Olvasói levelek 2020/35.

  • Narancs
  • 2020. augusztus 26.

Olvasói levelek

Választáson kívüli módszerek 

Magyar Narancs, 2020. augusztus 13. 

Tisztelt Magyar Narancs Szerkesztőség!

Az Etyekről szóló cikkben a következőket írták személyemmel kapcsolatban: „egy rosszemlékű polgármester, Szűcs Lajos (őt közgyűlési határozattal fosztották meg posztjától, majd egy idő után biztonsági őrökkel tartották távol a hivatalától) után a települést 9 évig független polgármester vezette”. 

A „rossz emlékű” jelző személyemhez kapcsolása számomra nem értelmezhető, ugyanakkor sérelmes, hisz az olvasó arra a következtetésre juthat, mintha polgármesteri tevékenységem időszaka alatt olyan magatartást tanúsítottam volna, mely méltatlan e hivatalhoz, emiatt hivatalvesztéssel járt, mely hivatalvesztésről a „közgyűlés” határozott, s személyemmel szemben biztonsági őrséget is be kellett vetni, mely körülmények miatt a lakosság „rossz emlékű” személyként emlékezhet rám.

Azonban a polgármesteri tisztségem ellátásával összefüggésben közölt információk tévesek. A 2009−2010. évben az időközi polgármester-választáson szereztem közmegbízatásomat, és polgármesteri tisztségem megszüntetésére nem került sor. A cikkben írtakkal ellentétben a képviselő-testület nem szüntette meg, ilyen közgyűlési határozat nem született. A testületi többséget alkotó frakció által a tisztségem megszüntetéséért közpénzből kezdeményezett pert az eljáró bíróság megalapozottság hiányában megszüntette. Ugyanezen képviselői csoport által a személyemmel szemben tett – munkaviszonyom felfüggesztését célzó – intézkedéseket a bíróság minden esetben jogellenesnek minősítette.

A cikkben megjelenített azon tényállítás, miszerint „egy idő után biztonsági őrökkel tartották távol a hivatalától” a valós tényeket nem valós színben tüntette fel, figyelemmel arra, hogy e körülményt a polgármesteri tisztség megszüntetésére vonatkozó valótlan állítással hozta összefüggésbe, az olvasóban azt a képzetet keltve, mintha személyem ilyen okból történő távoltartása akár fizikai erő alkalmazásával is indokolt és jogszerű lett volna. A valós tény ezzel szemben az, hogy a személyemmel szemben alkalmazott jogszerűtlen intézkedések eredménytelenségét látva a testületi többséget alkotó frakció, túllépve a jogállami eszközrendszeren, a megfélemlítés eszközéhez nyúlt, mely a cikkben is hivatkozott őrző-védő vállalkozás lakosság által is vitatott megbízásában öltött testet. E tekintetben az időszak valóban joggal nevezhető „rossz emlékűnek”, e jelző azonban álláspontom szerint jogállami keretek közötti értelmezésben kizárólag azon személyekhez köthető, akik a jogi és társadalmi normákat bizonyítottan felrúgták. Személy szerint én nem ebbe a körbe tartoztam, s álláspontom szerint Etyek valós tényeket ismerő polgárainak többsége sem ért egyet tevékenységem „rossz emlékű” minősítésével, ellentétben az akkor többségi részvétellel bíró képviselők tevékenységével, mely véleményüknek a dokumentumok tanúsága szerint számos módon és formában hangot is adtak.

Nem vagyok már közszereplő és nem szeretnék Etyekkel összefüggésben újra a politikai csatározások középpontjába kerülni, ugyanakkor fontosnak tartom az emberi méltóság és személyiségi jogok gyakorlását, a becsület és a jó hírnév védelmét, mely esetemben sajnos egy rajtam kívül álló körülmény miatt sérült.

Tisztelettel,

Szűcs Lajos

A pontatlan, téves fogalmazásért az érintett és olvasóink elnézését kérjük – a szerk.

 

„Jó káderként”

Magyar Narancs, 2020. július 16.

Természetesnek tartottuk az egyenjogúságot

Jó lap a Magyar Narancs, gyakran olyan témákról tájékoztat részleteiben is hitelesen, amiről máshol még információt sem lehet találni. 

Éppen ezért csalódás a 29. számban megjelent írás (szerzője László Ferenc), az Acsády Judit szociológussal készült interjú a Kádár-korszak politikusnőiről. Az interjú ugyanis teljesen torz képet fest a Nők Lapjáról, a Nőtanács lapjáról. „...ez a hetilap közvetítette a maga milliós olvasótábora felé azt a nőképet és azokat a szerepelvárásokat, amelyek modernebb hangvétellel és divatosabb külsőségekkel ugyan, de alapjaiban mégis a hagyományos mintáknak, a nőiesség-férfiasság dichotómiájának és a nők továbbra is másodlagos pozíciójának feleltek meg” – olvasható az interjúban. Ebből az állításból csak annyi a valóság, hogy a lap valóban egymillió példányban jelent meg, körülbelül hárommillió ember olvasta, férfiak is, ahogyan erről riportútjainkon gyakran meggyőződhettünk. Hosszú évekig voltunk a Nők Lapja munkatársai, ezért nyugodtan kijelenthetjük, nem valós ez az állítás sem: „Az a feminista alapgondolat, hogy a nő autonóm és a férfival egyenrangú ember, számukra (mármint a Nőtanács számára – a levélírók megjegyzése) nyilvánosan éppúgy elfogadhatatlan volt, ahogy a saját életvitelükben amúgy nagyobb szabadságot élvező Nők Lapja-újságírók számára is.”

Nos, a Nők Lapja minden munkatársának teljesen egyértelmű, magától értetődő volt, hogy a nők és férfiak egyenrangú emberek, ez a gondolat minden műfajban – publicisztikában, riportban, interjúban, különböző vitákban, melyet a lap rendezett hasábjain – megjelent. Nyugodtan állíthatjuk, hogy sem a Nőtanács, sem az akkori pártirányítás nem követelte azt a laptól, hogy a nők másodlagos pozícióját hirdessük, sőt, épp az ellenkezője volt elvárás. Tabutémák voltak, de a női egyenjogúság és annak tényleges megvalósulása szinte állandóan napirenden volt. Rengeteg anyag jelent meg a lapban arról, hogyan valósul meg az egyenjogúság a munkahelyen, a családi életben, a házastársak közt. Gyakran egyébként nem valósult meg, és ezt is megírtuk. A többmilliós olvasótábor nemcsak azért volt, mert egyetlen női lap voltunk, hanem azért is, mert lehetett oknyomozó riportokat írni, tényekkel alátámasztva, alapkövetelmény volt, hogy megkérdeztük minden témában a másik felet. Jártuk az országot és valódi embereket szólaltattunk meg igazi problémákról, ezért szerették a lapot az olvasók.

Ha tényleg csak a Nőtanács sajtója lettünk volna – ahogyan az interjú szerzője nevezi a lapot egyik kérdésében –, soha nem értük volna el a milliós példányszámot.

Török Katalin, a Nők Lapja volt munkatársa (1975–1989)

Halmai Katalin, a Nők Lapja volt munkatársa, a Népszava brüsszeli tudósítója

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”