Miért most jutott eszébe Orbánnak, hogy ez egy „faramuci helyzet”?

Publicisztika

Amikor a költségvetési csalás miatt jogerős elmarasztaló ítélet után megszűnt a méhkeréki fideszes polgármester mandátuma, majd az időközi választáson újra indulva nyert, akkor nem számított a miniszterelnöknek, hogy ez milyen faramuci helyzet. Most, Varju László esetében azonban igen.

„Kétségkívül faramuci helyzetben vagyunk, hiszen ezt a képviselőt egy bírói ítélet fosztotta meg mandátumától, s most egy parlamenti időközi választás eredményeként ezt a mandátumot visszakapta. Ez a jogi helyzet. Érdemes elgondolkodni a jövőben azon, hogy így akarjuk-e folytatni, vagy az ilyen helyzetek megoldására kitalálunk valamit” – válaszolta hétfőn Kálmán Olga (DK) országgyűlési képviselő kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök az azonnali kérdések órájában a parlamentben. Kálmán, egyebek között, párttársa, Varju László hétvégi győzelmére hívta fel a figyelmet, s erre szerette volna reagáltatni a kormányfőt. Sikerrel.

Varju ellen több bűncselekmény vádjával indult eljárás. A Kúria 2024. december 3-án jogerősen bűnösnek mondta ki garázdaság, testi sértés és a választás rendje elleni bűncselekmények miatt, és 900 ezer forintos pénzbüntetésre ítélte. A garázdaság és testi sértés vádjai még a 2018 decemberében történt eseményekhez nyúlik vissza, amikor Varju László és más ellenzéki képviselők bementek az MTVA székházába, hogy élő adásban szerepelhessenek. Az incidens során Varju összetűzésbe került a biztonsági őrökkel, és az egyiküknek állítólag nyolc napon túl gyógyuló sérülést okozott. ​Igaz, a felvételeken azt látni, hogy a mentelmi joggal rendelkező politikust négy-öt biztonsági ember lefogja, a földön húzza, vonszolja, végül kiteszi az épületből. A képsorokon a közvélemény éppen annak az ellentétét látta, mint amit a bíróság megállapított.

Egy másik vád, a választás rendje elleni bűncselekmény szerint Varju László még a 2018-as országgyűlési választás előtt anyagi juttatást ígért egy független jelöltnek, hogy lépjen vissza a javára, amit a jelölt elutasított. ​A jogerős ítélet nyomán Varju elveszítette parlamenti mandátumát, ezért időközi választást kellett kiírni Újpesten, amelyet most újfent megnyert. Tegyük félre, hogy a garázdaság és testi sértés miatt elmarasztalás legalábbis véleményes. Inkább fókuszáljunk arra, miért éppen most, egy ellenzéki képviselő esete kapcsán jutott eszébe Orbánnak, hogy ez újraindulási lehetőség minimum érdekes.

Még 2019-ben írtuk meg, hogy a Békés megyei Méhkerék fideszes polgármestere ellen költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt vádat emelt a Gyulai Járási Ügyészség. Az elsőrendű vádlott, Tát Margit egy, az Európai Unió finanszírozta ifjúsági bűnmegelőzési pályázat pénzét síbolta el. A vádirat szerint „a támogatási szerződés aláírásakor fennálló valós – az írásban lefektetett megtévesztő nyilatkozatától eltérő – szándéka az volt a méhkeréki polgármesternek, hogy a legfeljebb 31 millió forint összegű, vissza nem térítendő támogatást az engedélyezett felhasználási cél megvalósítása nélkül jogtalanul megszerezze, és azt más, az eljárás során ismertté nem vált célra fordítsa”.

Az elmúlt években részletesen beszámoltunk ennek az ügynek a fejleményeiről, a Gyulai Járásbíróságon folyó elhúzódó elsőfokú tárgyalásról, majd a Gyulai Törvényszéken hozott jogerős ítéletről. Mindkettő kimondta a fideszes polgármester bűnösségét, miután a bizonyítási eljárásban kiderült, hogy a pályázatban szereplő programpontok nagy része semmilyen formában nem valósult meg. Súlyosbító körülmény volt, hogy az uniós pénz megcsapolását polgármesterként követte el, végig tagadta és megbánást sem tanúsított. Leleplező erejű volt a tárgyaláson az a pályázattal összefüggő állítólagos táboroztatás, amelynek helyszíne Létavértes volt. Ott egyszerre közel száz gyereket és kísérőiket szállásolták el, legalábbis a papír szerint. A turisztikai szálláshely befogadóképessége alig harminc fős volt...

Az elmarasztaló jogerős ítélet kimondásával megszűnt Tát Margit polgármesteri mandátuma. Erre helyettesével egy állást kreáltatott magának a polgármesteri hivatalban, s ennek keretében megkapta az összeget, amit a község első embereként kapott. Ilyen erkölcsi és büntetőügyi bukta után jobb helyeken az emberek elbujdokolnak. Méhkeréken nem ez történt. A bírósági elmarasztalása miatt megüresedett hely miatt időközi polgármester-választást írtak ki, amelyen annak ellenére indult el, hogy az üresedés éppen az ő büntetőjogi felelőssége miatt keletkezett. Ez sem Tátot, s ami ennél szomorúbb, sem a település választópolgárainak nagyobbik részét nem zavarta, noha az ellentmondásra Hadházy Ákos a helyszínen próbálta felhívni a figyelmet. A történtek ellenére újraválasztották. Noha büntetett előéletű volt. Miközben egy takarítói állás betöltéséhez erkölcsi bizonyítványra van szükség.

A bukott fideszes polgármesterből így lett újra a viharsarki község első embere, ami akkortájt nem zavarta sem a kormánypártot, sem a Fidesz elnökét, aki egyben miniszterelnök is volt. Orbán csak most, Varju László kapcsán beszélt ilyen „faramuci helyzetről”.

(Címlapképünkön: Varju László DK-s politikusokkal és szimpatizánsokkal. Forrás: Varju László Facebook)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”