Mekkora gáz, ha egy politikus elnézést kér?

Publicisztika

Az ellenzéki előválasztás azzal is újat hozott a magyar politikába, hogy szereplői szemlátomást nem ragaszkodnak a tévedhetetlen politikus mítoszához. De lesz-e, aki megbocsát? Vélemény.

Az egyik húsz percen keresztül arról beszél, mi mindent rontott el eddig politikusi működése alatt. A másik elnézést kér durva megjegyzése miatt: azt mondja, fáradt volt. Az ellenzéki előválasztás azzal is újat hozott a magyar politikába, hogy szereplői szemlátomást nem ragaszkodnak a tévedhetetlen politikus mítoszához. Gúnyolódnak is emiatt a kormánypárti kommentelők a Facebookon. Akiket viszont zavar a közbeszéd durvasága, azoknak ez a fejlemény biztosan tetszik.

Egy lángoszloppal, megfellebbezhetetlen erkölcsi tekintéllyel nem lehet vitatkozni. Beszélgetni sem.

Jobb elkerülni, mint egy folyton üzemelő természeti csapást – vagy pedig hallgatni kell rá, elfogadni, hogy ő jó, következésképp tőle csak jó jöhet, akkor is, ha az első pillanatban nem látszik annak.

Amikor két ilyen mentalitású politikus találkozik nyílt színen, csak a körülmények sugallják azt, hogy ez beszélgetés lesz, ugyanazon a nyelven, ugyanarról a témáról. Ha az egyik azt mondja, „ti ebben és ebben hibáztatok”, a másik nem azzal kezdi, hogy „igen, tényleg”, akkor sem, ha ez mindenki számára egyértelmű. Inkább előadja a saját narratíváját ugyanarról. Ilyen kultúrában nevelődve tényleg vicces látvány (lásd még: cirkusz, -show), amikor az egymással versenyző miniszterelnök-jelöltek pár dologban egyetértenek, illetve összehajtanak, de utána kezet fognak (egyáltalán: szóba állnak egymással), bemutatkozó nagyinterjúban beszélnek saját vakfoltjukról, esetleg bocsánatot kérnek a hülye megjegyzésükért, teljesen hétköznapi szavakkal.

Nem állítom, hogy a kormánypárti politikusok egyáltalán nem szoktak elnézést kérni. Vannak emlékezetes esetek és mondatok.

„Aki nem vitte semmire, az annyit is ér.” Miután ez a megjegyzés bejárta a magyar sajtót – még fantasyregény is utal rá –, Lázár János nyilvánosságra hozta a vásárhelyi közgyűlés jegyzőkönyvét, hangfelvételét, amelyből kiderült, nem a szegény emberekről beszélt, hanem a megélhetési politikusokról. „Mindazonáltal egy politikusnak mindig és mindenkor vállalni kell a felelősséget minden elhangzott mondatért, ami a száját elhagyja. Bennünket, a polgári oldal képviselőit másoktól az különböztet meg, hogy a szavakért vállaljuk a felelősséget az elmúlt nyolc esztendővel szemben” – mondta Lázár János 2011 márciusában, és bocsánatot kért azoktól, akik félreérthető szavaitól megbántva érezték magukat.

„Ezúttal szeretnék elnézést kérni, ha személyesen sértőnek találta a megjegyzésemet” – írta 2019 márciusában Orbán Viktor miniszterelnök, mert az európai néppárti „Daul elnök úr és Weber frakcióvezető úr tiltakoztak az ellen, hogy »hasznos idiótáknak« neveztem a kizárásunkat kezdeményező pártokat. (…) Ez valójában egy idézet Lenintől, amellyel bizonyos politikai döntéseket szándékoztam kritizálni, nem pedig egyes politikusokat.”

„Bocsánatot kérek a családomtól, a kollégáimtól és a szavazóimtól” – ezt Szájer József írta tavaly novemberben, amikor lemondott. Később derült ki, hogy házibulin volt. Utóbb azt mondta, nagyon megbánta, hogy megsértette a járvány miatt bevezetett korlátozást, de nem használt drogokat. Azt kérte, botlását az elmúlt harminc év elkötelezett és kemény munkája fényében értékeljék, ne vonják felelőségre a hazáját és a politikai közösségét.

„A magyar sajtóban megjelent, november 25-i interjúm után felmerült vádakat – amelyek szerint én Frakcióvezető urat a Gestapóhoz és a magyar kommunista titkosrendőrséghez, az ÁVO-hoz hasonlítottam volna – a Frakcióvezető úrnak az interjút követő napon küldött levelemben azonnal tisztáztam” – írta Deutsch Tamás, szintén 2020 decemberében, amikor a néppárti frakcióban aláírást gyűjtöttek azért, hogy vagy kérjen bocsánatot, vagy távozzon.

A magyar európai parlamenti képviselő azt is írja, hogy beszélt telefonon Manfred Weberrel, aki elfogadta a bocsánatkérést.

Illik elfogadni.

Úgyis kiderül, hogy a sértés vagy a bocsánatkérés hagyott nagyobb nyomot. Ez attól is függ, hogy eddig hogyan alakult a viszonyuk.

Lehet-e igaza annak az embernek, aki a megismerkedésünk első pillanatától ellenszenves? – ez örök kérdés az én szakmámban. Ha tárgyilagos szeretnék maradni, márpedig ez a szándék az újságíró egyik fő erénye, szükség van az előítéleteimre, de nem szabad ragaszkodnom hozzájuk. Ez fontos a megismerés és a megértés érdekében, és ahhoz is kell, hogy az írás, még ha véleményműfajban született is, ne ítélkezzen, csak megítéljen. Ez csak annyiban érdekes Márki-Zay Péter hazaárulózó megjegyzésével és a bocsánatkérésével összefüggésben, hogy a szavazópolgár nem újságíró.

Akiknek eddig is szimpatikus volt a független miniszterelnök-jelölt, elnézik neki, hogy olyasmi esik ki a száján, amit mások szoktak mondani.

Az meg kérdés, hogy a baloldali érzelmű ellenzéki szavazók az egész országban úgy viselkednek-e, mint Hódmezővásárhelyen két önkormányzati választáson; magukra veszik-e a politikusaiknak címzett sértést, vagy fogcsikorgatva, de pragmatikusan oda szavaznak, ahova állítólag köll.

Szerintem nem baj, hogy az előválasztás arról is szól, hajlandóak-e az emberek megbocsátani. Ha az ellenzék nyeri a jövő évi országgyűlési választást, úgyis fontos szerep jut ennek az erénynek, hogy ne legyen nagyobb háborúság a mostaninál.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.