Olvasói levelek

A szerk: A nép ellenségei

Magyar Narancs, 2012. február 2.

  • 2012. március 9.

Olvasói levelek

Tisztelt Narancs!

Dux László az Este január 24-i adásában tett kijelentését - "a közgazdászképzésben megtanítják a diákokat az adóelkerülés technikáira" - cikkükben a felsőoktatási törvény lehetséges ellenzőinek összeugrasztására tett kísérletként értelmezték. Kálmán C. György blogbejegyzésében a volt helyettes államtitkár nyomás alatt megromlott szellemi állapotának tulajdonítja az idézett mondatot. Véleményem szerint jóval többről van itt szó, és a dolog - hogy világosan fogalmazzunk - nagyságrendekkel komolyabb. Az, hogy egy magas rangú állami tisztviselő éles különbséget tesz fiatalok által választható két hivatás - adóellenőr vagy egy piaci cég alkalmazottja -, két jövőkép, két identitás között, első pillantásra nem tűnik különösebben veszélyesnek, mifelénk talán már szemet sem szúr. Ám annak tükrében, milyen radikálisan szabta át a Fidesz- KDNP-kormány az elmúlt fél évben a felső- és közoktatás kereteit, mennyire mást gondol az oktatás céljairól és még inkább szereplőiről, mint amit e szereplők maguk elképzelnek, talán okunk lehet némi fiatalos szorongásra. Bizonyosan sokan meglepődnének, ha az államilag támogatott diákok által aláírandó hallgatói szerződésben nemcsak a jövőbeli foglalkoztatás helyét, de formáját is figyelmébe ajánlanák. Pedig a kétfajta szabadságkorlátozás között csupán fokozati a különbség. Nagyon is elképzelhető, hogy a kormány végül kielégíti azt a sokfelől megfogalmazódó igényt, hogy ha már itthon kell maradni, legalább biztos munkahely akadjon. Csak éppen köszönet nem lesz benne.

Teczár Szilárd

egyetemi hallgató (nem közgazdász)

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.