Olvasói levelek

A szerk: A nép ellenségei

Magyar Narancs, 2012. február 2.

  • 2012. március 9.

Olvasói levelek

Tisztelt Narancs!

Dux László az Este január 24-i adásában tett kijelentését - "a közgazdászképzésben megtanítják a diákokat az adóelkerülés technikáira" - cikkükben a felsőoktatási törvény lehetséges ellenzőinek összeugrasztására tett kísérletként értelmezték. Kálmán C. György blogbejegyzésében a volt helyettes államtitkár nyomás alatt megromlott szellemi állapotának tulajdonítja az idézett mondatot. Véleményem szerint jóval többről van itt szó, és a dolog - hogy világosan fogalmazzunk - nagyságrendekkel komolyabb. Az, hogy egy magas rangú állami tisztviselő éles különbséget tesz fiatalok által választható két hivatás - adóellenőr vagy egy piaci cég alkalmazottja -, két jövőkép, két identitás között, első pillantásra nem tűnik különösebben veszélyesnek, mifelénk talán már szemet sem szúr. Ám annak tükrében, milyen radikálisan szabta át a Fidesz- KDNP-kormány az elmúlt fél évben a felső- és közoktatás kereteit, mennyire mást gondol az oktatás céljairól és még inkább szereplőiről, mint amit e szereplők maguk elképzelnek, talán okunk lehet némi fiatalos szorongásra. Bizonyosan sokan meglepődnének, ha az államilag támogatott diákok által aláírandó hallgatói szerződésben nemcsak a jövőbeli foglalkoztatás helyét, de formáját is figyelmébe ajánlanák. Pedig a kétfajta szabadságkorlátozás között csupán fokozati a különbség. Nagyon is elképzelhető, hogy a kormány végül kielégíti azt a sokfelől megfogalmazódó igényt, hogy ha már itthon kell maradni, legalább biztos munkahely akadjon. Csak éppen köszönet nem lesz benne.

Teczár Szilárd

egyetemi hallgató (nem közgazdász)

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.