Orbán Viktor nem számolgat: ahol háború van, ott halottak is vannak

  • narancs.hu
  • 2020. november 8.

Narancsblog

Ilyen az, amikor élesbe fordul az örökké nyomatott háborús retorika.

Múlt pénteken Orbán Viktor magabiztosan jelentette ki, hogy „nálunk még istenes a helyzet” az olyan országokhoz képest, mint Németország, Ausztria, Belgium, Olaszország, Franciaország vagy Spanyolország, sőt

vélhetően a világon egyedüliként, előrejelzéssel is szolgált.

„Két-három hónapot kell a legnagyobb bajban lévőknek kibírni, és utána áprilistól pedig mindannyian meg fogunk szabadulni ettől az egész járványtól. Április az, amikor azt mondhatom, hogy nagy valószínűséggel győzelmet hirdethetünk a járvány ellen” – közölte, a riporter pedig még véletlenül sem kérdezte volna meg, hogy honnan tudja ezt ilyen jól.

De a riporter egy héttel később sem kérdezett rá a legfontosabbra. „November 21-re 2240 intenzív ágyat, a szükséges számú orvosokat és ápolókat kell biztosítanunk, míg december 10-re már 4480 intenzív ágyra lesz szükség, akkorra már több mint 30 ezer ember beteggel számolunk” – matekozott Orbán Viktor, de

azt már nem kellett elmagyaráznia, hogy ha ilyen jól tudja, hogy mi vár ránk, miért nem próbál tenni valamit ellene.

Ez ugyanis a jelenlegi kórházi ápoltaknak több mint az ötszöröse, pedig már most is azt halljuk, hogy a magyar egészségügy teljesítőképessége határán van. Orbán szerint azonban a jelenlegi korlátozásokkal nincs baj, legalábbis reméli, hogy nem lesz baj. „Megpróbáljuk nem bezárni az iskolákat, amíg csak lehet. Hét hét van hátra a téli szünetig, addig kell kibírni. Ha betartjuk a szabályokat, figyelünk egymásra, együtt sikerülni fog” – mondta, bár ennél is cinikusabb megnyilvánulásnak tűnik, hogy

egy árva szót nem ejtett arról, hogy zárt kapuk előtt kéne a focimeccseket megrendezni.

Márpedig ez egyre inkább valószínűsíti azt az őrültnek tűnő felvetést, hogy a miniszterelnök fociimádata határozza meg a járvány elleni védekezést, hogy november 12-ig lényeges változás biztosan nem lesz e téren. Ugyanis ekkor játszik a magyar válogatott Izlanddal, itt dől el, hogy kijut-e a focicsapat az Európa-bajnokságra. Jelen felállás szerint eladták az összes jegyet a meccsre, ami a korlátozások ellenére is 20 ezer nézőt jelent. Az persze sohasem fog kiderülni, hogy egy ilyen megmozdulás után hányan fertőződnek meg, majd kerülnek kórházba, intenzív osztályra, végül hányan halnak meg, de abban biztosak lehetünk, hogy annál többen, mintha a meccset zárt kapuk mögött tartanák meg.

De Orbán nem számolgat. Tavasz óta láthatjuk, hogy a koronavírus elleni küzdelmet hadiállapotnak tekinti, tábornokok kerültek a kórházak élére, és ugyanúgy vezénylik ide-oda az orvosokat, mint a katonákat. Már az emberélet sem számít: kalkulált veszteség.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.