Miért most jutott eszébe Orbánnak, hogy ez egy „faramuci helyzet”?

Publicisztika

Amikor a költségvetési csalás miatt jogerős elmarasztaló ítélet után megszűnt a méhkeréki fideszes polgármester mandátuma, majd az időközi választáson újra indulva nyert, akkor nem számított a miniszterelnöknek, hogy ez milyen faramuci helyzet. Most, Varju László esetében azonban igen.

„Kétségkívül faramuci helyzetben vagyunk, hiszen ezt a képviselőt egy bírói ítélet fosztotta meg mandátumától, s most egy parlamenti időközi választás eredményeként ezt a mandátumot visszakapta. Ez a jogi helyzet. Érdemes elgondolkodni a jövőben azon, hogy így akarjuk-e folytatni, vagy az ilyen helyzetek megoldására kitalálunk valamit” – válaszolta hétfőn Kálmán Olga (DK) országgyűlési képviselő kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök az azonnali kérdések órájában a parlamentben. Kálmán, egyebek között, párttársa, Varju László hétvégi győzelmére hívta fel a figyelmet, s erre szerette volna reagáltatni a kormányfőt. Sikerrel.

Varju ellen több bűncselekmény vádjával indult eljárás. A Kúria 2024. december 3-án jogerősen bűnösnek mondta ki garázdaság, testi sértés és a választás rendje elleni bűncselekmények miatt, és 900 ezer forintos pénzbüntetésre ítélte. A garázdaság és testi sértés vádjai még a 2018 decemberében történt eseményekhez nyúlik vissza, amikor Varju László és más ellenzéki képviselők bementek az MTVA székházába, hogy élő adásban szerepelhessenek. Az incidens során Varju összetűzésbe került a biztonsági őrökkel, és az egyiküknek állítólag nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozott. ​Igaz, a felvételeken azt látni, hogy a mentelmi joggal rendelkező politikust négy-öt biztonsági ember lefogja, a földön húzza, vonszolja, végül kiteszi az épületből. A képsorokon a közvélemény éppen annak az ellentétét látta, mint amit a bíróság megállapított.

Egy másik vád, a választás rendje elleni bűncselekmény szerint Varju László még a 2018-as országgyűlési választás előtt anyagi juttatást ígért egy független jelöltnek, hogy lépjen vissza a javára, amit a jelölt elutasított. ​A jogerős ítélet nyomán Varju elveszítette parlamenti mandátumát, ezért időközi választást kellett kiírni Újpesten, amelyet most újfent megnyert. Tegyük félre, hogy a garázdaság és testi sértés miatt elmarasztalás legalábbis véleményes. Inkább fókuszáljunk arra, miért éppen most, egy ellenzéki képviselő esete kapcsán jutott eszébe Orbánnak, hogy ez újraindulási lehetőség minimum érdekes.

Még 2019-ben írtuk meg, hogy a Békés megyei Méhkerék fideszes polgármestere ellen költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt vádat emelt a Gyulai Járási Ügyészség. Az elsőrendű vádlott, Tát Margit egy, az Európai Unió finanszírozta ifjúsági bűnmegelőzési pályázat pénzét síbolta el. A vádirat szerint „a támogatási szerződés aláírásakor fennálló valós – az írásban lefektetett megtévesztő nyilatkozatától eltérő – szándéka az volt a méhkeréki polgármesternek, hogy a legfeljebb 31 millió forint összegű, vissza nem térítendő támogatást az engedélyezett felhasználási cél megvalósítása nélkül jogtalanul megszerezze, és azt más, az eljárás során ismertté nem vált célra fordítsa”.

Az elmúlt években részletesen beszámoltunk ennek az ügynek a fejleményeiről, a Gyulai Járásbíróságon folyó elhúzódó elsőfokú tárgyalásról, majd a Gyulai Törvényszéken hozott jogerős ítéletről. Mindkettő kimondta a fideszes polgármester bűnösségét, miután a bizonyítási eljárásban kiderült, hogy a pályázatban szereplő programpontok nagy része semmilyen formában nem valósult meg. Súlyosbító körülmény volt, hogy az uniós pénz megcsapolását polgármesterként követte el, végig tagadta és megbánást sem tanúsított. Leleplező erejű volt a tárgyaláson az a pályázattal összefüggő állítólagos táboroztatás, amelynek helyszíne Létavértes volt. Ott egyszerre közel száz gyereket és kísérőiket szállásolták el, legalábbis a papír szerint. A turisztikai szálláshely befogadóképessége alig harminc fős volt...

Az elmarasztaló jogerős ítélet kimondásával megszűnt Tát Margit polgármesteri mandátuma. Erre helyettesével egy állást kreáltatott magának a polgármesteri hivatalban, s ennek keretében megkapta az összeget, amit a község első embereként kapott. Ilyen erkölcsi és büntetőügyi bukta után jobb helyeken az emberek elbujdokolnak. Méhkeréken nem ez történt. A bírósági elmarasztalása miatt megüresedett hely miatt időközi polgármester-választást írtak ki, amelyen annak ellenére indult el, hogy az üresedés éppen az ő büntetőjogi felelőssége miatt keletkezett. Ez sem Tátot, s ami ennél szomorúbb, sem a település választópolgárainak nagyobbik részét nem zavarta, noha az ellentmondásra Hadházy Ákos a helyszínen próbálta felhívni a figyelmet. A történtek ellenére újraválasztották. Noha büntetett előéletű volt. Miközben egy takarítói állás betöltéséhez erkölcsi bizonyítványra van szükség.

A bukott fideszes polgármesterből így lett újra a viharsarki község első embere, ami akkortájt nem zavarta sem a kormánypártot, sem a Fidesz elnökét, aki egyben miniszterelnök is volt. Orbán csak most, Varju László kapcsán beszélt ilyen „faramuci helyzetről”.

(Címlapképünkön: Varju László DK-s politikusokkal és szimpatizánsokkal. Forrás: Varju László Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.