. Jól járhat viszont az HBO Max, aki hosszú távon a Netflix kihívójává szeretne válni – az talán még messze van, de ezzel a húzással felzárkózhatnak a Disney Plus mellé.

A tervek szerint a legújabb bemutatók a filmszínházak mellett egyszerre jelennének meg az HBO Max kínálatában, ahol 31 napig lesznek majd elérhetőek az előfizetők számára. Ezt követően kizárólag a nagyvásznon csíphetnék el azokat az érdeklődők, majd következik az olyan hagyományos filmkölcsönzős online platformokon való debütálás, mint az Amazon vagy az iTunes. A probléma a mozik szempontjából az, hogy a filmek hagyományosan a bemutatásokat követő első hétvégéken realizálják bevételük legnagyobb részét – az egy hónap után befolyó összegek ezek mellett már csak aprópénznek számítanak; tehát pont a legnyereségesebb időszak exkluzivitása veszik majd el.

A WarnerMedia főnöke, Ann Sarnoff „egyedi, egyéves tervnek” nevezte mindezt, és hangsúlyozta: 2022-től a vírus lecsengésével azt tervezik, hogy visszatérnek a hagyományos bemutatóformához. Ezt azonban valószínűleg ők sem gondolják komolyan – hagyományos forgalmazás esetén a mozik a bevétel 60%-át tarthatják meg, míg streamingnél szinte a teljes összeg a stúdiónál marad. Így még ha kevesebb pénz is folyik be az online vetítésből, akkor is nyereségesebb lehet ez a típusú terjesztés.

Az HBO Max ugyan nálunk még nem elérhető, ám ahogy azt az IGN Hungary is megírta, 2021 második felében Európában és Latin-Amerikában is elindulhat a szolgáltatás. Itthon az HBO GO nevű szolgáltatása elég népszerű, kevesebb, mint havi 2000 forintért érhetőek el a csatorna filmjei és sorozatai. A május 27-én startoló Max Amerikában 14,99 dollárt, tehát kb. 4400 forintot kóstál. Mindezért azonban nemcsak a fentebbi, exkluzív bemutatókat érhetjük majd el a mozimegjelenéssel párhuzamosan, de itt mutatkozik be Az Igazság Ligája rajongók által kikövetelt Snyder-vágata; sőt, Amerikában egy rakás tévé és csatorna (pl. CNN, TNT, TBS, Cartoon Network, Looney Tunes) katalógusa, nagyjából 10 000 órányi tartalom is elérhető.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”