Hegedűs Dániel

A hátrafelé vizelő

Fidesz-válság az Európai Néppártban

Publicisztika

A Fidesz és az Európai Néppárt (EPP) viszonya meghatározó szerepet töltött be Magyarország 2010 óta tartó autokratizációs folyamatában.

A magyar kormánypárt tagsága az EPP-ben nem lebecsülendő mértékben védte Orbán Viktor kormányát a demokrácia és jogállamiság leépítése miatti esetleges uniós szankcióktól. Ez a tagság komoly legitimációs forrást és a nemzetközi porondon mérsékelt-konzervatív imázst biztosított a Fidesznek. Lehetővé tette azt is, hogy a bírálatokat a jobb- és a baloldal között zajló, szokásos pártpolitikai konfliktus részeként láttathassa, és így relativizálhassa a magyar kormányfő. Kilenc éven át tűrte és legitimálta – sőt, a saját magyarázata szerint fékezte – az orbáni autokratizációt a Néppárt vezetősége, s ezt azzal indokolta, hogy jobb, ha Orbán a sátorból vizel kifelé, mintha kívülről tenné ezt, be a sátorba.

Jogos a kérdés, mekkora felelősség is terheli Manfred Webert, az EPP frakcióvezetőjét és Joseph Dault, az EPP elnökét a magyar demokrácia felszámolásáért. De ha a fékek és ellensúlyok leépítése, a kormánypárt és köreinek érdekeit szolgáló stratégiai korrupció, a felfoghatatlan médiafölény és a „szabad, de nem tisztességes” választások nem is, a Jean-Claude Juncker ellen indított plakátkampány most végre megszólaltatta a vészharangot az EPP soraiban. A Néppárt észrevette, hogy Orbán fél lábbal már a sátoron kívül van, és befelé vizel.

 

Szakadásgát

A magyar kormányfőnek mindemellett maradt mozgástere az európai pártpolitikai mezőben – B tervként erős és megbecsült tagja lehet egy jelenleg is létező, vagy a májusi európai parlamenti választás után létrehozandó új, populista-euroszkeptikus frakciónak. Marine Le Pen vagy Matteo Salvini mellett vezető szerepe csak viszonylagos lenne, ám – mint eddig is – saját súlycsoportja felett játszhatna az európai pártpolitikai ligában. Ez azonban valóban csak a B terv.

Bármennyire is konfliktusos volt a kormányfő retorikája az elmúlt években, bármennyire is a „brüsszeli ármánnyal” szembeni harcosként jelölte ki a saját pozícióját, az állítólag nagy küzdő Orbánnak eddig egyetlen éles konfliktusban sem kellett helytállnia az európai porondon – hála a Fidesz néppárti tagságának. Senki nem szembesítette olyan ultimátumokkal, mint Viktor Pontát 2012-ben a német és holland politika. A román miniszterelnöknek ekkor az értésére adták: vagy lemond Románia schengeni csatlakozásának a távlati ábrándjáról is, vagy visszavonja a Traian Băsescu ellen indított – alkotmányellenes – felfüggesztési eljárást. A magyar kormánnyal senki nem keménykedett eddig, pedig lett volna miért. És Orbán tudja jól, hogy ha eltűnik az EPP védőernyője, ez a helyzet alapjaiban változhat meg. Ez az oka annak, hogy a magyar kormány részleges engedményekre célzott, és ez mozgatja a Fidesz pártdiplomáciai erőfeszítéseit is.

A Fidesz kommunikációs felelősei minden bizonnyal elszámították magukat: alulértékelték a Jun­cker elleni kampány tektonikus hatásait. Elhitték a saját maguk által terjesztett mesét, miszerint az Európai Bizottság elnöke pár hónap múlva már sehol sem lesz, hogy politikailag lejátszott alkoholista roncs, akiért senki nem vállal komoly konfliktust. De tévedtek – rosszul mérték fel az EPP európai erőviszonyait, a párt szolidaritási dinamikáit, az Orbánnal szemben amúgy is kritikus skandináv és Benelux tagpártok tűréshatárát. Annyira meggyőzte őket a saját propagandájuk, miszerint a frontvonal a bizottság és a nemzeti tagpártok között húzódik, hogy megfeledkeztek arról az aprócska tényről, hogy a bizottság elsősorban néppárti. De nem vették számításba azt sem, hogy nemcsak a Fidesz játszik a hazai választóinak. Azokban az országokban, ahol a politikai elit még elkötelezett a liberális demokrácia alapértékei iránt, a választók pedig büntetik az elhajlást, Orbán számos nemzeti tagpárt számára szavazatvesztéssel fenyegető politikai tehertétellé vált.

Márpedig a Néppárt, mint európai ernyőpárt alapvetően a tagpártok demokratikusan összesített álláspontját képviseli. Az EPP-nek 49 teljes jogú tagja van, ebből 12 kezdeményezte a Fidesszel szembeni eljárást. Ez a szám nyilván messze van a többségtől, de összesített mandátumszámuk nem elhanyagolható; már messze a Fideszé fölött van. Az EPP-nek a március 20-án esedékes döntéshozatalkor azzal is számolnia kell, hogy a párton belüli liberális-konzervatív és nemzeti-populista törésvonal kiéleződése akár pártszakadást is okozhat. Ugyan az ALDE-hoz tartozó liberális pártok és a Macron-féle En Marche tavalyi térnyerése a franciaországi sárga mellényesek felbukkanása s az azt követő válság miatt jórészt a visszájára fordult, korántsem szűnt meg az esély, hogy számos skandináv vagy Benelux tagpárt akár a liberális pártcsaládban is folytathatja, ha az EPP nem képes megoldást találni a saját – Orbán Viktor okozta – értékválságára.

Mindezek fényében az EPP pártvezetésének az elsődleges feladata nem az lesz, hogy a Fideszt a pártcsaládban tartsa. Hanem az, hogy megelőzze a párszakadást – amellyel az EPP-nek és vezérkarának messze több a vesztenivalója, mint a Fidesz 12, netán 13 mandátuma. A valódi kérdés ezért nem a kizárás vagy nem kizárás lesz, hanem egy olyan szankciócsomag kialakítása, ami kielégíti a liberális szárnyat és lehetővé teszi a pártcsalád egységének megőrzését – és talán a Fidesszel való teljes szakítás elkerülését is. S mert nem tudni, hogy meglenne-e az azonnali kizáráshoz szükséges abszolút többség, inkább a tagság felfüggesztése tűnik valószínűnek. Így valójában Orbánra hárítják a végső döntés meghozatalának az ódiumát.

 

Kinn a hidegben

A CDU és a CSU nem megkerülhető a döntéshozatalban, ám a két német tagpárt inkább egyensúlyozó, semmint irányadó szerepet játszik majd. Azt az álláspontot fogják támogatni, amely amúgy is többséget élvez a küldöttek között. Az Európai Bizottság elnöki posztjára pályázó Weber, a német tagpártok és az EPP-vezetés elsődleges érdeke a helyzet rendezése, nem pedig a Fidesz benntartása, főleg annak fényében, hogy mennyire támadhatóvá váltak az Orbánnal fenntartott, néha visszataszítóan szívélyes politikai viszonyuk miatt. Ráadásul a 12 kritikus tagpárt mellett a Néppárt az európai szocialisták, liberálisok és zöldek véleményét sem hagyhatja figyelmen kívül. Számos pletyka kering Brüsszelben arról, hogy a három fő frakció hogyan oszthatja el egymás közt az uniós csúcsposztokat, és nem mindegyikben a Néppárt adja az Európai Bizottság elnökét. Mandátumszámának várható nagyarányú csökkenésével a Néppárt alkupozíciója is gyengül – Weber már csak ezért sem hagyhatná következmények nélkül hazasétálni Orbánt március 20-án. Ha az EPP vezetése ismét puhának mutatkozik Orbánnal szemben, és szankció nélkül tovább halogatja megoldást, azzal nem csak fenntartja a botrányt, és a saját tagpártjait hozza kellemetlen helyzetbe a kampányban, de veszélyezteti a többi pártfrakció támogatását is a bizottsági elnök megválasztásakor.

Az EPP vezetésének követelései is a fentiek szerint értelmezhetők. Nyilván senki nem gondolja komolyan, hogy Orbán nyilvánosan bocsánatot kérhet a kampányért, vagy a CEU ténylegesen visszahozható Budapestre. De e feltételek nincsenek kőbe vésve, csak azt a célt szolgálják, hogy részleges teljesítésüket megfelelően kommunikálva megkönnyíthessék a konfliktus feloldását – vagy épp ellenkezőleg, a Fidesz álláspontjának megkeményedése esetén a szankciókhoz szükséges többség kialakítását segítsék.

Orbán 2010 óta először találta magát valódi konfliktushelyzetben. Nem Weberrel és Joseph ­Daullal áll harcban, hanem azzal a 12 tagpárttal, akik legalább annyira a saját jól felfogott érdekeiket követik, mint a magyar kormányfő, s talán a politikai alapértékeik iránt is elkötelezettek. Az EPP vezetése számára ez a csoport legalább annyira értékes, ha nem értékesebb, mint a Fidesz. Orbán számára új helyzet ez, de érdemes megszoknia. Akár kizárják a Fideszt az EPP-ből, akár felfüggesztik a tagságát és maga lép ki, a Néppárt akolmelegén kívül rekedve mind több hasonló hatalmi konfliktussal kell majd szembenéznie, ahol a többségi erőviszonyok nem neki kedveznek.

A szerző politológus, külpolitikai elemző.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.