Trilógiaként folytatódik Az ördögűző

  • narancs.hu
  • 2021. július 27.

Mikrofilm

Az ördög mellett Ellen Burstyn is visszatér majd.

48 éve már, hogy Williem Friedkin Az ördögűzője sokkolta a világot – rekordbevétel, 10 Oscar-jelölés és 2 díj, valamint örökre belénk égett képek mellett a világsiker 4 folytatást is szült. A legutóbbit Dominium néven 2005-ben láthattuk, remélhetőleg minél kevesebben.

De az ördög nem alszik, és Hollywood sem: nem egy, nem kettő, hanem máris három új rész érkezhet a franchise-hoz. Az elkövető az a David Gordon Green, aki korábban remek indie filmeket (George Washington, Joe), és hasonlóan jó vígjátékokat (Ananász expressz) és sorozatokat (Red Oaks) rendezett, legújabb hobbija azonban a 70-es, 80-as évek klasszikus horrorjainak feltámasztása: előbb a Halloweenbe lehelt új életet John Carpenter vállrándítása mellett, majd úgy döntött a kultikus szadomazo-szörnynek, a Hellraiser Pinheadjének ad egy új esélyt.

Legújabb kiszemeltje tehát maga az ördög, a trilógia pedig a hasonló horrorokra szakosodott Blumhouse és Universal stúdiók mellett a Peacock nevű, nálunk egyelőre elérhetetlen, nemrég indult streamingplatformra készülhet.

Az ígéretek szerint Green megtartana mindent, ami jó volt az eredetiben és elhagyná azokat az elemeket, amelyek borzalmassá tették a folytatásokat – mindezek alapján ez is egy tipikus örökség-film lesz. Az ilyenek ritkán jók, ám épp Green bizonyította be a Halloweennel, hogy lehet ilyen felfogással szórakoztató mozit is készíteni. Akkor az eredeti film sikolykirálynőjét, Jamie Lee Curstist is sikerült rávennie a visszatérésre, most pedig az első részben Chris MacNeilt alakító Ellen Burstynt beszélte rá ismét a szerepre – ő legutóbb Mundruczó Kornél Oscar-jelölt filmjében alakított maradandót.

A főszereplő ezúttal azonban nem ő, hanem Leslie Odom Jr. karaktere lesz, aki segítséget kér MacNeiltől, miután az ő gyerekét is megszállta a gonosz. Odom Jr.-nak jó szériája van: az elmúlt évek legnagyobb Broadway-szenzációjában, a Hamiltonban ismerte meg a világ, majd legutóbb az Egy éj Miamiban… című filmben nyújtott alakításáért mindjárt két Oscarra is jelölték: a mellékszereplők és a főcímzenék között is.

A trilógiára a hírek szerint 400 millió dollárt sem sajnáltak, ami egy horrorszériánál akkor is tetemes összegnek számít, ha ebben mind a három film gyártási költségei benne vannak. Hogy Linda Blair megszállt kislánya is visszatér-e majd az eredeti filmből, azt egyelőre nem tudni.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). Mégsem e tényekből fakad, hogy a vonatos filmeknél van legmagasabban a léc, hisz’ raboljanak, térítsenek, csiribáljanak el bármilyen szuperexpresszt vagy vicinálist, arra a legvérmesebb filmalkotó sem számíthat, hogy művének már az első kockái láttán sikoltozva, hanyatt-homlok menekülnek a vetítőhelyiségből a nézők, mint 1896-ban, tehát idestova 130 esztendeje Auguste és Louis Lumière egyik első műve, A vonat érkezése láttán.

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.