Sosem tudjuk meg, milyen lett volna a Ponyvaregény ihlette gengszter-sci-fi

Mikrofilm

Tarantino nélkül folytatódik a Star Trek – visszatérnek viszont a jól ismert színészek és karakterek.

A Paramount stúdió a napokban bejelentette: folytatják a Star Trek filmsorozatot, és nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy az első rész minden főszereplője – Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Kirk Urban, John Cho és Simon Pegg – visszatérjen. A rendezői székben a legutóbb a WandaVízió című Marvel-sorozattal virító Matt Shakman ül majd.

A 2009-es, J. J. Abrams rendezte film nagy sikerrel indította újra a Trekker univerzumot. Akkor azért is volt szükség a reset gomb benyomására, mert az eredeti, 1966-ban indult filmsorozat hat, az 1987-ben indult Új nemzedék sorozat pedig további négy filmből áll, és akkor még nem beszéltünk az öt lezárult, a két jelenleg is futó, és egy készülő filmsorozatról, az animációkról és rövidfilmekről. Ebbe a több évtizedes, gazdag világba nehéz szűz szemmel, friss nézőként beszállni, Abrams rebootja pedig örökségfilmként egyszerre szolgálta ki a régi rajongókat és hódított új nézőket a franchise-nak.

A siker hatására 2013-ben elkészült a Sötétségben, majd 2016-ban a Mindenen túl, azóta viszont inkább sorozatfronton történtek fejlemények, a mozifilmeket parkolópályára rakták. Ebben az is közrejátszhatott, hogy a harmadik rész jócskán alulmúlta elődeit a kasszáknál, így a stúdió veszteségesnek könyvelte el.

A Paramount persze nem nyugodott bele a dologba, piackutatásaikkal arra jutottak, hogy a 2009-ben indult filmsorozat még mindig elég vonzónak számít a közönség körében – épp ezért intenzív tárgyalásokba kezdtek, hogy ismét összeszedjék a csapatot.

Nem lesz könnyű dolguk: Chris Pine a Star Trek mellett Wonder Woman oldalán beszált a DC-univerzumba is, Zachary Quinto épp a Broadway-n vitézkedik, Zoe Saldana pedig Gamoraként a Marvelhez csatlakozott. Kirk Urban ugyancsak feltűnt egy szuperhősfilmben, a Thor: Ragnarökben, de ennél sokkal fontosabb feladata kiirtani az igazságosztókat a The Boys című nagysikerű, immár harmadik évadánál járó Amazon-sorozatban. John Cho független filmsikerek (Keresés, Columbus) után a netflixes Cowboy Bebop-sorozatban tűnt fel, Simon Pegg pedig saját vígjátékshow-ja (Truth Seeker) mellett ugyanazt a vicceskedő mellékszerepet hozza a Mission: Impossible franchise-be, mint a Star Trekben. A 2009-es film egyik szereplője biztosan nem tér vissza a folytatásban: a Chekovot alakító Anton Yelchin 2016-ban, hónapokkal a Mindenen túl premierje előtt hunyt el egy balesetben.

2018-ban a Paramountnak volt már egy erőtlen próbálkozása a folytatásra: a Thorként világsztárrá vált Chris Hemsworth alakította volna Chris Pine Kirkjének apját – Hollywood négy leghíresebb Chrise közül tehát kettő is szerepelt volna a moziban, a tervek azonban hamar a földbe álltak. 2019-ben aztán a Fargo és a Légió alkotóját, Noah Hawley-t környékezték meg – ő hajlott is volna a dologra, de teljesen új szereplőgárdával és új színészekkel képzelte el a folytatást. Ennek végül az tett keresztbe, hogy Emma Watts került a stúdió elnöki székébe, aki megálljt parancsolt minden, Star Treket érintő projektre.

Watts viszont tavaly szeptemberben távozott a pozíciójából. Nem tudni, ez is szerepet játszott-e abban, hogy ismét beindultak a fogaskerekek a sorozat körül, de az is rejtély, mi lesz Kalinda Vazquez (Star Trek: Discovery, Fear of the Walking Dead) egykori forgatókönyvének a sorsa, melyet szintén az egykori fejes kaszált el.

A Tarantino-változat

Nem a Chrisek találkozása, Hawley és Vazquez verziója volt azonban az egyetlen terv az univerzum folytatására. 2017-ben röppent fel a hír, hogy Tarantino is előadta saját Star Trek-ötletét, amelyért a stúdió és J. J. Abrams producer is odáig voltak. Gyorsan össze is rántottak egy írószobát, hogy kibontsák a Ponyvaregény rendezőjének gondolatait, és felkérték Mark L. Smith-t, A visszatérő forgatókönyvíróját, hogy írja meg a könyvet, Tarantino ugyanis épp a Volt egyszer egy… Hollywood munkálataival volt elfoglalva.

A projektről aztán sokáig semmit nem lehetett hallani – a Volt egyszer… bemutatójakor azonban a rendező megerősítette korábbi ígéretét, miszerint elkészíti még a tizedik filmjét, majd visszavonul. A lehetséges utolsó produkciójaként két tervet is megemlített: a Kill Bill harmadik felvonását, vagy egy 18-as karikás Star Trek-filmet.

Mark L. Smith forgatókönyvíró tavaly augusztusban egy podcastben mesélt a projektről: Abrams cége, a Bad Robot hívta fel őt Tarantino nevében azzal, elvállalná-e az új Star Trek megírását.

„Akkor találkoztam először Quentinnel egy szobában. Felolvasott egy jelenetet, amit ő maga írt – egy menő gengszterjelenet volt, ő pedig teljes beleéléssel adta elő. Mondtam is neki, hogy mérges vagyok, amiért nem vettem fel telefonnal, ma nagyon értékes felvétel lenne. Elképesztő volt” – emlékezett vissza.

Tarantino ugyanis a csillogó-villogó sci-fi milliő után lerántotta volna a földre a Star Treket: filmje egyszerre idézte volna meg a Ponyvaregény hangulatát és a 30-as évek gengszterfilmjeit.

Mindez nem is lett volna annyira elrugaszkodott ötlet: az eredeti filmsorozat második évadának 17. részében az Enterprise legénysége egy Föld-szerű bolygóra látogatott el, ami a 20-as évek maffia-világára hasonlított.

Smith hamar megtalálta a közös hangot Tarantinóval: nemcsak ötleteltek, de régi gengszterfilmeket néztek, vagy épp hosszú órákig beszélgettek. Star Trek-változatuk rendhagyó és vad volt, egy olyan film, ami a saját lábán is megállt volna. A cselekmény tartalmazott időutazást és egy rakás szokatlan szituációba helyezte a Chris Pine alakította Kirk kapitányt – a rendező ugyanis régóta nagy rajongója a színésznek.

Tarantinót főleg véres akciójeleneteiről és cirádás káromkodásokkal teli monológjairól ismerjük, nem csoda tehát, hogy mindenki egyből egy 18-as karikás Star Treket várt tőle – hivatalosan azonban soha nem erősítette meg, hogy ilyet készítene. 2019 decemberében már úgy fogalmazott, egyre távolodik a Trek-filmtől – pár hónappal később pedig jött a mindent eldöntő bejelentése. „Talán nélkülem is elkészítik a filmet, de nem hiszem, hogy én rendezem majd. Az ötlet remek, mindenképpen meg kellene csinálniuk, én pedig örömmel besegítek és adok pár tanácsot az első vágattal kapcsolatban” – fogalmazott.

Egy ember biztosan örömmel lélegzett fel, hogy Tarantino kiszállt a projektből: ő Rod Roddenberry, az eredeti Star Trek alkotójának, Gene Roddenberrynek a fia (aki a sorozatot Amerika kedvenc tévés házaspárjának vállalatánál készítette el és vitte világsikerre). 2021-ben a Forbes-nek adott interjújában beszélt arról, milyen ellentmondásos érzései vannak Tarantino ötletével kapcsolatban: „Úgy nőttem fel, hogy a rajongók azzal jöttel oda hozzám, mennyit jelentett nekik a Star Trek, milyen reményt adott számukra a jövővel kapcsolatban. Ez az üzenete és optimizmusa teszi azzá a Star Treket, ami. Őszintén hiszek ebben. Ha egy olyan Star Treket készítenek, ami csak akció, az a véleményem szerint nem lesz igazi. Ebben különbözik a Star Warstól – amit szintén szeretek, de ezért tudnak egymás mellett létezni. De szeretem Tarantino munkáját is, amilyen filmeket készít” – mondta el, hozzátéve: szeretné elolvasni a rendező forgatókönyvét, de egy Kutyaszorítóban-jellegű Star Trek-filmet nem támogatna. Úgy tűnik, most már soha nem tudjuk meg, valóban ilyesmit képzelt-e el Tarantino.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). Mégsem e tényekből fakad, hogy a vonatos filmeknél van legmagasabban a léc, hisz’ raboljanak, térítsenek, csiribáljanak el bármilyen szuperexpresszt vagy vicinálist, arra a legvérmesebb filmalkotó sem számíthat, hogy művének már az első kockái láttán sikoltozva, hanyatt-homlok menekülnek a vetítőhelyiségből a nézők, mint 1896-ban, tehát idestova 130 esztendeje Auguste és Louis Lumière egyik első műve, A vonat érkezése láttán.

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.