Válasz, túró

  • 2001. január 4.

Publicisztika

December 4-én Dornbach Alajos országgyűlési képviselő (SZDSZ) levelet intézett Polt Péter legfőbb ügyészhez. A honatya - miután a rendőrség megállapította: ál-Josip Totok vásárolták meg a köztartozásokat felhalmozott, legendás, Fidesz közeli cégek egy részét Schlecht Csabától, majd beszüntette a nyomozást - arra kért választ Polttól, hogy a Josip Tot- és Kaya Ibrahim-féle cégvásárlási ügyekben a legfőbb ügyészség kiterjeszti-e a nyomozást más bűncselekményekre is. Ezek a vizsgálatok az eladó felelősségét is firtathatnák; például azt, hogy nincs-e a geseftnek egy kis adócsalás- vagy ippeg közokirathamisítás-illata.

December 4-én Dornbach Alajos országgyűlési képviselő (SZDSZ) levelet intézett Polt Péter legfőbb ügyészhez. A honatya - miután a rendőrség megállapította: ál-Josip Totok vásárolták meg a köztartozásokat felhalmozott, legendás, Fidesz közeli cégek egy részét Schlecht Csabától, majd beszüntette a nyomozást - arra kért választ Polttól, hogy a Josip Tot- és Kaya Ibrahim-féle cégvásárlási ügyekben a legfőbb ügyészség kiterjeszti-e a nyomozást más bűncselekményekre is. Ezek a vizsgálatok az eladó felelősségét is firtathatnák; például azt, hogy nincs-e a geseftnek egy kis adócsalás- vagy ippeg közokirathamisítás-illata.

A legfőbb ügyész válasza még szenteste előtt megérkezett a nyugalomra vágyó polgárok karácsonyfája alá, és tartalma többé-kevésbé annyiban foglalható össze: nem, nincs neki.

Ez kitűnő válasz minden szempontból. Hisz nem csak a nyomozó hatóságokba vetett, és az utóbbi időben, mi tagadás, kissé megrendült közbizalmat állítja vissza, de megszabadít minket attól a szerfelett kellemetlen kérdéstől is, hogy mi történik a magyar demokráciával akkor, ha magas állású kormányférfiakról bizonyosodik be a törvény előtt, hogy ők (vagy hozzátartozóik) még kormányférfiúi státusba kerülésük előtt, khm, megbotlottak egy kicsit?

Polt Péter szerint azonban az effajta aggodalmak indokolatlanok. A legfőbb ügyész levelében helytállónak találja a "Josip Tot" elleni nyomozás lezárásáról szóló fővárosi főügyészségi határozatot, valamint kifejti azt is: a Schlecht Csaba által "Josip Totnak" eladott cégek közül csak kettőnek volt köztartozása, és azoknak is mindösszesen pimf nyolcmillió forint. Ám mivel az adóhatóság a "behajtás érdekében nem tett semmit", adócsalás ezekben az esetekben sem valósult meg; ráadásul az adásvétellel érintett cégek gazdálkodásának vizsgálatára a társasági iratok hiányában nem volt mód. (A szintén köztartozásokkal terhelt Kaya Ibrahim-féle cégek ügyében a nyomozás még folyamatban van.) Polt továbbá összegszerűsíti a Schlecht-cégek köztartozásait a cégek eladásának pillanatában, és megállapítja, hogy "a ... feltételezett ... több százmillió forint adó- és társadalombiztosítási járulék tartozás meglétét a nyomozás nem igazolta".

Adó- és tb-hátralékok tehát vannak (voltak), de úgyszólván csekély mennyiségben, és azokat sem lehet (lehetett) beszedni, mert az APEH elbénázta; hogy pontosan kik csinálták ezeket az adósságokat, nem tudni, hisz nincsenek papírok (jó hogy, hisz elvitte őket a Tot meg a Kaya), okirat-hamisítás meg végképp nem történt, hisz Schlecht nem tudta, hogy Tot nem is Tot, hanem ál-Tot, és abból is három. A pénz elhussant, elkövetők nincsenek, a legjobb, amit tehetünk, hogy elfelejtjük az egészet.

Na ja.

Akarja a franc azt feltételezni, hogy Polt Péter nem a törvény betűje, hanem politikai szempontok alapján jutott ezekre a következtetésekre. Polt azt írja: ő abból az anyagból dolgozott, amit a cégbíróságtól meg az adóhivataltól kapott, és ez biztos így is van. Csakhogy a Magyar Hírlap szerint az egyik olyan cég, amelyik Kaya Ibrahim birtokába került, nem 1,6 milliós tb-tartozást halmozott föl (amint azt Polt állítja), hanem a kamatterhekkel együtt 53 milliósat. Ami tangenciálisan felveti azt a kérdést, hogy vajon stimmel-e a legfőbb ügyész többi száma és időpontja; valamint azt is, hogy ha ezek az adatok netán mégsem helytállók, ugyan ki vezette meg Poltot? És ha már itt tartunk, Polt azt írja: "a hatóságok a rendelkezésükre álló iratokat megküldték" a nyomozó hatóságnak (kiemelés tőle) - de hová tűntek a rendelkezésre nem álló dokumentumok az adóhatóságtól? Mi történt a dél-budai APEH épületében 1998. november 1-jén, amikor a munkatársakat Simicska Lajos akkori APEH-elnök rendkívüli szabadsággal ajándékozta meg? Ki lopja a túrót? Mi kell ma Magyarországon a tökéletes bűntényhez?

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.

Te kinek képzeled magad?

Miután leérettségiztek, összehoztak egy zenés darabot a szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatos diákjai arról, hogyan élték meg konfliktusaikat az igazgatónővel, aki fideszes önkormányzati képviselő. Az előadás kész, fesztiválon szerepelnek vele.