Miért most jutott eszébe Orbánnak, hogy ez egy „faramuci helyzet”?

Publicisztika

Amikor a költségvetési csalás miatt jogerős elmarasztaló ítélet után megszűnt a méhkeréki fideszes polgármester mandátuma, majd az időközi választáson újra indulva nyert, akkor nem számított a miniszterelnöknek, hogy ez milyen faramuci helyzet. Most, Varju László esetében azonban igen.

„Kétségkívül faramuci helyzetben vagyunk, hiszen ezt a képviselőt egy bírói ítélet fosztotta meg mandátumától, s most egy parlamenti időközi választás eredményeként ezt a mandátumot visszakapta. Ez a jogi helyzet. Érdemes elgondolkodni a jövőben azon, hogy így akarjuk-e folytatni, vagy az ilyen helyzetek megoldására kitalálunk valamit” – válaszolta hétfőn Kálmán Olga (DK) országgyűlési képviselő kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök az azonnali kérdések órájában a parlamentben. Kálmán, egyebek között, párttársa, Varju László hétvégi győzelmére hívta fel a figyelmet, s erre szerette volna reagáltatni a kormányfőt. Sikerrel.

Varju ellen több bűncselekmény vádjával indult eljárás. A Kúria 2024. december 3-án jogerősen bűnösnek mondta ki garázdaság, testi sértés és a választás rendje elleni bűncselekmények miatt, és 900 ezer forintos pénzbüntetésre ítélte. A garázdaság és testi sértés vádjai még a 2018 decemberében történt eseményekhez nyúlik vissza, amikor Varju László és más ellenzéki képviselők bementek az MTVA székházába, hogy élő adásban szerepelhessenek. Az incidens során Varju összetűzésbe került a biztonsági őrökkel, és az egyiküknek állítólag nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozott. ​Igaz, a felvételeken azt látni, hogy a mentelmi joggal rendelkező politikust négy-öt biztonsági ember lefogja, a földön húzza, vonszolja, végül kiteszi az épületből. A képsorokon a közvélemény éppen annak az ellentétét látta, mint amit a bíróság megállapított.

Egy másik vád, a választás rendje elleni bűncselekmény szerint Varju László még a 2018-as országgyűlési választás előtt anyagi juttatást ígért egy független jelöltnek, hogy lépjen vissza a javára, amit a jelölt elutasított. ​A jogerős ítélet nyomán Varju elveszítette parlamenti mandátumát, ezért időközi választást kellett kiírni Újpesten, amelyet most újfent megnyert. Tegyük félre, hogy a garázdaság és testi sértés miatt elmarasztalás legalábbis véleményes. Inkább fókuszáljunk arra, miért éppen most, egy ellenzéki képviselő esete kapcsán jutott eszébe Orbánnak, hogy ez újraindulási lehetőség minimum érdekes.

Még 2019-ben írtuk meg, hogy a Békés megyei Méhkerék fideszes polgármestere ellen költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt vádat emelt a Gyulai Járási Ügyészség. Az elsőrendű vádlott, Tát Margit egy, az Európai Unió finanszírozta ifjúsági bűnmegelőzési pályázat pénzét síbolta el. A vádirat szerint „a támogatási szerződés aláírásakor fennálló valós – az írásban lefektetett megtévesztő nyilatkozatától eltérő – szándéka az volt a méhkeréki polgármesternek, hogy a legfeljebb 31 millió forint összegű, vissza nem térítendő támogatást az engedélyezett felhasználási cél megvalósítása nélkül jogtalanul megszerezze, és azt más, az eljárás során ismertté nem vált célra fordítsa”.

Az elmúlt években részletesen beszámoltunk ennek az ügynek a fejleményeiről, a Gyulai Járásbíróságon folyó elhúzódó elsőfokú tárgyalásról, majd a Gyulai Törvényszéken hozott jogerős ítéletről. Mindkettő kimondta a fideszes polgármester bűnösségét, miután a bizonyítási eljárásban kiderült, hogy a pályázatban szereplő programpontok nagy része semmilyen formában nem valósult meg. Súlyosbító körülmény volt, hogy az uniós pénz megcsapolását polgármesterként követte el, végig tagadta és megbánást sem tanúsított. Leleplező erejű volt a tárgyaláson az a pályázattal összefüggő állítólagos táboroztatás, amelynek helyszíne Létavértes volt. Ott egyszerre közel száz gyereket és kísérőiket szállásolták el, legalábbis a papír szerint. A turisztikai szálláshely befogadóképessége alig harminc fős volt...

Az elmarasztaló jogerős ítélet kimondásával megszűnt Tát Margit polgármesteri mandátuma. Erre helyettesével egy állást kreáltatott magának a polgármesteri hivatalban, s ennek keretében megkapta az összeget, amit a község első embereként kapott. Ilyen erkölcsi és büntetőügyi bukta után jobb helyeken az emberek elbujdokolnak. Méhkeréken nem ez történt. A bírósági elmarasztalása miatt megüresedett hely miatt időközi polgármester-választást írtak ki, amelyen annak ellenére indult el, hogy az üresedés éppen az ő büntetőjogi felelőssége miatt keletkezett. Ez sem Tátot, s ami ennél szomorúbb, sem a település választópolgárainak nagyobbik részét nem zavarta, noha az ellentmondásra Hadházy Ákos a helyszínen próbálta felhívni a figyelmet. A történtek ellenére újraválasztották. Noha büntetett előéletű volt. Miközben egy takarítói állás betöltéséhez erkölcsi bizonyítványra van szükség.

A bukott fideszes polgármesterből így lett újra a viharsarki község első embere, ami akkortájt nem zavarta sem a kormánypártot, sem a Fidesz elnökét, aki egyben miniszterelnök is volt. Orbán csak most, Varju László kapcsán beszélt ilyen „faramuci helyzetről”.

(Címlapképünkön: Varju László DK-s politikusokkal és szimpatizánsokkal. Forrás: Varju László Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.