Még mindig csak éledezik a mozipiac, besült a G.I. Joe legújabb felvonása

  • narancs.hu
  • 2021. július 28.

Mikrofilm

Kígyószem után felkészül Barbie, a Hot Wheels kisautók és az Uno!

Hollywood gyakorlatilag a fennállása óta megállás nélkül „A Következő Nagy Dolgot” üldözi. Legyen szó westernekről, musicalekről, szandálos történelmi filmekről, Young Adult-könyvadaptációkról, vagy immár két évtizede a képregényfilmekről, az eljárásmód mindig ugyanaz: ha érkezik egy nagy siker, a filmipar azonnal ráveti magát és annyi bőrt lehúz róla, amennyit nem szégyell.

A 2007-es Transformers sikere például nemcsak 5 további folytatást szült, de

elhozta a játékfigura-adaptációk új hullámát is.

Ezek egy része ugyan még szépen teljesített a kasszáknál, és a Lego-adaptációk is sikert arattak, ám a trend fáradását jelzi, hogy a Battleship filmváltozata már inkább bukásnak számított – és hasonlóan leszerepelni látszik a G.I. Joe legújabb felvonása, amely pedig épp azzal a céllal készült, hogy ismét beindítsa a franchise-t.

A Kígyószem: G.I. Joe – A kezdetek a sorozat harmadik darabja, egyben első spinoff-próbálkozása is. 2009-ben mutatták be A kobra árnyékát, mely épp elég moderált sikert aratott ahhoz, hogy folytatódhasson. A Megtorlás című, 2013-as második felvonás már gyengébben muzsikált, ám a stúdió úgy döntött, a G.I. Joe bír még annyi vonzerővel, hogy érdemes belé fektetni: a Kígyószemre leszerződtették a Kőgazdag ázsiaiakkal berobbanó Henry Goldingot is.

A film 88 millió dollárba fájt, épp ezért különösen nagy csalódás, hogy bemutatkozó hétvégéjén mindössze 13,3 milliót gyűjtött össze, ami a toplista második helyére volt elegendő M. Night Shyamalan új filmje mögött. Robert Schwentke moziját emellett a kritikusok sem kedvelték túlzottan, de a legnagyobb probléma mégis az volt, hogy a biztató jelek ellenére a moziipar továbbra is csak lassan éledezik a tengerentúlon.

Bár a Godzilla és King Kong, valamint a legújabb Space Jam is szépen mutatkozott be, egyikük sem tudott huzamosabb ideig megmaradni a box office lista első helyén.

A karantén lecsengésével hiába érkeztek tehát meg a nagy stúdiófilmek a vásznakra, a nézők tömegei egyelőre távol maradnak.

Az érdeklődők az első hétvégén megnézik az újdonságokat, de nem generálódik igazi, heteken át tartó hájp az újdonságok körül. Ehhez az is hozzájárulhat, hogy a legnagyobb piacnak számító Los Angelesben a delta variáns miatt ismét emelkedésnek indultak a fertőzésszámok, így újra szigorították a maszkviselési szabályokon is – így az emberek igencsak meggondolják, kimozduljanak és kockáztassanak-e egy-egy film kedvéért.

Márpedig ahhoz, hogy a Kígyószem ne legyen bukás, világszinten legalább 160-175 millió dollárt kellene termelnie – az amerikai bevételek mellett pedig eddig 37 országból mindössze 4 milliót kalapozott össze. Az előző két felvonás ugyan többe is került, ám mindegyik elérte a 300 milliós összbevételt.

„Amikor egy karakter spin-offot kap egy ilyen sorozatban, mindig történik egy visszaesés” – magyarázta az egyik elemző a Varietynek. Ez nem túl biztató, tekintve hogy a Kígyószemnek épp, hogy újra be kellene indítania a Hasbro játékfiguráit vászonra adaptáló franchise-. Még tavaly márciusban jelentették ugyanis be, hogy egy újabb spinoff is tervbe van véve, valamint egy Transformersszel közös kaland is fejlesztés alatt áll.

Sőt, nem ússzuk meg a további figura-filmeket sem: az Oscar-jelölt Greta Gerwig készít filmet a Barbie-ból, a nemrég Oscart kapó Daniel Kaluuya lehet a Barney nevű figurából készült adaptáció főszereplője, de mozi lesz a Hot Wheels kisautókból, a Polly Pocket-játékokból, és az Unóból (!!!) is – utóbbiban a rapper Lil Yachty is közreműködik majd.

A Kígyószem: G.I. Joe – A kezdetek július 22-től látható a magyar mozikban.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.