Varsói retúr

  • Mikecz Dániel
  • 2015. október 22.

Liberális szemmel – Republikon

Figyeljük a lengyel választásokat, mert magunkat, illetve a Nemzeti Együttműködés Rendszerének kilátásait is figyeljük.

A „befutott a varsói gyors” kedvelt szófordulat volt a 80-as évek vége óta, ami azt kívánta szemléltetni, hogy a Lengyelországban folyó események egy idő után előidézik a politikai változást Magyarországon is. Ilyenek volt a ’89-es lengyel kerekasztal-tárgyalások, az első választások, de 2006 után is gyakran lehetett hallani ezt az utalást a lengyel és a magyar baloldal mélyrepülése kapcsán. Gyakran fogalmazódott meg az is, hogy nálunk is az a helyzet állhat elő, hogy egy mérsékeltebb és egy radikálisabb jobboldali párt vetélkedik a politikai hatalomért, amennyiben a Jobbik lesz a Fidesz egyértelmű kihívója 2018-ban. Bár a lengyel közbeszédben kevésbé rögzült ez a szókép, jelenleg inkább az a kérdés, hogy az a modell, amit propagálói Nemzeti Együttműködés Rendszerének hívnak, míg ellenzői illiberális demokráciának, megjelenik-e Lengyelországban is.

A legutóbbi közvélemény-kutatások a Jog és Igazságosság (PiS) sikerét vetítik előre, ahogy Andrzej Duda győzelme a májusi elnökválasztáson is ezt sugallja. Duda személyisége, népszerűsége önmagában is a PiS esélyeit növeli, de az elnök tevékenyen is hozzá kíván járulni pártja sikeréhez. Hivatalba lépése után a nyugdíjkorhatár csökkentését célzó népszavazási kezdeményezéssel állt elő, amit a parlamenti választásokkal egy időben tartottak volna, majd végül a Szejm felsőháza szavazta le a kezdeményezést. Az elnök személyisége egyébként arra is szolgál, hogy rácáfoljon azokra a vélekedésekre, amelyek szerint a PiS és maga Jaroslaw Kaczinsky hatalomra jutásával egy antidemokratikus, illiberális fordulat venné kezdetét. Ezeknek a támadásoknak a kivédésére szolgál az is, hogy nem Kaczinsky, hanem Beata Szedlo a PiS miniszterelnök-jelöltje.

A jelenlegi kampányt egyébként sem a kommunista múltról, a katolikus értékrendszerről szóló viták uralják, inkább gazdasági, szociális ügyekről szól. A PiS fő kampányüzenete a kormányzó Polgári Platform népszerűtlen intézkedéseinek revíziója, így a nyugdíjkorhatár visszaállítása a 67 éves korról a férfiaknál 65, a nők esetében 60 évre. További jóléti programpont még a családi pótlék növelése, az ÁFA csökkentése.

A kormányzó Polgári Platform az elnökválasztás kudarcából azt tanulta, hogy nem vezet sikerre a vérszegény kampány. A jelenlegi miniszterelnök, Ewa Kopacz aktívan járja az országot, és a kormánypárt is arról kezdett el beszélni, hogy a gazdasági növekedésből most már az átlag lengyelnek is részesülnie kell, amelynek érdekében a Polgári Platform adó- és társadalombiztosítási reformot tervez. Van is még mit behoznia a kormányzóknak, ugyanis hat nappal a választás előtt 22%-on áll, míg a PiS 36%-ot kapott az összes megkérdezett körében. Az egykor még kormányzó szociáldemokraták választási szövetsége 6%-on áll, akárcsak az agrár-jobboldali Lengyel Néppárt, a liberális Modern Párt és az elnökválasztáson harmadik helyen végzett Pawel Kukiz punk-rockzenész pártja. A kisebb pártok ideológiai profilja és népszerűsége alapján ugyanakkor elképzelhető, hogy a Polgári Platform kormányon maradhasson, azonban ez sokkal instabilabb koalíció lehet, mint a jelenlegi a Lengyel Néppárttal.

„Ők védik meg Európát”

 

A varsói gyors analógiája szerint a Fidesz lenne a Polgári Platform, míg a PiS a Jobbik megfelelője, az MSZP-t is magában foglaló baloldali blokk pedig 6% körül agonizálna. A kép azonban ennél bonyolultabb, a jelenlegi Fidesz ugyanis közelebb áll a PiS-hez kulturális kérdésekben, valamint Európa-politikáját tekintve is. Ismert, hogy Orbán Viktor mennyire népszerű a PiS szavazói körében, valamint az is, hogy a lelkes lengyel aktivisták több Békemeneten is kifejezték támogatásukat a Fidesz és Orbán Viktor politikája iránt. Az ukrán válság során némileg elhidegült ez a viszony, hiszen Lengyelországban a jobboldal egyöntetűen kiállt az orosz agresszió ellen. A menekültválság azonban újra összerántotta a visegrádi országokat. A PiS győzelme igazolná Orbán Viktor vízióját az átalakuló Európáról, a liberális demokrácia végéről. Kevesebb kritika jutna továbbá a magyar kormánynak, hiszen a Kaczinsky ikrek ultrakonzervatív családpolitikája miatt már korábban sem voltak a német lapok kedvencei.

Orbán azonban sok lengyelnek nem egy kedves brátánki, számukra a budapesti gyors nem kívánt változásokat hozna magával, a PiS pedig egyelőre kerülte a rendszerszintű változtatásokat kampányában. A külpolitika tekintetében sem egyértelmű, hogy a Fidesz egyértelműen jól jár a lengyel kormányváltással. Ahogy arra Mitrovits Miklós történész hívta fel a figyelmet, az elnökválasztás után előtérbe került a lengyel külpolitikai spektrum bővítése, a tengerköz koncepció, ami a visegrádi együttműködés leértékelődésével jár.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.