Grünczeisz Kata

Védendő vélemény

  • Grünczeisz Kata
  • 2015. február 15.

Publicisztika

Karsai László versus Jobbik: miért nem sértő a Jobbik jó hírnevére a neonáci jelző?

Közel három éve tartó folyamat végére tett pontot a Kúria no­vemberben, amikor kimondta, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága erősebb a közéleti szereplők jó hírnevén esett vélt vagy valós sérelemnél. Senki nem marasztalható el tehát azért, mert a Jobbikot a „neonáci” jelzővel il­leti. Ugyanezen az elven kell eltűrnie Vona Gábornak azt is, ha „náci- és nyilasszimpatizánsnak” titulálják.

Több mint három évvel ezelőtt, 2011. december 14-én reggel az ATV-n, a Horthy-szobor-állításról és -restaurálásról szóló műsor utolsó perceiben Rónai Egon műsorvezető azt a kérdést intézte Karsai László történészhez, hogy „mitől annyira fontos most Horthy restaurálása?”. „Azért fontos – válaszolta Karsai –, mert Horthyban a szélsőjobb, a neonáci Jobbikkal az élén, meg­próbálja egy előképét adni egy mai Orbán-vezette kormánynak. Tehát Horthy Miklós a fehér lovon az ország kormányosa, a viharos tengeren irányítja az ország hajóját. Országgyarapító, tehát lehet irredenta, nacionalista, Észak-Erdély, itt vagyunk, érted ­élünk és halunk... (…) Az erős, az ország atyja, a pártok fö­lött álló, hatalmas államférfi. Ez egy hazug kép, hazug országnak hazug szobrokra van szüksége.” A „neonáci” jelző, ha némi késéssel is, de vérig sértette a Jobbikot: a párt a bevett gyakorlattól elté­rően nem közvetlenül az elhangzottak után, hanem hat hónappal később (!) adott be keresetlevelet a Fővárosi Törvényszékre; ennyi idő után jöttek rá, hogy szeretnék kiköszörülni a jó hírnevükön esett csorbát. Az elsőfokú bíróságban nem kellett csalódniuk: az ítélet szerint a történész öncélúan és indokolatlanul sértőn nyilvánított véleményt, tekinttel arra, hogy a tévéműsor témája nem a felperes párt politikai, ideológiai, rendszertani elhelyezése volt, valamint, hogy a „neonáci” fogalomnak bizonyítottan negatív a jelentéstartalma (ezzel egyébként Karsai és jogi képviselője is egyetértett).

 

Szélsőjobboldali, nyilasszimpatizáns, neonáci

 

A Jobbik 2012-től pereli azokat a megszólalásokat, amelyek a párt szélsőséges mivoltára vonatkoznak, a tárgyalások során hangoztatott érveit pedig a 2013. őszi kampányban már kifelé is erőteljesen kommunikálta. Ekkoriban ismerte fel a pártvezetés, hogy potenciális szavazóbázisának egy része nem nézi jó szemmel, ha a pártot lenácizzák. „Nyilván ön is tudja, miről van szó: azt mondják, hogy nácik vagyunk, antiszemiták vagyunk, rasszisták vagyunk. Ez nem igaz, kikérjük magunknak” – mondta az Origónak 2013 októberében Murányi Levente, a párt alelnöke, míg Sneider Tamás alelnök hozzátette, hogy ez főként a média felelőssége, ezért ilyen esetekben mindig pert indítanak, és egyre többet meg is nyernek.

A Karsai versus Jobbik per 2012 nyarán veszi kezdetét. Első fokon, 2013 márciusában Karsait elmarasztalják a szervezet jó hírnevének megsértésében, ám egy évvel később, másodfokon már teljes egészében elutasítják a Jobbik keresetét. A végső szót – miszerint a másodfokú ítélet jogerősen fenntartandó – a Kúria két hónappal ezelőtt mondta ki a Jobbik felülvizsgálati kérelmére reagálva, amelyben a párt új eljárás lefolytatását kérte.

Már javában folyt a per, amikor 2012 novemberében a Jobbik újabb panasszal élt – ezúttal a médiahatóságnál kifogásolta, hogy az ATV híradójában „parlamenti szélsőjobbként” utaltak a pártra, és ezzel negatívan befolyásolták a nézőket. A hatóság feb­ruári, majd áprilisi döntésében is a pártnak adott igazat, ezért az ATV a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz fordult jogorvoslatért. Míg utóbbi szerint szabad egy hírműsorban szélsőjobboldalinak nevezni a Jobbikot, addig a 2014 nyarán született kúriai döntés értelmében kizárólag véleményként lehet ezt az állítást megfogalmazni, azaz a hírműsorban való közlés esetén egyértelművé kell tenni a jelző vélemény-jellegét és szerzőjét. Az ügynek még nincs vége, az ATV jelenleg a strasbourgi emberi jogi bíróságnál szeretne érvényt szerezni álláspontjának.

A médiahatóság által az ATV-t elmarasztaló döntés idejére (2013 tavaszára) esik a Karsai–Jobbik-per elsőfokú, a Jobbik számára szintén kedvező ítélete. A sikereken felbuzdulva a Jobbik elnöke, Vona Gábor áprilisban indítja a következő etapot, és magánvádas eljárásban feljelenti Balavány Györgyöt, mert az újságíró 2011. februári (!) publicisztikájában náci- és nyilasszimpátiával vádolta meg, továbbá úgy fogalmazott, „hogy rohadjon ki a szíved, meg a rák egye ki a beledet, Vona – gondolja most sok honfitársam szerte Magyarországon”. Az ezzel kapcsolatos 2013. júniusi elsőfokú és a 2014. januári másodfokú ítélet egyaránt kimondta, hogy közszereplőként a „náci” és „nyilas” jelzőket el kell viselnie a pártelnöknek, ugyanakkor a megátkozás miatt első fokon megrovásban részesítették Balaványt. Másodfokon ez alól is felmentették – tekintettel arra, hogy „átokmondással” senki nem valósít meg bűncselekményt –, tavaly májusban pedig a Kúria teljes egészében jogszerűtlennek ítélte az ügyet, és elutasította a Jobbik fellebbezési kérelmét.

 

Kilóg a lóláb

 

A Karsai-perben a Kúria és az elsőfokú bíróság ítélete közötti különbséget vizsgálva az tűnik ki, hogy milyen könnyen elcsúszhat egy érvelés, ha rosszul választják meg a relevanciakeretet. Az elsőfokú eljárásban a bíróság ahelyett, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága határának túllépésére vonatkoz­tatta volna a bizonyítékokat (túllépte-e Karsai László történész kijelentésével a véleménynyilvánítás szabadságának határát, vagy sem?), kizárólag azt vizsgálta, hogy az adott kontextusban Karsai László véleménye indokolatlanul sértő volt-e a Jobbikra nézve.

Karsai ügyvédei két irányból építették fel az érvelést: az egyik vonalon azt akarták bizonyítani, hogy a Jobbikra használható mint terminus technicus a „neonáci” jelző, a másik irányból pedig a véleménynyilvánítás szabadságát hangsúlyozták, amelybe beletartozik az is, hogy a tudományos, történelmi, társadalmi vagy politikai viták során elhangzott véleményeket a bíróság nem ítélheti meg, abban döntési kompeten­ciája nincsen. Takács Péter Attila, az első fokon eljáró bíró azzal érvelt, hogy mivel a tudományos szólásszabadság nem tárgya a pernek, nem lehetséges bizonyítéknak tekinteni a becsatolt publikációkat, amelyek azt támasztották alá pró és kontra, hogy a Jobbik neonáci volta tudományos viták tárgya.

Ennek ellenére az ítélet indoklásában Takács visszanyúlt ezekhez a félresöpört – azaz irreleváns érvként kezelt – vitacikkekhez, és több oldalon át taglalta, hogy a publikációk alapján miért sértő a Jobbikra nézve a neonáci szó használata. Talán nem vette észre, de ezzel ellentmondásba került saját érvelésével, hiszen implicit elismerte a tanulmányok relevanciáját, és ezzel együtt azt is, hogy a párt ideológiai meghatározásáról tudományos diskurzus folyik (melynek ő maga is részese lett). A bíró végül annyira belemerült az érvelésbe, hogy a becsatolt publikációkra hivatkozva kijelentette: a tudomány képviselői konszenzusra jutottak abban, hogy a demokrácia intézményi és kulturális kereteibe belesimuló pártra nemcsak a „neonáci”, de a „szélsőjobboldali” jelző használata is túlzó. Utóbbi kifejezés különösen kártékony, mert benne rejlik a határonkívüliség, azaz az alkotmányos értékekkel szembeni pozíció kimondása. Ezt figyelembe véve – mutatott rá Takács az egyik tanulmányra – a tudomány képviselőinek józan önmérsékletet kellene tanúsíta­niuk a szóhasználat terén. (Emlékezzünk vissza, hogy a jelen perrel egy időben folyó ATV kontra NMHH ügyben pontosan ugyanezen jelző – a „szélsőjobboldali” – használatát kifogásolta a Jobbik.) Takács Péter Attila egyébként néhány hónappal az ítélet kimondását követően lemondott a bírói munkáról, a háttérben állí­tólag pályamódosítási szándéka állt. 2013 szeptembere óta a magyar külügy kötelékében dolgozik mint kolozsvári konzul.

 

Helye van minden véleménynek

 

A Kúria ítéletének fényében az elsőfokú ítélet indoklása kifejezetten visszás, bár az is tény, hogy maguk Karsaiék is rossz irányba haladtak az érvelésben akkor, amikor azt akarták bizonyítani, hogy a Jobbik neonácinak tekinthető.
A másodfokú bíróság – mutat rá a Kúria – ezzel szemben helyesen jut arra a következtetésre, hogy a Jobbik tevékenységének megítéléséről jelenleg is tudományos vita zajlik, és az ilyen viták eldöntése, de még véleményezése sem a bíróság feladata. Kifejtik ugyanakkor – feltehetően az elsőfokú ítélet neonácizmusra vonatkozó eszmefuttatására reagálva –, hogy a neonáci kifejezést nem lehet analóg módon használni a nácizmussal, mivel az eszmerendszerek újabb jelentést, értelmezést kapnak a társadalmi és történelmi változások tükrében, és ebben a folyamatban a neonácizmus fogalma sem nyert még egyértelmű meghatározást. Azt azonban mind a másodfokú verdikt, mind a Kúria ítélete kiemeli, hogy döntésük lényege nem az, hogy jogszerű lehetőség van a neonáci jelző tény­állításként való alkalmazására.
A másodfokú bíróság szerint ha bárki a perbeli jelzőhöz hasonló, erősen minősítő kifejezést használ, akkor joggal elvárható, hogy azt kellőképpen alátámassza, míg a Kúria úgy fogalmaz, hogy „a perbeli vélemény meghökkentő, erőteljes ugyan, de az adott összefüggésben nem minősül indokolatlan gyalázkodásnak”.

A tisztán közjogi érvelés a Kúria indoklásában válik világossá. Ez a jogszabályi környezet vizuálisan úgy írható le, mint három, egymást körülvevő halmaz egysége. A legbelső halmazban „a neonáci Jobbik” jelzős szerkezet van szorosan körülölelve a közszereplőség fogalmával, míg a körülötte található térben a tudományos vita forrong, ami azonban egy nálánál sokkal nagyobb közjogi halmaz része, jelesül a véleménynyilvánítás szabadságáé. Mint arra a Kúria rámutat, kezdettől ebből a szempontból kellett volna vizsgálni az elhangzott kijelentést, és a bíróság állandó gyakorlata szerint a Sunday Times versus Nagy-Britannia ügyben (1979) kialakított „szükségesség-arányosság teszt” alá vetni. Az eljárás során azt ellenőrzik, hogy a véleménynyilvánítás és a sajtószabadság korlátozása arányos lenne-e az elérni kívánt jogos céllal, azaz a korlátozás elkerülhetetlenül szükséges-e egy demokratikus társadalomban.

Az ügy minden bizonnyal precedenst teremt arra, hogy a szabad véleménynyilvánítás jogából és a közszereplők fokozott kritikatűrési kötelezettségéből következően tudományos vita keretén belül és kívül egyaránt megfogalmazhatók erőteljes állítások – példának okáért olyan vélemény, miszerint a Jobbik neonáci. A Kúria ítéletében négy fontos AB-határozatra hivatkozik, melyek közös eleme, hogy a szabad véleménynyilvánításhoz való jog a véleményt annak érték- és igazságtartalmára való tekintet nélkül védi. Magyarul – írja a Kúria – „ebben a processzusban helye van minden véleménynek, jónak és rossznak, kellemesnek és sértőnek egyaránt”.

A Jobbik kontra magyar bíróságok relációban egyelőre tehát a magát „értékelvű, konzervatív, nemzeti keresztény, módszereiben radikális pártként” definiáló szervezet áll vesztésre. (Igaz, nem tudjuk, hogy a tárgyaltakon kívül hány hasonló per van folyamatban.) A véleménynyilvánítás szabadsága elve miatt a Jobbiknak meg kell barátkoznia a szélsőjobboldali jelzővel, miközben Vonának el kell viselnie, ha megátkozzák és nácizzák, mi több, adott kontextusban – itt egy történelmi témájú műsorban – a párt nem kifogásolhatja azt sem, ha egy történész a véleményében „a neonáci Jobbik” jelzős szerkezetben utal a pártra.

(A szerző PhD-hallgatóként jogi érvelések érveléstechnikai vizsgálatával foglalkozik)

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.