Ha a Soros-Juncker kampány után sem rúgja ki Orbánt a Néppárt, akkor mégis mikor fogja?

  • narancs.hu
  • 2019. február 21.

Narancsblog

Az újabb Brüsszel-ellenes támadással Orbán az európai szélsőjobboldalon jelölte ki a Fidesz helyét. A kérdés csak az, ezt pártcsaládja mikor ismeri fel.

Sok kétségünk eddig sem lehetett afelől, hogy Orbán Viktor és a Fidesz valódi politikai otthona nem a jobbközép Európai Néppártban (EPP) van, hanem a szélsőjobboldalon.

A legújabb közpénzen vezényelt kormányzati plakátkampány megerősítette, hogy Orbán a májusi európai parlamenti választások közeledtével is csak élezni akarja a közte és az EPP vezetése között feszülő ellentétet. A plakátokon Soros földi helytartójaként ábrázolt Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke – és a Néppárt elnökségi tagja – minden korábbinál világosabban fejezte ki, hogy a Fidesznek mennie kell az EPP-ből, Orbánt pedig a francia szélsőjobb vezéréhez, Marine le Penhez hasonlította.

Minden oka megvolt rá. Bár a Fidesz már 2014-es hivatalba lépésekor sem támogatta Junckert – a kormánypárt sajtója és alsóbb rangú képviselői pedig rendszeresen élcelődnek egészségügyi problémáin és állítólagos alkoholizmusán –, az mégiscsak új, hogy egy európai pártcsalád tagpártja az EP-választási kampányban a pártcsalád legmagasabb EU-s tisztviselője ellen hergel. Ráadásul olyan állításokkal, amelyeknek éppen az ellenkezője az igaz (hogy csak egyet emeljünk ki: az uniós határvédelmi ügynökség megerősítésével a Bizottság nem beengedni akarja a migránsokat, hanem továbbra is kezelhető szinten tartani a migrációt).

Juncker becsmérlése relatíve éles reakciót váltott ki Joseph Daulból, az EPP elnökéből is, holott ő nagyjából a CEU-ügy eldurvulásáig Orbán kebelbarátjaként és mentoraként mutatkozott. Manfred Weber, az EPP jelöltje a következő Európai Bizottság élére elegánsan letudta a kellemetlen feladatot Daul közleményének retweetelésével. Összességében az „elemzői konszenzus” inkább azt látszik valószínűsíteni, hogy ha a CEU elüldözése és a 7-es cikkely szerinti eljárás beindítása miatt nem rakták ki Orbánt az EPP-ből, akkor ezt is megúszhatja.

Elítélte a Néppárt a kormány új sorosozó-brüsszelező-migránsozó propagandaanyagát

Rágalmazás, álhír, összeesküvés-elmélet. A Fideszt is a sorai között tudó Európai Néppárt elnöke a kormány anyagát rágalmazásnak minősítette, állításait hamisnak és félrevezetőnek nevezte, írja az MTI alapján az Index. Joseph Daul Twitteren egyszerűen összeesküvés-elméletnek nevezte a propraganadaanyagot: „Erősen kifogásolom Magyarország támadásait és alaptalan összeesküvés-elméleteit Juncker elnök ellen, aki igaz kereszténydemokrata és valódi európai vezető.

Az EPP-nek és főleg Manfred Webernek szüksége van a Fidesz szavazataira – mutatnak rá többen, és ezt minden valószínűség szerint maga Manfred Weber is így gondolja. Pedig valójában Orbán „többet visz, mint hoz” az EPP-nek, és erre előbb-utóbb a Néppártban is rá fognak jönni.

Az általános okoskodás szerint a Fidesz 12 fős delegációja még nőhet is a következő Európai Parlamentben, és ha ehhez hozzáadjuk a határon túli magyar pártokat, esetleg Orbán szlovén és horvát elvbarátait, arra jutunk, hogy a kenyértöréssel 20-25 képviselőt veszíthet az EPP. Minthogy jelenleg 31 képviselővel előzik a második legnagyobb szocialista frakciót, ez jelentős érvágásnak tűnik. Azonban egyelőre minden előrejelzés azt mutatja, hogy a május után felálló, új összetételű Parlamentben lesz két jelentős fejlemény:

  • 1) Nyílni fog az EPP és a szocialisták közötti olló, így a Néppárt Orbán and co. nélkül is megtarthatja a legnagyobb frakciót.
  • 2) Akár marad Orbán az EPP-ben, akár nem, a többség megszerzéséhez nem lesz elég az EPP és a szocialisták „nagykoalíciója”, abba be kell vonni a várhatóan Marcronnal erősítő liberálisokat és/vagy a zöldeket is.

Orbán talán abban bízik, hogy a szélsőjobb megerősödésével az EPP és a tőle jobbra állók magukban is kiteszik majd a többséget. Ez azonban határozottan elméleti lehetőségnek tűnik, egyrészt a szélsőjobb megosztottsága miatt, másrészt azért, mert az EPP centrum felé húzó pártjai biztosan nem támogatnának egy ilyen forgatókönyvet, és azzal is fenyegethetnek, hogy a Néppárt orbáni fordulata esetén inkább lelépnek Macronhoz.

Ha viszont május után is egy széles centrista koalíció fújja majd a passzátszelet Európában, a Néppárt vezetőnek el kell gondolkodniuk azon, miért tartanak soraikban egy olyan politikust, akinek a támogatása a politikai matek szerint nem életbevágó, és akire az EU előtt álló fontos kérdésekben – integráció jövője, migráció kezelése, jogállamiság és uniós büdzsé – úgysem számíthatnak. És ami még fontosabb: saját szavazóik felé is el kell számolniuk azzal, hogy befizetett adójukból miért finanszírozzák egy korrupt és autoriter rezsim életben tartását.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.