A rappelő pénzügyminiszter az első, Borat a második a 2020-as online nézettségi listán
1767402.0_top_story_lead.jpg
Hamilton

A rappelő pénzügyminiszter az első, Borat a második a 2020-as online nézettségi listán

  • narancs.hu
  • 2020. november 6.

Mikrofilm

Nagyot mennek a Netflix filmjei, de a Mulan is befért a top 10-be.

A Borat 2. része a semmiből érkezett, hogy ismét egész Amerikából - de főleg a rasszistákból és New York egykori pogármesteréből - hülyét csináljon. Sacha Baron Cohen vígjátéka az első rész bombasikere után valószínűleg a mozikban is sikerrel futna - azok egy része azonban az USA-ban még mindig zárva tart, a többi pedig egykori sikerfilmeket, kultmozikat és a Tenetet pörgetve próbálja valahogy túlélni a járványt. Épp ezért a film az Amazon Prime-on debütált, ahol

a streamingszolgáltató közleménye szerint több tízmillióan nézték meg

- egy biztos, jelenleg ez a legmenőbb film a tengerentúlon, aminek sokan máris Oscart jósolnak.

A Variety szerint azonban a kazah riporter még így is csak második lehet az online nézhető filmek nézettségi toplistáján. Minden idők egyik legnagyobb Broadway-sikerének, a Hamiltonnak a filmadaptációját (amely valójában egy virtuóz technikával készült színházi közvetítés) a Disney rekordösszegért vette meg, ezt szánta ugyanis a The Mandalorian mellett a tavaly indult streamingszolgáltatója, a Disney+ egyik zászlóshajójának. Amerika első pénzügyminiszteréről, az alapító atyák egyikéről, Alexander Hamiltonról szóló hiphopbetétekkel tűzdelt produkció úgy néz ki, a színház után a tévében is sikert arat. Eddig ugyanis ez a legnézettebb online film a ScreenEngine/ASI szerint, akik 1200 13-64 életkor közötti amerikait kérdezgettek heteken keresztül streamingszokásaikról. (kritikánkat a Hamiltonról itt olvashatja)

A top 10-be befért még Dave Bautista Kémecskék című akcióvígjátéka (Prime); a Tyler Rake: A kimenekítés című akcióorgia (Netflix); a Phineas & Ferb című rajzfilmsorozatból készült animációs film (Disney+); A halhatatlan gárda (Netflix); A chicagói 7-ek tárgyalása (Netflix); a Boszorkányok című Roadl Dahl-adaptáció (HBO Max); a Szerelemben, bűntényben (Netflix), valamint a Mulan sokat látott élőszereplős remake-je, amely azonban mindössze a 7. a listán. Fontos azonban megjegyezni, hogy a mozit csak a normál előfizetési díjon felül fizetett 29,99 $-ért lehet megnézni a Disney+-on, míg a lista összes többi tagjáért nem kell exta pénzt perkálni a szolgáltatók havidíjain túl - épp ezért még mindig nehéz eldönteni, ki nyerte meg a csatát: a moziban futó Tenet, vagy az online-ra települt Mulan.

A 30 legnézettebb filmet tekintve a streamingplatformok versenyét a Netflix nyerte 11 címmel, második a Disney+ 8 mozival; az Amazon Prime-nak 4, az HBO Max-nak és a Hulu-nak 2-2, az Apple TV+-nak pedig mindössze egy címe van.

A teljes lista itt böngészhető.

Figyelmébe ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.