Olvasói levelek

A szerk: A nép ellenségei

Magyar Narancs, 2012. február 2.

  • 2012. március 9.

Olvasói levelek

Tisztelt Narancs!

Dux László az Este január 24-i adásában tett kijelentését - "a közgazdászképzésben megtanítják a diákokat az adóelkerülés technikáira" - cikkükben a felsőoktatási törvény lehetséges ellenzőinek összeugrasztására tett kísérletként értelmezték. Kálmán C. György blogbejegyzésében a volt helyettes államtitkár nyomás alatt megromlott szellemi állapotának tulajdonítja az idézett mondatot. Véleményem szerint jóval többről van itt szó, és a dolog - hogy világosan fogalmazzunk - nagyságrendekkel komolyabb. Az, hogy egy magas rangú állami tisztviselő éles különbséget tesz fiatalok által választható két hivatás - adóellenőr vagy egy piaci cég alkalmazottja -, két jövőkép, két identitás között, első pillantásra nem tűnik különösebben veszélyesnek, mifelénk talán már szemet sem szúr. Ám annak tükrében, milyen radikálisan szabta át a Fidesz- KDNP-kormány az elmúlt fél évben a felső- és közoktatás kereteit, mennyire mást gondol az oktatás céljairól és még inkább szereplőiről, mint amit e szereplők maguk elképzelnek, talán okunk lehet némi fiatalos szorongásra. Bizonyosan sokan meglepődnének, ha az államilag támogatott diákok által aláírandó hallgatói szerződésben nemcsak a jövőbeli foglalkoztatás helyét, de formáját is figyelmébe ajánlanák. Pedig a kétfajta szabadságkorlátozás között csupán fokozati a különbség. Nagyon is elképzelhető, hogy a kormány végül kielégíti azt a sokfelől megfogalmazódó igényt, hogy ha már itthon kell maradni, legalább biztos munkahely akadjon. Csak éppen köszönet nem lesz benne.

Teczár Szilárd

egyetemi hallgató (nem közgazdász)

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.