Olvasói levelek

Kik rázzák az utcát?

Magyar Narancs, 2012. január 12.

  • 2012. március 9.

Olvasói levelek

Tisztelt Szerkesztőség!

Ezúton köszönjük dr. Del Medico Imre olvasói levelének elismerő szavait a 4K! - Negyedik Köztársaság Mozgalom alapelveit illetően! Mozgalmunk nevével kapcsolatban az írja, hogy a 4K! nevében szereplő sorszám helytelen, mert érvelése szerint már a hetedik köztársaságnál kéne tartanunk. Ezzel szemben a 4K! meglátása a következő:

A polgári demokrácia hazai megteremtésére kísérletet tevő első magyar köztársaság - mely formálisan ugyan a népköztársaság nevet viselte, de semmi köze nem volt a későbbi kommunista népköztársasági berendezkedéshez - 1918. november 16-tól a Tanácsköztársaság megalakításáig állt fenn. A második magyar köztársaságnak a második világháború után 1946. február 1-jei kikiáltásától az 1949-es kommunista hatalomátvételig fennálló rendszert tartjuk. A harmadik magyar köztársaságot 1989. október 23-án kiáltották ki, és bár nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, végérvényesen az egypárti alkotmány (aka alaptörvény) 2012. január 1-jei hatályba lépése temette el.

A Tanácsköztársaság 1919-es megalakulásához a március 21-i puccs vezetett, így kikényszerítve Károlyi Mihály lemondását, az áprilisi választásokon csak a szociáldemokrata és kommunista pártok egyesülése után létrejött Magyarországi Szocialista Párt indíthatott jelölteket. Az 1949-ben szovjet mintára létrehozott sztálini alkotmánnyal rendelkező Népköztársaságot az egypártrendszer és a totális diktatúra jellemezte. A Fidesz saját alaptörvényének 2012. január 1-jei életbe léptetésével végleg lebontotta az 1989-es rendszerváltás jogrendszerét. A 4K! mélyen hisz a köztársaság eszméjében, mely szerint az állampolgárok közössége maga dönt a saját sorsáról, maga ad választ azokra a kérdésekre, amelyek a közösséget érintik: meghatározza az állam politikai irányvonalát, az államhatalom szerveinek összetételét, ellenőrzi azok működését és egyenlő feltételek mellett vesz részt az állami feladatok megvalósításában. Ezen elv szerint sem az 1919-es Tanácsköztársaság, sem az 1949-től létrejövő Népköztársaság, sem pedig az idén január 1-jén életbe lépett alaptörvénnyel megkoronázott Fidesz-uralom nem tekinthető valódi köztársaságnak.

Tisztelettel:

Nagy András

4K! szóvivő

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.