Megérkezik-e az iowai gyors?

  • Tóth Csaba
  • 2016. február 2.

Liberális szemmel – Republikon

Az Egyesült Államokban tegnap megkezdődött előválasztási küzdelem máris sok tanulsággal szolgál az előválasztás magyarországi megvalósíthatóságával kapcsolatban.

Az Egyesült Államokban hagyományosan Iowa államban tartják az első előválasztást. A most rendelkezésünkre álló információk szerint a republikánus oldalon Ted Cruz szenátor győzött 28 százalékkal. A küzdelmet a médiában és az országos kutatásokban domináló Donald Trump második helyet ért el 24 százalékkal, a harmadik Marco Rubio lett 23 százalékos eredményt elérve. A demokrata oldalon a favoritnak gondolt Hillary Clinton hotlversenyben látszik végezni a magát demokratikus szocialistának nevező Bernie Sanderssel.

Clinton és Sanders

Clinton és Sanders

 

A Republikon Intézet 2015-ben komoly erőfeszítéseket tett, hogy bemutassa: az előválasztás a magyarországi széttagolt baloldalon is az egyik legjobb eszköz a megfelelő miniszterelnök-jelölt és egyéni jelöltek kiválasztására, egy komoly politikai program kidolgozására és a baloldali-liberális választók motiválására. Az iowai verseny konkrétan megmutatja, hogy mit jelentenek ezek az elemek.

Az előválasztás melletti egyik legfontosabb érv, hogy kinyitja a versenyt – nem pártok vezetői, hanem a választók döntenek majd a jelölt személyéről. Fontos azonban látni, hogy az előválasztás legitimációja – megfelelő kommunikáció esetén – nem függ a teljes, egy adott oldalhoz tartozó szavazótábor mozgósításától. Iowában az a fajta, ún. „caucus” rendszer működik, amit a Republikon Intézet Magyarországon is javasol: az egyes jelöltek támogatóinak fizikailag is meg kell jelenniük egy adott helyen, ahol nyílt vitát követően személyesen voksolnak támogatottjukra. Ez a folyamat sokkal magasabb részvételt eredményez, mintha csak a pártelitek döntenének – de nincs arról szó, hogy a választási részvétel akár megközelíteni egy rendes választás értékeit. 2012-ben a republikánus elnökjelöltre Iowában 730 ezren szavaztak – most az előválasztáson a republikánusoknál 170 ezren mentek el. A demokraták esetén nehezebb tudni, pontosan hány ember vett részt az előválasztáson – itt csak a megválasztott delegáltak számát közlik – de a szám itt sem magasabb 200-300 ezernél – miközben Barack Obama ebben az államban 800 ezer feletti szavazatot kapott négy éve. Mindez nem érinti az előválasztás legitimációját; természetes, hogy egy előválasztáson a politika iránt érdeklődők vesznek részt.

Egy évvel ezelőtt a demokrata oldalon úgy tűnt, nincs kétség, hogy Hillary Clinton lesz a párt jelöltje – dacára annak, hogy nagyon sokan már akkor is elégedetlenek voltak az egykori first ladyvel. Az egyik fontos érv mellette éppen az volt, hogy nincs komolyan vehető alternatívája. Mostanra kiderült: ilyen alternatíva létezik – Bernie Sanders személyében, akit egy évvel ezelőtt saját államán kívül kevesen ismertek. Amit fontos látni, hogy az előválasztási folyamat maga termelte ki Sanderst mint alternatívát; e folyamat nélkül ma sem tudnák, hogy Clinton mennyire nem élvezi a demokrata bázis támogatását, és sosem ismertük volna meg Sanders alternatív programját. A legtöbb amerikai elemző egyelőre úgy véli, Clinton végül legyőzi majd demokrata versenytársát – ebben az esetben maga a verseny segít neki, hogy jobb, elfogadhatóbb programmal álljon elő.

A republikánus győző

A republikánus győző

 

Magyarországon a baloldali-liberális véleményformálói körökben gyakran megjelenik az igény: legyen végre „valaki”, aki képes motiválni a választókat és kihívni Orbán Viktort. Jelöltek azonban nem lesznek a semmiből – éppen egy előválasztáshoz hasonló politikai folyamat termelheti ki őket. Az előválasztás tökéletes lehetőség a bázis bővítésére is: Bernie Sanders évekkel ezelőtt még független és nem demokrata politikus volt – az előválasztás képes új személyeket bevonni a tradicionális pártszerkezetbe.

Magyarországon az előválasztás elleni érvek között gyakran felvetődik, hogy először a programról kellene vitatkozni. Csakhogy az előválasztás maga a programvita. A demokraták választhatnak egy mérsékelt, centrista, az Obama örökségét nagyjából folytatni kívánó és egy azt baloldalról kritizáló megközelítés között. Legyen szó az egészségügyről, külpolitikáról vagy a fegyverviselés kérdéséről, a két demokrata jelölt két teljesen eltérő programmal állt a választók elé. A republikánus oldalon a viták ennél is mélyebbek voltak: Cruz és Trump például elutasítja a bevándorlást Amerikába, míg Rubio sokkal megengedőbb.

Végül, az előválasztás alkalmas arra, hogy egyes jelölteket valódi kampányhelyzetben teszteljen. A republikánus versenyt hónapokon át Donald Trump dominálta – ám az iowai választás megmutatta, hogy létezik egy plafon, amit nem tud átlépni. Az előválasztás döntött a mérsékeltebb jelöltek között is, emlékeztetve rá, hogy a politika személyi és programverseny egyben. A főleg anti-establishment üzeneteket megfogalmazó Cruz és Trump mellett sok hagyományosabb jelölt is ringbe szállt – Iowa világossá tette, hogy a legjobb közülük Marco Rubio, aki sok idősebb és tapasztaltabb kollégáját előzte le.

Magyarország persze nem Amerika – de nem kell azt gondolnunk, hogy egy magyar előválasztás mindenben az amerikai receptet követné ahhoz, hogy belássuk, milyen előnyökkel járhat egy ilyen folyamat a hazai baloldali-liberális térfélen.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.