Pál Monika

Középhatalmiság a radaron!

Orbán kijelöli Magyarország jövőjét

Publicisztika

Tavaly év végén geostratégiai alapvetést vázolt kiválasztottak szűk köre előtt Orbán Viktor miniszterelnök, szavait Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, esetünkben Eckermannja, avagy íródeákja jegyezte le, s a minap a leiratot közzé is tette. A szövegből, illetve a beszédből kihámozható ambíció igen magas: Magyarország haladja meg a közepesen fejlett státuszát, váljon fejlett állammá, regionális középhatalommá!

Leblokkolás

A kormányfő szerint a világot a hidegháború, a döglődő globalizáció bénítja, a liberalizmus satnyul, de ez nem baj, hanem lehetőség, még nyitva az „időablak”, azonnal cselekedni kell. A „globalizáció neoliberális modellje kifulladt” – amivel csak az a baj, hogy üres lózung csupán, és Orbán könnyen megspórolja vele a globális folyamatok válságainak elemzését. Nem érti s érteti meg, hogy a globalizáció nem szűnik meg ostorcsapásra, hanem lelassul (slowbalisation), vagy éppen regionális fókuszt vesz fel. És természetesen az Orbán által temetett liberalizmus sem halódik. Sőt Bolsonaro bukása, az európai mainstream felé tempózó Meloni példája mutatja, hogy a „csillagfordulás” bizony inkább csillaghullás.

Orbán amellett érvel, hogy a tömbösödés, a blokkpolitika azért kedvezőtlen Magyarország számára, mert a „blokk” – esetünkben az Európai Unió – központja ellenőrzi a blokkok feletti kapcsolatokat, és magához vonzza a blokkon belül az erőforrások elosztásának feladatát is. Így „a javak ellátási láncában fellépő bármiféle zavar legelőször és legdrasztikusabban a periféria országaiban jelentkezik – s közben ezen országoknak semmilyen eszköz nem áll a rendelkezésükre, hogy változtassanak a helyzeten”.

Fordítsuk le, mire gondolhat a szerző! A blokkok feletti kapcsolatokat a központ ellenőrzi – vagyis Oroszországgal és Kínával nem lehet annyira szoros és felhőtlen a viszony. A központ diszponál az erőforrások felett – az EU visszatartja, illetve feltételekhez köti a támogatásokat. A „periféria” nem tud korrigálni – a gazdasági integráció jelenlegi szintje is zubbony Orbán számára, semmint lehetőség; az euró pontosan sohanapján lesz magyar fizetőeszköz e logika szerint.

Miután kiaggódtuk magunkat azon, hogy Magyarország „eljelentéktelenedése fenyeget”, ami persze nem új fejlemény, és egy hangyányit sem a Bem tér tevékenységének köszönhető (irónia), térjünk át a hidegháborús szembenállás analógiájára.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.