Még mindig csak éledezik a mozipiac, besült a G.I. Joe legújabb felvonása

  • narancs.hu
  • 2021. július 28.

Mikrofilm

Kígyószem után felkészül Barbie, a Hot Wheels kisautók és az Uno!

Hollywood gyakorlatilag a fennállása óta megállás nélkül „A Következő Nagy Dolgot” üldözi. Legyen szó westernekről, musicalekről, szandálos történelmi filmekről, Young Adult-könyvadaptációkról, vagy immár két évtizede a képregényfilmekről, az eljárásmód mindig ugyanaz: ha érkezik egy nagy siker, a filmipar azonnal ráveti magát és annyi bőrt lehúz róla, amennyit nem szégyell.

A 2007-es Transformers sikere például nemcsak 5 további folytatást szült, de

elhozta a játékfigura-adaptációk új hullámát is.

Ezek egy része ugyan még szépen teljesített a kasszáknál, és a Lego-adaptációk is sikert arattak, ám a trend fáradását jelzi, hogy a Battleship filmváltozata már inkább bukásnak számított – és hasonlóan leszerepelni látszik a G.I. Joe legújabb felvonása, amely pedig épp azzal a céllal készült, hogy ismét beindítsa a franchise-t.

A Kígyószem: G.I. Joe – A kezdetek a sorozat harmadik darabja, egyben első spinoff-próbálkozása is. 2009-ben mutatták be A kobra árnyékát, mely épp elég moderált sikert aratott ahhoz, hogy folytatódhasson. A Megtorlás című, 2013-as második felvonás már gyengébben muzsikált, ám a stúdió úgy döntött, a G.I. Joe bír még annyi vonzerővel, hogy érdemes belé fektetni: a Kígyószemre leszerződtették a Kőgazdag ázsiaiakkal berobbanó Henry Goldingot is.

A film 88 millió dollárba fájt, épp ezért különösen nagy csalódás, hogy bemutatkozó hétvégéjén mindössze 13,3 milliót gyűjtött össze, ami a toplista második helyére volt elegendő M. Night Shyamalan új filmje mögött. Robert Schwentke moziját emellett a kritikusok sem kedvelték túlzottan, de a legnagyobb probléma mégis az volt, hogy a biztató jelek ellenére a moziipar továbbra is csak lassan éledezik a tengerentúlon.

Bár a Godzilla és King Kong, valamint a legújabb Space Jam is szépen mutatkozott be, egyikük sem tudott huzamosabb ideig megmaradni a box office lista első helyén.

A karantén lecsengésével hiába érkeztek tehát meg a nagy stúdiófilmek a vásznakra, a nézők tömegei egyelőre távol maradnak.

Az érdeklődők az első hétvégén megnézik az újdonságokat, de nem generálódik igazi, heteken át tartó hájp az újdonságok körül. Ehhez az is hozzájárulhat, hogy a legnagyobb piacnak számító Los Angelesben a delta variáns miatt ismét emelkedésnek indultak a fertőzésszámok, így újra szigorították a maszkviselési szabályokon is – így az emberek igencsak meggondolják, kimozduljanak és kockáztassanak-e egy-egy film kedvéért.

Márpedig ahhoz, hogy a Kígyószem ne legyen bukás, világszinten legalább 160-175 millió dollárt kellene termelnie – az amerikai bevételek mellett pedig eddig 37 országból mindössze 4 milliót kalapozott össze. Az előző két felvonás ugyan többe is került, ám mindegyik elérte a 300 milliós összbevételt.

„Amikor egy karakter spin-offot kap egy ilyen sorozatban, mindig történik egy visszaesés” – magyarázta az egyik elemző a Varietynek. Ez nem túl biztató, tekintve hogy a Kígyószemnek épp, hogy újra be kellene indítania a Hasbro játékfiguráit vászonra adaptáló franchise-. Még tavaly márciusban jelentették ugyanis be, hogy egy újabb spinoff is tervbe van véve, valamint egy Transformersszel közös kaland is fejlesztés alatt áll.

Sőt, nem ússzuk meg a további figura-filmeket sem: az Oscar-jelölt Greta Gerwig készít filmet a Barbie-ból, a nemrég Oscart kapó Daniel Kaluuya lehet a Barney nevű figurából készült adaptáció főszereplője, de mozi lesz a Hot Wheels kisautókból, a Polly Pocket-játékokból, és az Unóból (!!!) is – utóbbiban a rapper Lil Yachty is közreműködik majd.

A Kígyószem: G.I. Joe – A kezdetek július 22-től látható a magyar mozikban.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). Mégsem e tényekből fakad, hogy a vonatos filmeknél van legmagasabban a léc, hisz’ raboljanak, térítsenek, csiribáljanak el bármilyen szuperexpresszt vagy vicinálist, arra a legvérmesebb filmalkotó sem számíthat, hogy művének már az első kockái láttán sikoltozva, hanyatt-homlok menekülnek a vetítőhelyiségből a nézők, mint 1896-ban, tehát idestova 130 esztendeje Auguste és Louis Lumière egyik első műve, A vonat érkezése láttán.

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.