Az a legjobb, amikor Gulyás Gergely megmagyarázza a kormányzati trolldiplomáciát

  • narancs.hu
  • 2020. április 5.

Narancsblog

A miniszter természetesen a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában tett csodát.

A hét elején több uniós tagállam is arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg azokat a rendkívüli lépéseket, amelyeket az országok hoznak a koronavírus elleni küzdelem jegyében. „Ebben a példa nélküli helyzetben elfogadható, hogy a tagállamok rendkívüli intézkedéseket hozzanak a válság ellen és polgáraik védelmében. Ugyanakkor mély aggodalommal tölt el minket az, hogy egyes rendkívüli intézkedések a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok megsértésének kockázatát hordozzák” – írták, és mivel a nyilatkozat közvetlenül a felhatalmazási törvény megszavazása után született,

mindenki jó okkal gondolhatta,

hogy a nyilatkozat valójában Magyarország kormányának viselt dolgai miatt íródott.

Ám hogy ez az egész így, „a néven nevezés mellőzésével” mennyire komolytalan, abból derült ki leginkább, hogy az aggódó sorok megjelenése után nem sokkal a Varga Judit vezette Igazságügyi Minisztérium közölte: Magyarország is csatlakozik az uniós tagállamok nyilatkozatához, melyben egyebek mellett ez állt: „Az intézkedések nem korlátozhatják a véleménynyilvánítás szabadságát és a sajtószabadságot”.

false

 

Fotó: MTI

Noha már ez a húzás a „trolldiplomácia” jellegzetes példájának volt mondható, úgy tűnik, a magyar kormány nem éri be ennyivel, és tovább akarja ütni a vasat. Legalábbis ez derült Gulyás Gergely mai nyilatkozatából.

A miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában ugyanis arról beszélt, hogy a kormány azért csatlakozott azokhoz az országokhoz, amelyek nyílt levélben kérték az Európai Bizottság vizsgálatát, hogy kiderüljön:

„a Magyarország elleni vádaknak semmilyen alapja nincs”.

Az MTI leiratában Gulyás szerint Magyarország az éltanulók között van azokban a kérdésekben, amelyeket a levélírók megfogalmaztak. Példaként említette, hogy az európai parlament zárt be és nem a magyar parlament, amely törvényeket tárgyal, és ahol számon kérhető a kormány.

És ha már parlament szóba került, Gulyás a kétharmadnyi bólogatójánosról ugyanúgy nem tett említést, ahogy természetesen arról sem beszélt, ha hogy miért volt oly sürgős (és miért volt szükséges a járvány elleni harcban) Semjén Zsolt salátatörvényének benyújtása, s arra viszont jó szokása szerint kitért, hogy elegük van a kettős mércéből.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.