Végre megismerhetjük az Oscar-díjas, káromkodó koreai nagymamát

  • narancs.hu
  • 2021. szeptember 20.

Mikrofilm

És azt is, milyen mozikra tódul a nép manapság Dél-Koreában. Ráadásul maffiatörténetek, izgalmas dokuk és kerekasztal-beszélgetés is lesz az idei Koreai Filmfesztiválon.

Szeptember 23-29. között 14. alkalommal rendezik meg az egyik legizgalmasabb mozis seregszemlét, a Koreai Filmfesztivált. Idén négy szekcióban 18 alkotást láthatunk a gengszter noirtól kezdve a történelmi drámán át a dokumentumfilmekig. A cél ismét az, hogy az esemény átfogó képet adjon az ország filmiparáról, valamint közelebb hozza az érdeklődőkhöz a koreai gondolkodást és filmes látásmódot.

A nyitófilm a közelmúlt kasszasikereit bemutató Friss szekcióból Choi Won-sub akcióvígjátéka, a Szupertitkos ügynök. Egy terroristákat elintéző szuperügynökről szól, aki kiábrándulva munkájából eljátssza halálát, majd visszavonul, hogy webes képregényeket rajzolgasson. Mindez azonban nem hozza meg számára a vágyott sikert és elismerést, ezért elkezdi saját, egykori munkáját megfesteni. Azonnal felkapják műveit, melyekre a rajongókon kívül egykori ellenségei is felfigyelnek. A film nézőszáma hazájában öt nappal bemutatása után elérte az egymillió főt.

Ugyancsak a Friss szekcióban látható majd Lee Jong-pil Céges angol nyelvtanfolyam című drámája, melyben három fiatal irodai dolgozó elégeli meg munkakörülményeit. A 90-es évek közepén járunk, tombol a nemi és munkaerőpiaci diszkrimináció, Csajong, Juna és Poram számára pedig egyedül akkor nyílik meg a szamárlétra következő foka, ha leteszik az angol nyelvvizsgát. Be is iratkoznak a  nyelvtanfolyamra, a békés tanulásukat azonban kénytelenek félretenni, mikor rájönnek, milyen piszkos üzelmeket folytat a cég a háttérben. Végül úgy döntenek, előléptetés helyett inkább lerántják a leplet a stiklikről.

Az Arcok szekció filmjei hagyományosan Korea valamelyik nagyhatású művészét mutatják be.

Idén az a Youn Yuh-jung áll a fókuszban, akinek nevét néhány hónapja az egész világ megismerhette:

legutóbb ugyanis ő nyerte el az Oscar-díjat a legjobb női mellékszereplő kategóriában Lee Isaac Chung Minari – A családom története című filmjéért. A moziért, és különösen Youn alakításáért mi is odavoltunk – ő játszotta a káromkodó, a gyerekeket szerencsejátékozni tanító nagymamát, aki egyben az egykori otthont is képviseli az Amerikába vándorolt család számára. A színésznő évtizedek óta a koreai filmes világ meghatározó alakja, most végre azt is megláthatjuk, szülőföldjén miért számít régóta sztárnak. A cseléd című 2010-es thriller-dráma hozta meg számára az első nemzetközi elismeréseket. Ebben új szobalány kerül egy felsőosztálybeli családhoz, aki a ház urának figyelmét is felkelti. Mindez pedig sérti az idősebb szobalány büszkeségét, így elindulnak közöttük az intrikák. Alakításáért Youn többek között elnyerte a Blue Dragon Film Awardsot és a Grand Bell Awardsot. A mázlista producer című indie egy állás nélkül maradt producerről szól, aki takarítónőként kezd el dolgozni egy színésznő mellett, A szalmaszálért marakodók című tavalyi krimi pedig egy csapat szegény sorsú embert mutat be, akiknek élete egy készpénzzel teli táska, egy holttest és egy erőszakos férj miatt bolydul fel.

A Fókusz szekció témája a koreai gengszter noir, mely nemcsak hazájában sikeres, de egy rakás hollywoodi nagymenő is odáig van érte Scorsesétől Tarantinóig. Drámai fordulatok. Akciódús jelenetek és vérfagyasztó realitás – nagyjából ez jellemzi a mozikat, melyekből négyet is vetítenek a programban. Ezek egyike az Egy új világ, Park Hoon-jung 2013-as alkotása, mely a Goldmoon nevű bűnszervezet káoszba fulladását mutatja be. A rendőrség az egykori vezető halála után megszervezi az „Új világ” hadműveletet, hogy így próbálják befolyásolni a következő fejes megválasztását.

Az Extra a filmtörténeti érdekességek, független- és művészfilmek blokkja, mely idén három dokumentumfilmmel a koreai női sorsokat mutatja be. A tenger asszonyaiban az alkotók hat éven keresztül követték Csedzsu tartomány női, szabadtüdős búvárait.

 
A tenger aszonyai
Forrás: koreaifilm.hu

A Nagyik versklubja olyan nagymamákról szól, akik az ország japán főkormányzójának szigorú, elnyomó rendeletei miatt csak japánul tanulhattak, saját nyelvükön pedig gyakorlatilag írástudatlanok maradtak. Egy nap azonban koreai iskola nyílik a falujukban, így végre ők is esélyt kapnak a felzárkózásra. A Nora Noh korunk egyik meghatározó divattervezőjét mutatja be, aki egy fiatal stylisttal készül közös divatshow-ra.

A vetítések mellett szakmai programra is sor kerül: szeptember 27-én 16 órától A mozi jövője a pandémia után címmel rendeznek kerekasztal-beszélgetést. Résztvevői arról vitáznak majd, hogyan változtatta meg a filmfogyasztási és mozibajárási szokásokat a koronavírus.

A filmfesztivál vetítéseire jegyek 2021. szeptember 16-tól vásárolhatók a Corvin Mozi jegyértékesítési rendszerén keresztül. A fesztiválról és a programokról további információk ezen az oldalon olvashatók.

(Címlapképünkön: részlet a Szupertitkos ügynök című filmből. Forrás: koreaifilm.hu)

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.