Killik László

Kimászni az elvárási szakadékból

Könyvvizsgálók és a brókerbotrány

  • Killik László
  • 2015. április 27.

Publicisztika

Az évtized brókerbotránya zajlik Magyarországon. A veszteség részben és talán legfájóbban pénzben fejezhető ki, de van egy most még kevésbé érezhető, de később komoly gondokat okozó morális része is. Jogosan fogja minden pénzét befektetni szándékozó feltenni a kérdést: mi garantálja, hogy többet ilyesmi ne forduljon elő?

Még könyvvizsgálótanoncként hallottam ezt a kifejezést: „elvárási szakadék”. Az elvárási szakadék nem más, mint a pénzügyi beszámolók felhasználóinak elvárása a könyvvizsgálóval szemben és a könyvvizsgáló által nyújtott bizonyosság közti különbség. A pénzügyi beszámolók felhasználói azt várják a könyvvizsgálói jelentéstől, hogy az egyfajta garan­ciát adjon számukra a társaság pénzügyi helyzetével kapcsolatban. Ezzel szemben a könyvvizsgáló azt mondja, hogy nem talált arra utaló jelet, hogy ne lenne minden rendben.

Az elvárás és az állítás tartalma között komoly különbség van.

Ez a különbség akkor válik drámaivá, amikor egy cég vezetése szándékosan, előre megfontoltan téves információkat közöl a könyvvizsgálóval, azaz becsapja. Természetesen vannak könyvvizsgálói módszerek arra, hogyan lehet bizonyos csalásból eredő kockázatokat azonosítani – de a legnagyobb csalásokat sok esetben az érintett gazdasági társaságok tulajdonosai és felső vezetői követik el, akik jól ismerik azt is, hogy mit vizsgál egy könyvvizsgáló. Ezért a könyvvizsgálói jelentés addig használható, ameddig a vezetés tisztességesen végzi a feladatait. Az egész könyvvizsgálat erre épül. Ha nem ez a helyzet, akkor nem könyvvizsgálóra van szükség, hanem rendőrségre és bíróságra.

Nagy valószínűséggel állíthatjuk, hogy a jelenlegi brókerbotrányban az ilyen – feltételezhetően csalásból eredő – hibákat egyetlen könyvvizsgáló sem tárta volna fel. Teljesen mindegy, hogy nagyobb vagy kisebb cég volt a könyvvizsgálója a szóban forgó társaságoknak; számos hasonló esetben vallottak már kudarcot a nagy könyvvizsgáló társaságok is. Ezért is kellene megtalálni azt az eszközt, ami a könyvvizsgálókat vagy akár a hatóságokat is segíti a csalások, a pénzügyi bűncselekmények megelőzésében, feltárásában, és megfelelő garanciát tud adni a befektetőknek.

A nemzetközi gyakorlatban több példát is láthatunk arra, hogyan próbálják a jogalkotók, felügyeleti szervek a csalásból eredő kockázatokat csökkenteni. Ezek közül érdemes kiemelni két amerikai megoldást: a Sarbanes–Oxleytörvényt, ami a folyamatok és a felelősök azonosításával, valamint az egyes döntési pontok dokumentálásával igyekszik csökkenteni a kockázatokat, valamint a Whistlebowler Protection törvényt, ami azokat a munkavállalókat védi, akik munkáltatójuknál jogszabálysértésre vonatkozó bizonyítékokat tudnak szolgáltatni.

A Sarbanes–Oxley-törvény megalkotásának egyik oka az Enron vállalat csődje volt, melynek következtében az addigi BIG5 nemzetközi könyvvizsgáló cég egyik legelismertebb tagja, az Arthur Andersen elvérzett, maradt a mai BIG4.

Ám ezek a módszerek és szabályok sem mindenhatók, hiszen a 2008-as pénzügyi válságot sem tudták megakadályozni, jóllehet az érintett cégek könyvvizsgálója többségében a BIG4 tagja volt.

Úgy tűnik, hogy a csalásból, a szándékos manipulációkból eredő számviteli szabálytalanságokra többnyire akkor derül fény, ha az érintett már nem tudja újabb valós vagy fiktív tranzakciókkal fedezni és titokban tartani a szabálytalanságot, vagy megroppan, és egyszerűen bevallja, hogy mit csinált. A visszaélések kockázata mindig jelen van, különösen a gazdasági nehézségek idején. De csak a visszaélések lehetőségét lehet befolyásolni, teljesen kiküszöbölni nem lehet őket.

A csalásból, a szándékos manipulációból eredő számviteli, pénzügyi szabálytalanságok a szervezeteken belül keletkeznek, ezért azokat ott is lehet kiszűrni, külső ellenőr csak a legvégső esetben fogja azonosítani a csalást, és csak akkor, amikor már valóban nagy a baj. A könyvvizsgáló a belső ellenőrzési rendszerekre, a vezetés által kialakított kontrollra támaszkodik. Minél gyengébb egy társaság belső ellenőrzési rendszere, annál nagyobb a csalásból, a visszaélésből eredő hibás állítások valószínűsége. Ezért csak azzal lehet a csalás kockázatát csökkenteni, ha a társaságok belső ellenőrzési rendszereit fejlesztik – akár kötelezően, jogszabályban előírt normák alapján.

Meggyőződésem, hogy csak úgy lehet javítani a pénzügyi beszámolók hitelességét, ha az egyes társaságoknál nem csak az éves beszámolóról kellene véleményt alkotnia a könyvvizsgálónak. A szervezet által működtetett belső ellenőrzési rendszereket, kontrollokat is minősíteni kellene, és erről külön jelentést készítene a könyvvizsgáló. Ez a kérdés nem csak Magyarországon okoz komoly fejtörést a jogalkotóknak, világszerte keresik a megoldását.

A szerző könyvvizsgáló.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.