Itt a Broadwayt letaroló öngyilkosságos tinimusical első előzetese

Mikrofilm

A Dear Evan Hansen érzékenyen, mégis kritikusan mutatja be a tinédzserkor nehézségeit. A keserédes történet már Broadway-bemutatójakor megfilmesítésért kiáltott, most meg is érkezett az adaptáció előzetese.

A Dear Evan Hansen az elmúlt évek egyik legnagyobb színházi sikere volt Amerikában; 2016-ban, vagyis egy évvel a történelmet író Hamilton után mutatták be a Broadway-n. A Hamiltonból tavaly készült filmadaptáció, mely azonban inkább virtuóz módon rögzített színházi előadás volt (kritikánk), de el nem múló kultuszát jól mutatja, hogy még így is befért a múlt év legnézettebb filmjei közé. A Dear Evan Hansen hozzá hasonlóan tarolt a Tony-díjátadón (9 jelölésből 6 díj, köztük a legjobb musical díja); főszereplőjéből rövid idő alatt sztárt csinált, betétdalai pedig a slágerlisták élére törtek. Nem csoda tehát, hogy Hollywood szintén lecsapott rá.

A Dear Evan Hansen az a fajta csupaszív, ám mégis elgondolkodtató musical, ami sajnos a giccses látványdarabok mellett soha nem jut el a pesti színházakba: dalai fülbemászóak, szereplői életszerűek, és látszólag könnyed, keserédes hangvétele ellenére nem fél olyan rendhagyó módon boncolgatni olyan témákat, mint az öngyilkosság és a magány. A sztori egy Evan Hansen nevű középiskolásról szól, akinek sem barátai, sem közösségi élete nincs, ezért pszichológusa tanácsára, anyja nyaggatására pozitív hangvételű leveleket kezd írni magának. A „Kedves Evan Hansen!” kezdetű üzenetek célja hogy megtalálja a szépséget az élet apró dolgaiban és egyfajta képzeletbeli barátságot kitalála oldja saját szorongását. Az egyik ilyen levél azonban az iskola egyik rosszfiújához, Connorhoz kerül, akinek húgába, Zoe-ba Evan fülig szerelmes. Mikor Connor öngyilkos lesz, szülei megtalálják nála az Evan-nak címzett levelet, s emiatt azt hiszik, Connor és Evan valójában barátok voltak.

A szülők görcsösen ragaszkodnak gyerekük emlékéhez, Evan pedig részben az ő kedvükért, részben azért, hogy közel kerüljön Zoe-hoz, további hamis leveleket kezd gyártani, melyekben mély barátságot hazudik közte és Connor között.

A hazugságból lényegében mindenki profitál: Evan barátokat és szerelmet lel; a szülők végre úgy érezhetik, közelebb kerülnek fiúkhoz, akire míg élt, alig fordítottak figyelmet; hamarosan pedig egész mozgalom alakul ki Evan és Connor körül. A darab nem fél provokatív kérdéseket feltenni az öngyilkosságból hasznot húzó szereplőkkel kapcsolatban, de ironikus glóriát von az öngyilkos Connor feje köré is, akinek emléke hirtelen mindenkinek a fejében megszépül. A hús-vér karaktereknek és az összetett sztorinak köszönhetően nincsenek egyszerű megoldások vagy olcsó tanulságok – épp ezért igazán hatásos a darab, melynek dalait és szövegét az a Benj Pasek és Justin Paul írta. A Kaliforniai álomért később mindketten Oscart is nyertek.

A filmadaptációt az érzékeny tinisztorik mestere, Stephen Chobsky rendezi, aki Egy különc srác feljegyzései címmel nemzetközi bestsellert írt, majd hasonló sikerrel adaptálta vászonra is a regényt. Legutóbbi filmje Az igazi csoda volt még 2017-ben. A Dear Evan Hansen moziváltozatában a főszerepet ugyanaz a Ben Platt alakítja majd, aki a színdarabban nyújtott alakításáért Tony-díjat is nyert; azóta pedig A politikus címmel már sorozat-főszerepben is bemutatkozhatott a Netflixen. Mellette olyan nagyágyúk láthatóak, mind Julianna Moore vagy Amy Adams, a feltörekvő sztárokat pedig Kaitlyn Dever (Hihetetlen; Éretlenségi) és Amandla Stenberg (A gyűlölet, amit adtál; Minden, minden) képviselik.

A Dear Evan Hansent Amerikában szeptember 24-ben mutatják be a mozikban.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.