Bernard Guetta: Európa nem kér a kis Putyinokból és Trumpokból

Publicisztika

Az amerikai és az orosz elnök követői, csodálói a kontinens több országában is komoly társadalmi elutasítottsággal szembesülnek az utóbbi időben.

Üljünk be a sarokba és sírjunk? Sírjunk a haragtól és a rémülettől, hogy Donald Trump és az emberei mekkora elánnal szedik szét a hatalmuk demokratikus korlátait? Már ott tartanak, hogy fenyegetik a Trump ellen felszólaló republikánus képviselőket, hogy ha nem fogják be a szájukat, rájuk indítanak egy Trumpnak kedvesebb jelöltet a legközelebbi előválasztáson.

Zokoghatnánk dühünkben, hiszen Donald Trump és a bandája olyan ütemben rombolja az amerikai demokráciát, hogy 2026 novemberére eljuthatnak odáig: elcsalják maguknak a kongresszusi választást. Minden okunk megvan az aggodalomra, de mégis: dőljünk hátra és törődjünk bele, hogy nincs mit tenni?

Nem! Rengeteg okunk van, hogy ne essünk kétségbe.

Vannak olyan amerikai bírák, akik szerint Trump számos elnöki döntése törvénytelen, sőt alkotmányellenes volt. Amikor Trump és a hívei politikai támadást indítottak ellenük, még a Legfelsőbb Bíróság trumpista elnöke is a védelmébe vette ezeket a bírákat. A tőzsde és az üzleti körök aggódnak a gazdasági zűrzavar miatt, amelyet Trump kereskedelmi háborúi okozhatnak. Trump saját szavazói közül is sokan vannak, akik nem helyeslik a közszféra brutális leépítését. Az amerikai demokrácia ellen indított frontális támadás nem aratott átütő sikert, a célpont még életben van.

Európában a német szélsőjobboldal még Elon Musk lelkes támogatásával sem tudta túlszárnyalni azt az eredményt, amit a közvélemény-kutatások már hónapok óta jósoltak neki. Sőt, lehet hogy Elon Musk támogatása még vissza is vetette a népszerűségüket, hiszen „Amerika” és a „kapitalizmus” nem feltétlenül a legjobb hívószavak a választóik körében.

Ezek a harmincas évekből előbukkanó politikai áramlatok először Vlagyimir Putyinért, aztán Donald Trumpért is lelkesedtek. Összekötötte őket velük a tekintélyelvűség, a bevándorlás elutasítása és a keresztény identitásra való hivatkozás. De most, hogy a Kreml és a Fehér Ház az ukránok rovására igyekszik közeledni egymáshoz, és mindketten ellenségesek Európával szemben, az európai szélsőjobboldal tudathasadásos állapotba került: hogyan vallhatják magukat európai nacionalistáknak, ha közben hitet tesznek Putyin és Trump mellett?

Annál is nehezebb a dolguk, mivel az uniós országok közvéleménye egyértelműen ellenséges az orosz és az amerikai elnökkel szemben, aggódik, hogy azok összejátszanak Európa ellen, és most már túlnyomó többségben támogatja, hogy létrejöjjön egy közös európai katonai védelem.

Nem rózsás a helyzete azoknak a pártoknak, amelyekről Putyin és Trump úgy gondolta, hogy átveszik a hatalmat Európában.

A helyi Putyinok és Trumpok egyre több országban komoly elutasításba ütköznek.

Magyarországon a közvélemény-kutatások szerint Orbán Viktor hívei egyértelmű kisebbségbe szorultak. Szlovák barátja, Robert Fico képtelen megszilárdítani a hatalmát. Szerbiában Aleksandar Vučić már nem tudja, hogyan szerezze vissza az irányítást egy egyre növekvő tiltakozó mozgalommal szemben. Grúziában az oroszbarát kormánynak nem sikerül elhallgattatnia a demokratikus és Európa-barát ellenzéket. Ausztriában a jobboldal végül úgy döntött, hogy inkább a politikai középpel és a baloldallal kormányoz, mintsem hogy lehetetlen koalíciót alakítson a szélsőjobboldallal. Izraelben Benjámin Netanjahu azzal riadóztatja a demokratikus tábort, hogy túl nyíltan merít ihletet barátja, Trump példájából. Törökországban a leválthatatlan Recep Erdoğan hatalmas felháborodást váltott ki azzal, hogy börtönbe vetette Isztambul polgármesterét, Ekrem İmamoğlut, aki a következő elnökválasztáson esetleg legyőzhetné őt.

A diktatúra nem hódította meg a szíveket – változatlanul a szabadság az, ami az embereket megmozgatja. A demokrácia iránti vágy az utcára viszi őket, és annál is kevésbé van okunk kétségbe esni, mivel Európa, a jogállamiság bástyája, egyre jobban összezárja sorait.

Az Európai Unió éppen most tűzte ki maga elé, hogy öt éven belül létrehozza a közös európai katonai védelmet, és ennek érdekében bevezette, hogy a fegyvervásárlásoknál a tagállamok az európai gyártmányokat részesítsék előnyben. Az Egyesült Királyság, Norvégia, Kanada és Ausztrália összefogott az EU-val, és Törökország is közeledik hozzájuk. Lényegében ez egy atlanti szövetség az Egyesült Államok nélkül, és a Kreml elég komolyan veszi ahhoz, hogy deklarált ellenféllé tegye.

Sem Európát, sem a szabadságot nem kell temetni.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja, az EP izraeli-palesztin kétállami megoldásért dolgozó munkacsoportjának elnöke. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.