Két évre vagyunk az AI-generálta filmektől a Bosszúállók-rendező szerint

  • narancs.hu
  • 2023. április 28.

Mikrofilm

Joe Russo szerint ez nem rémisztő, inkább izgalmas dolog, és az egész filmkészítési és filmnézési kultúrát is megváltoztathatja.

A Bosszúállók: Végjátékkal és Végtelen háborúval bevételi rekordokat döntögető Russo-testvérpártól nem állnak távol a hangzatos kijelentések: nemrég például azt nyilatkozták, moziba járni ma már egy elitista dolognak számít. Egyikük, Joe Russo pedig nemrég azzal borzolta a kedélyeket, hogy az AI-ben, azaz mesterséges intelligenciában rejlő filmkészítési lehetőségeket fejtegette.

A Donald Mustard videójáték-készítővel közös panelbeszélgetésen Russo arról spekulált, hogy körülbelül két évre vagyunk az AI-készítette filmektől – és ez véleménye szerint egy üdvözítendő dolog.

„Az igazi értéke a történetmesélés demokratizálása. Ez elképesztően hasznos. Azt jelenti, hogy bizonyos léptékkel, a fotórealisztikus programok és az AI segítségével bárki elmesélhet egy történetet vagy készíthet egy játékot. Számomra ez az, ami elképesztően izgalmas” – fogalmazott.

Szerinte elképzelésünk sincs, az AI hogyan fogja érinteni Hollywoodot, az azonban biztos, hogy a változás motorja a Z-generáció lesz, amely nemcsak könnyű szakértelemmel rendelkezik a témában, de nem is fél alkalmazni azt. Ők lesznek a kultúra fő gazdasági hajtóerejei, márpedig nekik nagyon mások az igényei, mint az előző generációknak Russo szerint. „Nem érdekli őket a mozisztár-rendszer. Ha leülök a gyerekeimmel és azt mondom nekik, hogy ebben Brad Pitt szerepel, rám néznek hogy az kicsoda? Máshogy értékelik a szabadidejüket és azt, ki szórakoztatja őket” – magyarázta. 

Az AI-tól azt várja, hogy segít a történetek megtervezésében, és egyben meg is változtatja, ahogyan elmeséljük azokat. „Egy folyamatosan változó sztorid lesz, legyen szó játékról, filmről vagy sorozatról. Besétálsz a házadba és lemented az AI-t a saját platformodra. ’Hé, szeretnék egy mozit amiben az én fotórealisztikus avatárom és Marilyn Monroe fotórealisztikus avatárja szerepel. Azt akarom, hogy romantikus komédia legyen, mert nehéz napom volt’ – az pedig létrehoz egy nagyon is megfelelő történetet, aminek párbeszédeiben a te hangod hallható. Lemásolja a hangodat, és hirtelen van egy 90 perces romkomod, aminek te vagy a főszereplője. Te pedig tovább pofozgathatod a történeted a neked megfelelő módon” – fejtette ki, hogy szerinte hogyan fog kinézni a jövő filmnézése.

Russo beszélgetőtársa, Donald Mustard az Epic Games nevű, videójátékokkal foglalkozó vállalat egyik vezetője volt, hozzájuk tartozik például a világsikerű Fortnite is. A rendező szerint az ehhez hasonló játékok a filmprodukciókra is inspirálóan hatnak. Sőt, szerinte az AI segítségével a fentihez hasonló módon a játékok is személyre szabhatóak lesznek. „Tegyük fel, hogy azt szeretnéd, hogy a Fortnite sokkal jobban hasonlítson egy horror játékhoz. Csak meg kell majd kérned az AI-t, hogy csavarja fel a horrorisztikus elemeket. Szerintem erre tartunk – nem tudom, mennyi időbe telik, de ez az irány” – magyarázta.

Russótól nem állnak távol a technológiai újdonságok, a hatalmas bevételeket elérő Marvel-filmjeik után testvérével zokszó nélkül hátat fordítottak a hagyományos filmszínházaknak: először az Apple-nek rendeztek egy drámát Cherry – Az elveszett ártatlanság címmel, majd egy másik streaminghez, a Netflixhez szerződtek, aminek elkészítették a platform akkori legdrágább filmjét.

A beszélgetés során Russo bevallotta, hogy több AI-vel foglalkozó vállalatba is beszállt. Egyik cége, az AGBO például a filmkészítési folyamat kodifikálásával foglalkozik – ennek pedig nagy hasznát vették, mikor szoros határidő alatt kellett szuperhősmozikat készíteniük. Kevin Feige, a Marvel fejese ugyanis egyszer csak bedugta fejét az ajtajukon azzal, hogy másfél év múlva moziba kell kerülnie a Polgárháborúnak. „Nos, akkor elő kell állnunk egy történettel, adj 10 percet!” – emlékezett vissza.

Mint elmondta, nagyon fegyelmezett munkafolyamatra volt szükségük, hogy előálljanak egy olyan sztorival, amit a világ minden táján jól fogadnak majd, ráadásul négy másik, akkor még forgó Marvel-filmhez is kapcsolódik. „Egy nagyon fókuszált folyamatra volt ehhez szükségünk – ez minden filmmel egyre fejlettebbé vált, míg a Bosszúállók: Végjátékra már egy rendkívül hatékony csoporttá váltunk. Épp ezért úgy gondoltuk, vigyük tovább ezt a folyamatot és kezdjünk el más dolgokat is fejleszteni vele” – magyarázta.

Russo szerint azért fuldoklunk a folytatásokban és franchise-okban, mert a filmek büdzséje olyan korlátozó erejű, hogy mindenki igyekszik kockázatkerülő lenni és ezért inkább létező tartalomhoz nyúlnak. „El kell jutnunk odáig hogy ismét lehet nagy téttel játszani – ez csak akkor következhet be, ha a büdzsék csökkennek” – mutatott rá, hozzátéve, hogy a mesterséges intelligencia elhozhatja ezt. Ennek ellenére látja a technológia veszélyeit is: szerinte szükség lesz olyan AI-cégekre is, akik olyan AI-t fejlesztenek, ami megvéd minket az AI-tól.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.