Zack Snyder most Kuroszavát és a Star Warsot keresztezné

  • narancs.hu
  • 2021. július 8.

Mikrofilm

A Rebel Moon még csak most készül, de a rendező máris filmsorozatban gondolkodik.

A pandémia egyik nem várt melléktermékeként ránk köszöntött a Zack Snyder-reneszánsz. A rendező a 2000-es években ígéretesen indult a Holtak hajnalával és a 300-zal, majd jól folytatta a Watchmen: Az őrzőkkel és Az Őrzők legendájával, bár utóbbi két filmjével már megosztotta a nézőket és a kritikusokat is. A 2011-es Álomháború aztán eredeti címéhez (Sucker Punch) híven inkább egy nem várt gyomroshoz hasonlított, Snyder lejtmenete pedig Az acélemberrel, a Batman Superman ellen – Az igazság hajnalával és Az Igazság Ligájával tovább folytatódott. Aztán a mozikorszak egyik legsötétebb évét kihasználva a rajongók kikönyörögték utóbbi mozi Snyder-vágatát (kritikánk), amely egyéb néznivaló híján az év első felének egyik nagy sikerévé vált – és egy őrült hullámot is elindított, amelynek köszönhetően még az is lehet, hogy nemsokára a Mrs. Doubtfire rendezői változatát is megnézhetjük majd. (A leghíresebb rendezői változatokat ebben a cikkünkben szedtük össze).

Snyder következő filmje már a Netflixre érkezett, amit a platform a nyár egyik legnagyobb dobásának szánt – A halottak hadserege (kritikánk) után pedig ismét a legnagyobb streamingszolgálatónak készíthet filmet. A The Hollywood Reporter szerint következő projektjében az ókori Görögország és a zombiapokalipszis után Snyder az űrbe látogat:

a Rebel Moon című sci-fi fantasynak nemcsak producere és rendezője, de társírója is lesz.

A sztori egy, a galaxis peremén élő békés kolóniáról szól majd, amelyre egy Balisarius nevű zsarnok hadserege jelent fenyegetést. Kétségbeesésükben az emberek egy rejtélyes múltú fiatal lányt küldenek a világűrbe, hogy a szomszédos bolygókon toborozzon harcosokat és keressen segítséget számukra.

Ismerősen hangzik? Nem véletlenül. „Kuroszava Akira- és Star Wars-fanként nőttem fel, ez lesz az én szerelmeslevelem a sci-finek és a nagy kalandfilmeknek” – fogalmazott a rendező, hozzátéve: reméli, hogy a filmből akár egy teljes franchise-univerzum kinőhet majd. A hét szamurájt az űroperával vegyítő ötlet eredetileg egy Star Wars-os projektként indult több mint egy évtizede, azonban miután a Disney megvásárolta a Csillagok háborúja-sorozatot készítő LucasFilmet, megszakadtak az ezzel kapcsolatos egyeztetések. Pedig a hírek szerint a Narcos-sorozat alkotója egy ponton sorozatot akart készíteni belőle.

A halottak hadseregét bemutatója első négy hetében több mint 72 millióan nézték meg a Netflix közleménye szerint, így bekerült a platform legnézettebb filmjei közé; Az Igazság Ligája Snyder-vágata pedig hasonlóan hasít az HBO Maxon. Mindezek után remélhetőleg Snydernek végre sikerül kiharcolnia a végső vágás jogát – máskülönben legújabb moziját sem ússzuk meg újabb 3-4 órás rendezői változatok nélkül.

Kedves Olvasónk!

Üdvözöljük a Magyar Narancs híroldalán.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.